کد خبر: 2219 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۳۶ - دوشنبه ۱۵ اسف ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

شکنجه و آزار جنسی معتادان در یک کمپ ترک اعتیاد

پرونده مرد معتادی که بعد از آزار و اذیت توسط مسئولان کمپ ترک اعتیاد خودکشی کرده بود به دادگاه کیفری استان تهران رفت.

به گزارش فارس، سال ۸۸ مردی با مراجعه به پلیس آگاهی تهران بزرگ مدعی شد پسرش مدتی قبل در یک مرکز ترک اعتیاد خودکشی کرده ‌است.

این مرد به ماموران گفت: پسرم را برای ترک اعتیاد به کمپ ترک اعتیادی خارج از تهران بردم. بعد از یک هفته پسرم از کمپ فرار کرد و به خانه آمد و گفت دیگر نمی‌خواهد به آنجا برگردد و مدعی شد در آنجا به او تعرض شده‌ است.

وی ادامه داد: به حرف پسرم توجهی نکردم و تصورم این بود که او برای اینکه به کمپ برنگردد چنین حرفی را مطرح می‌کند چون پسرم قبل از اینکه به کمپ برود تمایلی به ترک اعتیاد نداشت.

این مرد با بیان اینکه با توجه به تابلوی این کمپ فکر کردم معتبر است و به همین دلیل حرف‌های پسرم را باور نکردم، گفت: دوباره او را به کمپ بردم و در آنجا بستری‌اش کردم تا اینکه چند روز بعد به من خبر دادند پسرم خودکشی کرده ‌است. وقتی برای تحویل گرفتن جسد رفتم یاد حرف وی افتادم و با توجه به شرایط جسمی‌ که او داشت احساس کردم پسرم درست می‌گفت به همین دلیل درخواست دارم از مسئولان کمپ در این خصوص تحقیق شود.

با شکایت این مرد پرونده مرکز ترک اعتیاد به جریان افتاد و بازپرس بعد از تحقیقات متوجه شد این کمپ مجوز رسمی ندارد و به صورت غیرقانونی فعالیت می‌کند. بنابراین دو برادر که مسئول کمپ بودند احضار شدند و آنها اعتراف کردند بدون مجوز فعالیت می‌کردند اما ادعای پدر جوان معتاد را رد کردند و گفتند چنین کاری از سوی آنها انجام نگرفته و اگر تعرضی به جوان معتاد شده احتمالا از سوی دیگر معتادان بوده و آنها در جریان این ماجرا قرار ندارند.

این دو برادر بازداشت شدند و کمپ آنها از سوی پلیس امنیت مورد بررسی قرار گرفت و مدارکی به دست آمد که نشان می‌داد مسئولان کمپ معتادان را شکنجه می‌کردند و از آنجایی که در آسایشگاه‌های کمپ دوربین مداربسته نصب بود از این صحنه‌ها فیلمبرداری شده است.

در همین فیلم‌ها که به مدارکی علیه دو برادر تبدیل شد، مشخص بود دو متهم با همکاری تعدادی از معتادان با وسایل مختلف معتادان دیگر را مورد آزار می‌دهند. این فیلم به‌عنوان سندی ضمیمه پرونده و برای رسیدگی بیشتر به شعبه 79 دادگاه کیفری‌استان تهران فرستاده شد.

زمانی که پرونده نزد قاضی محمدی کشکولی رفت مشخص شد بازپرس دو برادر را با وثیقه آزاد کرده‌ است. با این حال تحقیقات برای مشخص شدن جزییات این شکنجه‌ها ادامه یافت تا اینکه چند روز پیش یکی از مردان معتاد که برای ترک یک‌بار در این کمپ بستری شده ‌بود به شعبه 79 مراجعه کرد و به قاضی گفت: این اتفاق فقط برای جوانی که خودکشی کرده رخ نداده و ما هم مورد آزار جنسی قرار می‌گرفتیم. دو برادر که خود را متخصص می‌دانستند به ما گفتند این راهی برای شکستن غرور شماست و با این کار راحت‌تر می‌توانید اعتیادتان را ترک کنید. ما شکنجه‌ها را تحمل می‌کردیم اما آن جوان 25‌ساله نتوانست و خودکشی کرد.

گفته‌های این مرد در حالی بود که چندین معتاد دیگر هم وقوع تعرض را مورد تایید قرار داده و گفته‌ بودند از سوی دو برادر مورد آزار قرار گرفته‌اند.

قاضی محمدی‌کشکولی بعد از پایان اولین جلسه محاکمه دستور احضار دو برادر را صادر کرد تا آنها را مورد بازجویی قرار دهد.

پدر مقتول بعد از پایان اولین جلسه رسیدگی به سمت جایگاه قضات رفت و کارتی به آنها نشان داد و گفت: دو برادر بعد از پلمپ کمپ ترک اعتیاد که پسرم در آنجا خودکشی کرد آزاد شدند و حالا در جایی دیگر کمپ تاسیس کرده‌اند و دوباره مشغول فعالیت هستند. پسر من جانش را از دست داد و دیگر بازنمی‌گردد. او خودکشی کرد و من می‌دانم به لحاظ قانونی نه می‌توانم دو برادر را قصاص کنم و نه پولی از آنها بگیرم و در واقع دستم به جایی بند نیست. هدفم از این شکایت این بود که به مسایل اینچنینی رسیدگی شود و هر‌کس برای خودش کمپ درست نکند و چنین فجایعی بار نیاید.

وی ادامه داد: آزادی این دو برادر باعث شده تا آنها دوباره مرکز ترک اعتیاد تاسیس کنند و هیچ‌کس هم سراغ آنها نرود هرچند پسر من و امثال او معتاد هستند اما هیچ‌کس حق ندارد آنها را هتک حرمت کند. دو برادر حق نداشتند پسرم را مورد تعرض قرار دهند و نباید با معتادان دیگر این برخورد را بکنند و باید سزای اعمال خودشان را بدانند.

سرانجام جلسه محاکمه این دو متهم از سوی دادگاه کیفری ۱۱ اردیبهشت سال آینده تعیین شد تا متهمان با حضور در دادگاه از خود دفاع کنند.

منبع-فراروز نیوز

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات