کد خبر: 17283 | تاریخ انتشار: ۱۵:۰۰:۳۵ - شنبه ۱۸ تیر ۱۴۰۱ | بدون نظر | |

علت و نشانه های قبل از خودکشی + راه حل روانشناسانه

آیا از علائم خودکشی آگاهی دارید؟ خودکشی یکی از تلخ‌ترین اتفاقات و واژه‌ها در دنیای مدرن است. جایی که انسانی از فرط ناامیدی و بی کسی تصمیم به قتل خود می‌گیرد.

به گزارش سایت تخصصی مددکاری اجتماعی ایران ، امروزه بر حسب آمار، خودکشی سومین دلیل مرگ در جهان شناخته شده است. در حالی که برعکس ظاهر ترسناک و پیچیده این پدیده، یک امید، حمایت و شادی کوچک می‌تواند فرد را از خودکشی و مرگ حتمی نجات دهد. اغلب افراد قبل از اقدام جدی به خودکشی علائم و نشانه‌هایی بروز می‌دهند که درخواست کمکی به صورت ناخودآگاه است. با شناختن این علائم می‌توانید به عزیزان خود که در یک قدمی خودکشی و مرگ هستند، کمک کنید. در ادامه این مقاله به بررسی خودکشی و علائم آن می‌پردازیم.

چه کسانی بیشتر در معرض خطر خودکشی قرار دارند؟

علائم خودکشی ممکن است مدت‌ها به زبان‌های مختلف خودش را نشان دهد. خیلی اوقات این علائم را می‌توان به راحتی شناخت و مانع از بروز یک فاجعه شد. از آنجا که علائم خودکشی برای همه یکسان نبود، متخصصان نسبت به کسانی که احتمال انجام این کار را دارند، هشدارهای بیشتری می‌دهند. بنابراین برخی از افراد امکان بیشتری دارد که اقدام به خودکشی کنند و باید علائم خودکشی را در این افراد بیشتر جدی بگیریم. این افراد عبارتند از:

1. علائم خودکشی / افراد درگیر افسردگی

شاید بتوان با اطمینان کامل گفت تمام افرادی که دست به خودکشی می‌زنند افسردگی خفیفی در گذشته داشته‌اند که درمان نشده و حالا مثل یک هیولا زندگی فرد را درگیر خودش کرده است. این هیولای افسردگی قدرت تصمیم گیری درست را از فرد می‌گیرد و او را مدام وادار به تفکر درباره خودکشی یا آسیب زدن به خود می‌کند. یه این دلیل که افسردگی در افرادی که خودکشی می‌کنند شایع است، پس تمام این افراد علائم افسردگی را از خود نشان می‌دهند. افسردگی بیماری کوچکی نیست و حتما نیاز به درمان توسط روان درمانگر دارد. برای آشنایی بیشتر با علائم افسردگی کلیک کنید.

2. افراد درگیر بیماری

افرادی که درگیر بیماری‌های جسمی غیر قابل درمان و یا مبتلا به بیماری‌های روانی مثل اسکیزوفرنی، دو قطبی، اختلال شخصیت مرزی و اضطراب و… هستند بیشتر در معرض خطر اقدام به خودکشی قرار دارند.

3. بیماران معتاد

اعتیاد به الکل، مواد مخدر، داروهای آرام بخش و حتی اعتیاد به قمار زمینهای جدی برای خطر اقدام به خودکشی‌اند.

4. علائم خودکشی / کسانی که شاهد خودکشی بوده اند

 در اصطلاح به افرادی که شاهد خودکشی دیگران بوده‌اند، بازماندگان خودکشی می‌گویند. این مشاهده ممکن است مستقیم باشد یا صرف شنیدن خبر خودکشی یکی از عزیزان فرد شکل گیرد.

5. آن‌هایی که سابقه خودکشی داشته اند

 به طور کلی خودکشی‌های ناموفق قبلی زمینه را برای خودکشی قطعی در دفعات بعد مهیا می‌کند. پس این افراد باید تحت مراقبت و توجه ویژه قرار گیرند.

6- نوجوانان

یکی از پرخطرترین گروه‌های سنی نواجونان هستند، چرا که آن‌ها بیش از گروه سنی دیگر تحت تاثیر هیجاناتشون رفتار می‌کنند. اگر علائم افسردگی یا سایر انحرافات را در نوجوان‌تان مشاهده می‌کنید، حتما نشانه ها و علائم خودکشی در نوجوان‌تان را جدی گرفته و به دنبال رفع علل آن باشید. برای پی بردن به علل خودکشی در نوجوانان کلیک کنید.

7- کودکان

متاسفانه این روزها شاهد خودکشی در کودکان نیز هستیم. این مساله نشان دهنده پایین بودن بهداشت روانی حتی در گروه‌های سنی پایین است. خانواده‌ها باید هشیار باشند که علائم خودکشی حتی می‌تواند در کودکان نیز بروز یابد و جان‌شان را به خطر بیاندازد. از آن جا که کودکان دید کافی نسبت به مرگ و زندگی ندارند، بهتر است در چنین مواردی حتما کمک‌های متخصصان کودک دریافت شود. برای پی بردن به علل تهدید به خودکشی در کودکان کلیک کنید.

نشانه ها و علائم خودکشی

افرادی که قصد خودکشی دارند، علائم و نشانه‌هایی از خود نشان می‌دهند که به شرح زیر می‌باشد:

1. نشانه های کلامی

کلمات و صحبت‌های فردی که تصمیم به خودکشی دارد، بهترین سرنخ برای اطرافیان است. این فرد معمولا از مرگ و مسائل مربوط به آن زیاد صحبت می‌کند. ممکن است از بقیه بپرسد که اگر او نباشد چه اتفاقی برای آن‌ها می‌افتد؟ یا با بقیه خدافظی کرده و به آن‌ها وصیت کند و وسایلش را ببخشد.

2. علائم خودکشی / تغییرات ناگهانی خلق

ممکن است فرد به حد زیادی مهربان شود و شروع به بخشش اموالش کند یا خشمگین شود و خود را قربانی تصور کند. به دیگران به چشم ظالم بنگرد و آن‌ها را مقصر تصمیمی که گرفته بداند. بی قراری در این افراد نیز مشهود است. اکثرا خواب نامنظمی دارند و اضطراب زیادی در وجودشان دیده می‌شود.

3. رفتار های مایل به خودکشی

معمولا افرادی که قصد خودکشی دارند، سرچ‌های زیاد درباره خودکشی و روش‌های متعدد انجام آن می‌کنند. همچنین معمولا به دنبال وسایل خطر آفرین می‌گردند. 

علائم خودکشی / اگر شما تصمیم به خودکشی گرفته اید

وجود هیچ آدمی در این دنیا بی حکمت نیست. به اطرافیان خود فکر کنید؛ به آدم‌هایی که شما را دوست دارند، به آرزوها، هدف‌ها و استعدادهایتان بیاندیشید. شما حتما روی زمین ماموریت‎های زیادی دارید وگرنه هرگز آفریده نمی‎شدید.

دست بردارید از این که می‌گویید ای کاش هیچ وقت به دنیا نمی‌آمدم .شما شخصی ارزشمند هستید و دیگران هم حتما روزی به این موضوع پی خواهند برد. فرصت زندگی فقط یک بار به آدم‌ها داده می‌شود پس این فرصت را ساده نفروشید.

راه‌های خودکشی اصلا ساده نیستند و هیچ راه بدون درد و قطعی برای خودکشی وجود ندارد. اکثر افراد در لحظات آخر پشیمان می‌شوند ولی راه برگشتی وجود ندارد. مرگ به هیچ وجه پایان راه و راه خلاصی نیست، تجربه‌های نزدیک به مرگ می‌گوید آدم‌هایی که با خودکشی می‌میرند در دنیای بعدی تا ابد در حصار تنهایی و افسردگی گیر می‌کنند. در این دنیا همیشه راه حل و روزهای خوبی هست و همیشه بعد از هر سختی آسانی می‌آید. مقاله علل خودکشی را بخوانید و در مورد آن با یک متخصص و یا دوست حتما حرف بزنید.

علائم خودکشی / در مواجهه با فردی که قصد خودکشی دارد، چه باید کرد؟

اگر در اطراف شما فردی هست که متوجه نشانه‌های خودکشی در او شده‌اید، باید اقداماتی را برای نجاتش انجام دهید. این کارها عبارتند از:

کارهایی که نباید انجام دهید

در قدم اول باید تهدید به خودکشی را جدی بگیرید و آن را به منزله درخواست برای کمک تلقی کنید. بدترین واکنش به ابراز فکر خودکشی توسط یک عضو خانواده، یک واکنش احساسی با گفتن جملاتی از قبیل “این حرف‌ها رو نزن” یا “به این چیزها فکر نکن” یا “به زودی از سرت می‌افتد” و این قبیل صحبت‌هاست.

انگ دیوانه یا آدم ضعیف را به او نزنید و به هیچ وجه حتی به شوخی جملات منفی به او نگویید. مشکل او را جدی بگیرید، مسئله شاید برای شما کوچک باشد اما برای خودش بسیار جدی و پراهمیت است. 

کارهایی که باید انجام دهید

بهترین راه همدلی و نصیحت نکردن است. با او حرف بزنید و گوش شنوایش باشید. واکنش بدی نشان ندهید. دیدگاهش را نسبت به روان درمانگری بپرسید و با موافقت خودش به روانشناس زنگ بزنید یا به مطب دکتر بروید.

منبع: ذهن نو 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات