کد خبر: 1986 | تاریخ انتشار: ۰:۴۵:۴۸ - شنبه ۶ اسف ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

وضعیت حرفه مددکاری اجتماعی در استان اردبیل

مدد کاری اجتماعی چیست؟

حرفه ای است که به انسانها و و روابط آنان با محیط اجتماعی آنها مربوط می شود . این حرفه کمک کننده، بینش و جهت گیری لازم برای پرداختن به مشکلات اجتماعی، حل تضادهای بین فردی، برخورد با مسائل اجتماعی و براوردن نیازهای انسانی فراهم می کند .مددکاری اجتماعی حرفه مقدسی است که زاییده سنت حسنه مولایمان امام علی (ع) بزرگ مرد مددکاری در عالم اسلام می باشد ، که بسیاری از اصول پایه ای و ارزشها ی اخلاقی مددکاری وامدار راه بزرگ و سیرت نیکوکارانه و عدالت خواهی مولایمان می باشد. 

مدد کاران اجتماعی درکجا کار می کنند ؟

جایگاه مددکاران اجتماعی همه موسسات رفاهی می باشد و این حرفه در چهارچوب وظایف اصلی خود در موسسات گوناگون به کار گرفته می شود . شامل موسساتی چون : مراکز ارائه خدمات به خانواده، مراکز کودکان و نوجوانان ، مراکز درمان شبانه روزی ، مدارس، ‌مرکز جنائی، حقوقی، بیمارستانها، زندانها، مرکز بی سرپرستان ، مراکز مداخله در بحرانها، بازپروری معتادین و..

مددکاری در ایران و استان :

در سال 1337 رشته ای به نام خدمات شروع شد و بعدها آموزش خدمات اجتماعی شروع شد و تا سال 58 نیز ادامه داشت. علاوه بر آن در دانشگاه علامه طباطبایی نیز رشته علوم اجتماعی با گرایش خدمات اجتماعی وجود داشته است .

رشته مددکار اجتماعی در ایران از سال 1370 در دانشگاه علوم بهزیستی و توان بخشی شروع شد . امروزه دکترای مددکاری با گرایش مشاوره خانواده و مددکاری و مدیریت رفاه اجتماعی نیز در حال شکل گیری است ودر محاسبه ای که انجام شده در سازمانهای رفاهی استان اردبیل در خوشبینانه ترین حالت حدود 300 نفر مددکار اجتماعی لازم است و این نشان می دهد که ما در مقایسه با استاندارهای جهانی فاصله ی بسیاری داریم .درسطح کشور و استان اردبیل درصد قابل توجهی از شاغلین در واحدهای مددکاری سازمان های رفاهی با اصول مددکاری آشنایی کامل ندارند و در رشته های تحصیلی غیر مرتبط به جای مددکاری کار می کنند .

امروزه مددکاری در شرایطی قرار دارد  که می تواند حتی در مسائل پزشکی به خوبی ایفای نقش کند حتی در کمک رسانی به بیماران ایدز مددکاران می توانند نقش مهمی داشته باشند .

وضیعت کلینیک های مددکاری استان اردبیل

کلینیکهای مددکاری استان یکی از مهمترین راه کارهای ارائه خدمات تخصصی به گروه هدف می تواند باشد که بر اساس مصوبه مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است و زیر نظر سازمان بهزیستی استان در راستای تقویت بخش خصوصی در حال فعالیت می باشند.

ارائه خدمات مددکاری به صورت علمی، مداخله در بحرانهای اجتماعی با هدف کاهش مسائل خانوادگی و زناشوئی، طلاق، مشاوره های قبل و بعد از ازدواج و… از جمله کارکردهای این تکنیک ها می باشد .

هم اکنون در سطح استان شش کلینیک فعال داریم که در شهرهای مختلف استان در حال فعالیت می باشند .کلینیک های مددکاری اجتماعی که به همت سازمان بهزیستی کشور و در راستای اجرای اصل 44 قانون اساسی تدوین شده است در حال حاضر یکی از ارگانهای تخصصی  ارائه دهنده خدمات اجتماعی و مددکاری در سطح کشور می باشد.

انجمن علمی مددکاری اجتماعی و انجمن مددکاران اجتماعی دو نهاد علمی و  مهم مددکاری  هستند که نقش عمده ای در نظارت علمی و حمایت فنی از مراکز مختلف مددکاری کشور بر عهده دارند، و جهت رسیدن به این هدف و نزدیکتر کردن خدمات مددکاری به اصول و استانداردهای تعریف شده، خدمات فنی، علمی و مشاوره ای به کلیه ارگانها و نهاد های دولتی، خصوصی ، هیات امنائی و مراکز خیریه ای در سطح کشور ارائه می دهند .

کمیت با کیفیت:

کیفیت و کمیت نباید قربانی یکدیگر شوند ، از جانبی می بایست دانشکده ها توسعه داده شوند و از جانب دیگر ساختار اداری آماده گردد که عملاً بستر اجرای مسائل علمی مددکاری فراهم شود . 

مثلاً در آموزش و پرورش در زمینه مددکاری کمبود دارند در حالیکه حضور مددکاران در آموزش و پرورش ، دادگستری، مراکز تامین و نیروی انتظامی و کلیه سازمانهای رفاهی الزامی به نظر می رسد.

از آنجاییکه مددکار اجتماعی رابطه مستقیمی با قشر آسیب دیده دارد به خوبی می تواند در برنامه ریزی های کلان اجتماعی کشور نقش کارگزاری را ایفا کند . علیرغم کارایی که این رشته دارد و امروزه در جهان، بسیاری از گره ها توسط مددکاری و مددکاران باز می شود . در کشور ما، هنوز به رغم تلاشهای مستمر انجمن های مددکاری اجتماعی ، بستر مناسبی در نهادها و ساختار اداری برای مددکاری فراهم نشده است . و حتی در شورای ملی جوانان کمبود مددکار محسوس است . در حالیکه با توجه به جوان بودن کشور بیشترین نقش را می تواند کارشناسان مددکاری داشته باشد، یکی از دغدغه های اصلی مددکاران اجتماعی که به تقویت بنیه حرفه ای این رشته مقدس می تواند منجر شود تصویب سازمان نظام مددکاری اجتماعی ایران در مجلس شورای اسلامی می باشد که طرح آن قبلا  توسط انجمن مددکاران اجتماعی ارائه شده است. امید بر آنکه با تصویب نهایی این طرح شاهد یک تحول بزرگ در ارائه خدمات حرفه ای مددکاری اجتماعی  در کشور اسلامی امان باشیم.

امین موحدی

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی اردبیل

هفته نامه پیام اردبیل

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات