کد خبر: 17499 | تاریخ انتشار: ۲۱:۱۲:۳۲ - دوشنبه ۲۸ اسف ۱۴۰۲ | بدون نظر | |

چرا مردم دم عید کوچه و محله خود را گرد گیری نمی کنند؟

 چرا مردم دم عید کوچه و محله خود را گرد گیری نمی کنند؟

شوراهای اسلامی به انتخاب شهردار و دهیار و  جلسات خشک و خالی محدود گردیده است.

یادداشتی از امین موحدی مددکار اجتماعی

 

 به ندرت دیده می شود شهروندی در آستانه عید و یا سایر مناسبت ها دست بکار شده و با همیاری همسایگان ، یک دستی به سر و صورت کوچه، محله و یا خیابان محل زندگی بکشند. دلیلش کاملا واضح و روشن است. عدم داشتن مسئولیت اجتماعی.

همگان بر این باور هستند بدلیل پرداخت مالیات و عوارض، نظافت بیرون از خانه صرفا بر عهده شهرداری و پاکبان هاست. ما از بچگی چنین آموزش دیده ایم. کسی یا نهادی از کودکی به ما یاد نداده است تا در قبال محیط زندگی خود مسئولیت پذیر باشیم. خیلی از شهروندان ضمن اینکه هیچ مسئولیتی جز تا دم خونه شخصی خود احساس نمی کنند بلکه خود در آلودگی محیط اطراف سهیم هستند‌.در شهرداریها و دهیاریها نهادی به عنوان شوراهای اسلامی شهر و روستا با هدف تحریک و افزایش مشارکت مردم در قبال مسائل مهم زندگی پیرامون راه اندازی شد اما صرفا به محلی برای انتخاب شهردار و دهیار و تشکیل جلسات خشک و خالی محدود گردید.

این موضوع که اگر شهروندان  با ایجاد کاتالیزورهایی در قبال محیط زندگی خود مسئولیت پذیر باشند و حتی صرفا چند مرتبه خم و راست شده و به نظافت محله و کوچه خود بپردازند، تا آخر عمر ضمن اینکه خودشان در نظافت شهرشان کوشا خواهند بود بلکه بدلیل ایجاد مسئولیت پذیری و بار ارزشی آن ، در قبال ریختن زباله و آلودگی توسط دیگران و غریبه ها هم بی تفاوت نخواهند نشست.فراموش نکنیم شهرداریها هر چقدر که هم بودجه و اعتبار مالی داشته باشند بدون همیاری مردم قادر به حفظ و نظافت شهر نخواهند بود.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات