کد خبر: 1958 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۲۵ - پنجشنبه ۴ اسف ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

افراد دارای زمینه روانی باید شناسایی و غربال شوند-دکتر حریرچی

 

افرادی که دارای زمینه روانی هستند باید از سوی نهادهایی نظیر بهزیستی، وزارت بهداشت وNGOها مورد شناسایی و غربالگری قرار بگیرند.

دکتر امیر محمود حریرچی در گفت‌وگو با خبرنگار «حوادث» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به قتل‌رسیدن یک نوزاد سه‌ماهه بدست مادرش خاطرنشان کرد: بر اساس نتایج آمارها در حدود 20 درصد ایرانی‌ها دارای اختلالات روانی هستند که این آمار در کلان‌شهرهایی نظیر تهران به یک مورد به ازای هر سه نفر می‌رسد.

وی با تاکید بر اینکه افرادی که دارای زمینه روانی هستند باید شناسایی شوند اظهارکرد: این افراد که به اصطلاح به آنان افراد مستعد بیماری روانی گفته می‌شود ‌باید از سوی نهادهایی نظیر بهزیستی، وزارت بهداشت، NGOها و …. در مکان‌هایی نظیر مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، مراکز بهداشت و خانه‌های سلامت مورد شناسایی قرار گرفته و تفکیک شوند.

به گفته این جامعه‌شناس غربالگری این افراد نقش بسزایی در پیشگیری از وقوع چنین جرایمی خواهد داشت.

این کارشناس علوم اجتماعی با تاکید بر اینکه بحث سلامت روان مردم مساله‌ای جدی در کشور است تصریح کرد: عمده آسیب‌های اجتماعی و جنایت‌ها و آزارهای خانگی از این موضوع سرچشمه می‌گیرند.

حریرچی با بیان اینکه داشتن سلامت روانی سبب تقویت ایمنی بدن نیز می‌شود، گفت: به عقیده من باید سازمان‌هایی نظیر بهزیستی مسئولیت نگهداری موقت از کودکانی که والدینشان دارای بیماری روانی است را برعهده بگیرند تا آنان و پزشک معالجشان فرصت کافی برای اتمام طول مدت بهبود را داشته باشند.

به گفته این جامعه‌شناس باید از فرصت مراجعه افراد به مراکز بهداشتی و نظایر آن برای سنجش روانی و غربالگری آنان استفاده کرد.

این کارشناس علوم‌اجتماعی با تاکید بر اینکه باید قبح بیماری روانی در کشور ما از بین برود به ایسنا گفت: معتقدم رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی می‌تواند از طریق آموزش، تولید برنامه و … نقش مهمی در از بین رفتن این تفکر غلط که دیوانه‌ها به روانپزشک و روانشناس مراجعه می‌کنند، داشته باشند.

حریرچی با اشاره به مغفول‌ماندن مباحث مربوط به سلامت روان در جامعه از مسئولان خواست هشدارهای روانپزشکان، روانشناسان و …. را جدی بگیرند تا بتوان تا حد بسیار زیادی از بروز چنین حوادث و جنایاتی جلوگیری کرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات