کد خبر: 16879 | تاریخ انتشار: ۱۱:۱۶:۳۹ - شنبه ۱۳ فرو ۱۴۰۱ | بدون نظر | |

دوم آوریل روز جهانی آگاهسازی اختلال اتیسم اتیسم اختلال عصبی و رشدی است


اوتیسم یا Autism Spectrum Disorder (ASD) دسته‌ای از اختلالات تکاملی سیستم عصبی می‌باشد که از جمله تظاهرات اصلی آن‌ می‌توان به نقص در تعاملات اجتماعی، ارتباطات و نیز وجود رفتارهای تکراری و علایق محدود اشاره نمود. علاوه بر نقص در توانایی‌های اجتماعی و رفتارهای کلیشه‌ای و تکراری، کودکان اوتیستیک دارای تأخیر در توانایی‌های حرکتی هستند. تأخیر در توانایی‌های حرکتی در کودکان اوتیستیک متنوع می‌باشد و شامل تأخیر در نشستن، خزیدن، راه رفتن و نیز قدم برداشتن غیرطبیعی، کنترل ضعیف وضعیتی و نیز ناتوانی در برنامه‌ریزی حرکتی می‌باشد.
.
با توجه به شعار روز جهانی اتیسم سازمان ملل متحد، در سال ۲۰۲۲  با عنوان فراگیری در محیط کار؛ چالش ها و فرصت ها در جهانی پسا همه گیری ؛ زمان آن رسیده که به هر یک از افراد در طیف اتیسم ،فرصت و اجازه موفقیت داده شود و با ایجاد بستر مناسب زمینه استقلال و مشارکت اجتماعی این افراد در دوران بزرگسالی فراهم گردد و با توجه به تغییر سبک زندگی، محدودیت ها و فشارهایی که خانواده‌های دارای اتیسم در دوران کرونا متحمل شده‌اند، تسهیل سازی و کمک به رفع نیازهای آنان در ابعاد فردی روانشناختی و اجتماعی در این دوران و بعد از همه گیری کرونا مدنظر قرار داده شود واز این فرصت در جهت تغییر برخورد نسبت به این افراد استفاده گردد.
سازمان بهزیستی با تمرکز بر فعالیت توانمندسازی آموزشی با حمایت از مراکز آموزشی تخصصی ویژه این کودکان در این زمینه اقدام به تنظیم برنامه های نموده است.

همزمانی روز طبیعت و روز جهانی آگاه سازی اوتیسم، بهترین بهانه است برای اینکه از طبیعت درس بگیریم و بیاموزیم که متفاوت بودن زیباست و ما در کنار تفاوت‌هایمان است که شکل می‌گیریم. یاد بگیریم که کودک با اختلال طیف اوتیسم هم گلی از گل‌های آفرینش است و در کنار سایر کودکان می‌تواند زندگی بهتر را تجربه کند و آنچه برای تمام کودکان می‌خواهیم، برای کودکان با اختلال طیف اوتیسم نیز در نظر می‌گیریم.

روز جهانی اوتیسم بهترین فرصت است تا یاد بگیریم با محبت کافی و توجه منطقی، کرامت آن‌ها را تضمین کنیم و با برطرف کردن موانع، جامعه‌ای فراگیر و قابل دسترس برای همه آن‌ها ایجاد کنیم.

بی‌شک برابرسازی فرصت‌ها برای کودکان با اختلال طیف اوتیسم، گامی اساسی در اجرای عدالت اجتماعی است، لکن محوری‌ترین کار در حوزه اوتیسم، فرهنگ‌سازی است و یکی از ضروری‌ترین اقدامات مسئولان در بخش‌های مختلف، آگاهی دادن به مردم برای ارتباط، تعامل و پذیرش کودکان با اختلال طیف اوتیسم و خانواده آنان است. نگاه واقع بینانه جامعه به اختلال طیف اوتیسم، فشارهای روانی وارده بر کودکان و خانواده آنان را کاهش می‌دهد.

کودکان و دانش آموزان با اختلال طیف اوتیسم جز گروه‌های دانش آموزی تحت پوشش سازمان آموزش و پرورش استثنایی می‌باشند و شناسایی، آموزش و توان بخشی این عزیزان در تمامی مراکز استان‌ها و برخی از شهرستان‌ها در تمامی دوره‌های تحصیلی صورت می‌گیرد.

برنامه‌های درسی و آموزشی با رویکردهای نوین و تخصصی متناسب با ویژگی‌های خاص و شرایط این کودکان و دانش‌آموزان مبتنی بر توانمندی هوشی، شرایط تعاملی ارتباطی، اختلالات همراه، مشکلات حسی، شرایط خاص فضای یادگیری تدوین شده است. از آنجا که مرتفع نمودن چالش‌های خانواده دارای کودک اوتیسم می‌تواند چرخه آموزش را تسریع بخشد، آموزش والدین دانش‌آموزان طیف اوتیسم به عنوان یک برنامه اساسی سازمان مورد نظر بوده و اجرا می‌شود.

در سال‌های اخیر تعداد افراد مبتلا به اوتیسم رو به افزایش است و این افزایش مستلزم ایجاد فضاهایی است که بتواند برای نیازهای خاص این دسته از کودکان مناسب باشد، به همین دلیل با اتکا به پیشینه علمی و مطالعات میدانی و بررسی استانداردهای جهانی، طراحی، مناسب‌سازی و ساخت فضاهای آموزشی خاص این دانش‌آموزان در حال اجرا می‌باشد. همچنین با هدف ارتقا سطح تخصصی معلمان دانش‌آموزان با اختلال طیف اوتیسم، آموزش معلمان دانش آموزان استثنایی مبتنی بر مهارت‌های چندگانه نیز انجام می‌شود.

همه این برنامه‌ها برای مهیا کردن شرایطی بهتر و ضامن آینده‌ای سرشار از موفقیت برای کودکان با اختلال طیف اوتیسم است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات