کد خبر: 17403 | تاریخ انتشار: ۱۶:۰۵:۴۷ - پنجشنبه ۵ آبا ۱۴۰۱ | بدون نظر | |

موسوی چلک: مردم مدنی‌ترین شکل اعتراض را دارند

موسوی چلک: مردم مدنی‌ترین شکل اعتراض را دارند

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران گفت: مردم مدنی‌ترین شکل اعتراض را با شعار “زن، زندگی، آزادی؛ مرد، میهن، آبادی” دارند.

به گزارش ایسنا، سید حسن موسوی چلک در  نشست آزاد اندیشی بررسی، آسیب شناسی و ارائه طریق راهبردی با عنوان «حق اعتراض،خشونت پرهیزی و گفت‌وگو بر مدار خیر عمومی» با بیان این‌که «آن‌چه که امروز می‌بینیم خشم پنهانی است که از گذشته باقی مانده است» تاکید کرد که دولت‌ها باید شنوایی داشته باشند و به رسانه‌های آزاد و منتقد امکان فعالیت داد و حقوق شهروندی را به رسمیت شناخت.

وی هم‌چنین خاطرنشان کرد که دولت باید فضای مطالبه‌گری را به رسمیت بشناسد و اگر نخبگان پرسشگری کنند نباید حذفشان کرد. دولت‌ها باید رسانه و نخبگان  را به رسمیت بشناسند؛ چراکه مردمی داریم که پرسشگر و آگاه تر شدند. نسل امروز نسل آگاه تری است و این نسل به راحتی همه چیز را قبول نمی کند.

وی تصریح کرد: ما هنوز نمی‌دانیم پلاسکو، کشتی سانچی، کوی دانشگاه و … چه شد؟ عرصه فضای مجازی را هم بستید؟ خشممان را چگونه نشان دهیم که صدای‌مان را بشنوید؟ کف خیابان؟

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران  با انتقاد از ادبیات عده‌ای مثل حسن عباسی که می گوید که ورزشکاران هار شدند و به همسرانشان توهین می‌کند پرسید: با این ادبیات مردم آگاه را ترغیب می‌کنید!؟

وی با بیان این‌که دانش‌آموز تخریب گر نیست، گفت: این نسل، مطالبه گر حقوق واقعی خود است ؛ دانش‌آموز امروز می‌گوید احترام جای خود و حق من هم جای خود. 

وی تاکید کرد: وقتی  درک متقابل  نباشد اتفاقاتی می‌افتد. مراجع ما موضع‌گری شفاف نکردند و  به جای آن آقایان علی کریمی و علی دایی و همایون شجریان به میدان آمدند. به چه استنادی پاسپورت همایون شجریان و علی دایی را گرفتید؟ وقتی این فضا را ایجاد می کنیم باید بپذیریم آستانه تحمل مردم یک حدی دارد و  مردم دیگر سکوت نمی‌کنند. 

موسوی چلک با تاکید بر این‌که «روش های رسمی مطالبه گری را باید بپذیریم» خاطرنشان کرد که فاصله بین ملت‌ها و دولت‌ها به راحتی کم نمی‌شود و تا زمانی که در یک سطح برابر ننشینیم نتیجه نمی‌گیریم. 

وی با بیان این‌که «ما در بحران ها، مدیریت رسانه‌ای بحران نداریم» ، گفت: ما در گروه های مختلف حرف های مختلف را شنیدیم ولی نتوانستیم آن را مدیریت کنیم.  این بحران فقط مربوط به قوه مجریه نیست همه در آن دخیل هستند. مردم مدنی‌ترین شکل اعتراض را بدون اسلحه با شعار “زن، زندگی، آزادی؛ مرد، میهن، آبادی” دارند. این صدا باید شنیده شود. به گونه‌ای برخورد نکنیم که مردم را تهییج کنیم.

وی گفت: دولت هوشمند فضای مطالبه‌گری رسمی را  به رسمیت بشناسد؛  نسل جدید می‌خواهد به او توجه شود و  پرسشگر است و براحتی به هر پاسخی واکنش مثبت نمی‌دهد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات