کد خبر: 16813 | تاریخ انتشار: ۲۳:۳۴:۱۳ - پنجشنبه ۲۶ اسف ۱۴۰۰ | بدون نظر | |

مطالبه زبان مادری یک حق است


شورش طهماسبی مددکار اجتماعی و کنشگر اجتماعی

صحبت کردن در مورد زبان مادری به مانند رعایت حقوق انسانی دارای جایگاه ویژه ایست هفت هزارو یکصد زبان در بین ملت ها و کشورهای مختلف وجود دارد که در هر چهارده روز یک زبان از بین می رود در واقع زبان هویت انسانهایی می باشد که قرار است خود را در هستی زنده نگاه دارند.

بعد از کشته شدن دانشجویان بنگلادشی در مطالبه کردن زبان بنگالی ودر اعتراض مسالمت آمیز خیابانی در پاکستان به سال (١٩۵٢) و بعد از جدا شدن و استقلال از پاکستان در اواخر دهه نودمیلادی یونسکو در بیست و یک فوریه زبان مادری را حق و حقوق زبانی ملتهای تحت ستم زبانی طبقه قدرت شناخت و برآن شد تا تمامی کشورها روزی را به نام زبان مادری در تاریخ خود قرار دهند اما زبان مادری یک زبان رسم الخطی نیست که بشود با تدریس آن موضوع زبان را از پرسش “من کی هستم” در آورد بلکه در واقع زبان به حفظ بقای ملتهای تحت ستم کمک می کند تا رفاه ،سعادت ،پیشرفت و توسعه خود را از طریق زبان و تدریس دروس حفظ و یاری دهند اما پرسشی که مطرح است اینست که آیا اگر زبان ملتی را زبان رسمی تعریف کنیم و تمامی دروس به زبان مادری تحت ستم نوشته و خوانده شود آیا آن زبان توانایی علمی را به مانند زبان بین المللی می تواند داشته باشد؟ و در جواب باید گفت خیر اما از آنجا که می شود از طریق انستیتو زبان این زبان را ارتقا داد و توانایی علمی شدن آن را بالا برد خارج از تصور نیست. نداشتن زبان رسمی و رانده شدن این زبان به حاشیه در واقع باعث افت تحصیلی ، آیکیوی پایین ،و نهایتا” لکنت زبانی و از همه مهمتر ازخودبیگانگی و کاهش و تقلیل عزت نفس و اعتماد به نفس در بین ملتهای خواهد بود که زبانشان مصادره ،آسیمیله و ژینوساید شده است.

زبان در واقع قدرتی است که آینده اجتماعاتی را که به آن گرایش و یا تکلم دارند ارتقا داده و از این راه می توانند کسب اعتبار کنند آموزش به زبان مادری توانایی آن را خواهد داشت که ملتهای تحت ستم زبانی را روح زندگی ببخشدزبان مادری حق است وما در واقع در پذیرش حقوق بشر باید اجماع داشته و اگر باور به عدالت ،آزادی،برابری و … داشته باشیم.

زبان را نیز حقوقی فردی اجتماعی برای رشد ملتها به رسمیت بشناسیم و در اینجا زبان فقط ابزار صحبت کردن نیست بلکه ستون جوامعی می باشد که بقایشان نیز در خطر نابودیست …

انتهای پیام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات