کد خبر: 17212 | تاریخ انتشار: ۲۱:۰۸:۴۳ - دوشنبه ۳۰ خرد ۱۴۰۱ | بدون نظر | |

مشکلات اقتصادی مانعی بر سر راه تشکیل زندگی جوانان

دکتر مصطفی اقلیما/رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران

به گزارش سایت تخصصی مددکاری اجتماعی ایران دکتر مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران گفتند : بر کسی پوشیده بیکاری و مشکلات اقتصادی در عین این‌ که مسائل مالی ایجاد می‌ کنند بحران ‌هایی را نیز در سایر زمینه ‌های اجتماعی فراهم می‌کنند.

برای نمونه می‌ توان به بحران سالمندان تنها اشاره کرد که اگر قرار باشد وضعیت اقتصادی به‌ همین شیوه تداوم یابد و مشکلات به همین شکل ادامه پیدا کنند و حتی تعمیق شوند، قطعاً جوانان امروز، سالمندانِ فردای ما خواهند بود که اکثراً نیز تنها خواهند بود.

قاعدتاً افرادی که نتوانند موفق به ازدواج و فرزندآوری شوند سنین سالمندی را در تنهایی و انزوا به سر خواهند برد و به ‌این ‌ترتیب ما طی چندین دهه آینده با بحران سالمندان تنها مواجه خواهیم شد که باید اذعان داشته ‌باشیم مشکلات اقتصادی امروز رقم ‌زننده‌ بحران سالمندان تنها در سال ‌های آینده خواهند بود.

این مشکل باید رفع شود و ریشه رفع مشکل به این بازمی‌گردد که باید مسؤولان سیاست‌ گذاری ‌هایی در راستای تقویت وضعیت اقتصادی کشور و بهبود وضعیت معیشت مردم داشته باشند.

باید تدابیر و تمهیداتی متناسب با وضعیت موجود به ‌ویژه از جهت اقتصادی و ایجاد اشتغال برای جوانان و اندیشیده شود تا در عمل شاهد افزایش فرصت ‌های شغلی و بهبود وضعیت رفاهی جامعه باشیم.

طبیعتاً وقتی جوان ایرانی شرایط و امکانات مناسب و امنیت اقتصادی برای زندگی مستقل را احساس نکند، قدم در این عرصه نمی ‌گذارد و تنهایی امروز او درواقع رقم‌ زننده‌ بحران سالمندان تنها در چندین دهه پیش رو خواهد بود و به‌ همین‌ جهت تاکید می‌ شود حتماً باید مسؤولان در این خصوص تصمیمات مناسبی اتخاذ کنند و این تصمیمات از قابلیت اجرا برخوردار باشند و در نتیجه خروجی آن‌ ها رفع مشکلات اقتصادی باشد؛ به ‌ویژه در حوزه بیکاری باید سیاست ‌گذاری ‌هایی صورت گیرد تا جوانان ما از نظر مالی قادر به تامین امنیت اقتصادی برای خود باشند و بتوانند از عهده هزینه ‌های یک زندگی برآیند تا با سالمندان تنها در چندین دهه آینده مواجه نباشیم.

وضعیت چندین دهه دیگر کشور از نظر ترکیب سنی تا حد زیادی بستگی به سیاست های امروز دولت ها دارد و هر تصمیمی در این راستا اتخاذ شود، می تواند تاثیرات مهمی بر آینده جمعیتی کشور داشته باشد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات