کد خبر: 2277 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۳۱ - سه شنبه ۱۶ اسف ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

“ازدواج موقت” در صحن علنی مجلس

ستار هدایت‌خواه نماینده مردم دنا وبویراحمد و سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس نیز در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی ماده ۲۲ لایحه حمایت از خانواده که برای رسیدگی بیشتر به کمیسیون قضایی ارجاع شده بود، پیشنهاد حذف جزئی از این ماده را ارائه داد که در صورت تصویب آن، ثبت نکاح موقت الزامی می‌شد.

هدایت‌خواه به ارائه توضیحاتی در خصوص پیشنهادش پرداخت و متذکر شد: نکاح موقت همچنان که در روایات دینی ما آمده، راهی برای جلوگیری از ارتکاب حرام است، اگر نکاح موقت ثبت نشود، امکان سوء‌استفاده وجود دارد و چه بسا ممکن است برای افرادی که به دلایل شرعی تن به این ازدواج‌ها می‌دهند، مشکلاتی ایجاد شود اما وقتی نکاح موقت ثبت و ضبط شده باشد، کسی نمی‌تواند برای آنها مزاحمتی ایجاد کند.

این نماینده مجلس با ذکر این نکته که هدف اسلام پیشگیری از فراهم شدن زمینه گرایشات غیراخلاقی و گناه است، تأکید کرد: عدم ثبت ازدواج موقت منجر به سوءاستفاده و لطمه به زندگی دائمی افراد و لطمه به بانوان می‌شود و ثبت آن نیز به استحکام بنیان خانواده کمک می‌کند.

** در ادامه این جلسه محمد دهقان نماینده طرقبه و چناران و عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس، طی سخنانی در مخالفت با پیشنهاد هدایت‌خواه، گفت: الزام‌کردن افراد به ثبت نکاح موقت مغایر مسائل روابط خصوصی افراد است و اگر کسی آنرا اجرا نکند، نمی‌توان به فرد اعتراض کرد.

دهقان با تأکید بر اینکه مصوبه کمیسیون قضایی در این زمینه خوب است، گفت: اگر زوجه در نکاح موقت باردار شود، باید این نکاح ثبت شود تا حقوق طفل ضایع نشود اما اگر به هر دلیلی افراد نخواهند رابطه خصوصی‌شان را ثبت کنند، دلیلی ندارد ما در این زمینه دخالت کنیم ولی اگر طرفین توافق به ثبت داشته باشند، خودشان ثبت می‌کنند.

دهقان در خاتمه با ذکر این نکته که ثبت نکاح موقت در مصوبه کمیسیون قضایی در سه شرط باردار شدن زوجه، توافق طرفین و شرط ضمن عقد، آورده شده است، تأکید کرد: اگر این پیشنهاد رأی بیاورد، بسیار ضربه می‌زند و کار از گذشته هم سخت‌تر می‌شود.

** مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود در خانه ملت نیز دراین جلسه طی سخنانی به عنوان موافق پیشنهاد هدایت‌خواه مبنی بر الزامی کردن ثبت نکاح موقت، گفت: در اصلاحات کمیسیون فقط در سه بندف ثبت نکاح موقت الزامی شده و در بقیه موارد الزامی نیست لذا این موضوع لطمه شدیدی به زندگی دائم افراد وارد می‌کند و جامعه را از داشتن زندگی دائمی به سمت ازدواج موقت سوق می‌دهد.

لاهوتی ادامه داد:‌ ثبت نشدن نکاح موقت واقعا به کانون خانوادگی لطمه وارد می‌کند و جامعه را به سوی ازدواج موقت سوق می‌دهد که این درست نیست.

پس از سخنان پیشنهاد دهنده و نماینده موافق و مخالف، دولت و کمیسیونی با این پیشنهاد مخالفت کردند و پیشنهاد مذکور به رأی وکلای ملت گذاشته شد که نمایندگان نیز با ۳۰ رأی موافق، ۵۹ رأی مخالف و ۲۴ رأی ممتنع از ۱۹۵ نماینده حاضر در جلسه، با پیشنهاد الزامی شدن ثبت نکاح موقت مخالفت کردند.

* ثبت نکاح موقت با 3 شرط الزامی شد

وکلای مردم در خانه ملت همچنین ماده 22 لایحه حمایت از خانواده را که یکی از مواد جنجالی لایحه مذکور بود را برسی و با 104 رای موافق، 6 رای مخالف و 12 رای ممتنع تصویب کردند.

وکلای ملت در ماده 22 مقرر کردند که نظام حقوقی جمهوری اسلامی ایران در جهت استحکام نظام خانواده از نکاح دائم حمایت می‌کند و نکاح موقت نیز با لحاظ شرایطی ذیل الزامی است.

1- بار دار شدن زوجه

2- توافق طرفین

3- شرایط ضمن عقد

وکلای ملت همچنین در تبصره ذیل این ماده مصوبه کردند که ثبت نکاح موقت باید در دفاتر اسناد رسمی ازدواج و یا ازدواج و طلاق و با آئین نامه‌ای که بعدا تصویب خواهد شد به ثبت برسد.

* انتقاد کواکبیان به عدم توزیع مواد لایحه حمایت از خانواده بین نمایندگان

در ادامه نیز مصطفی کواکبیان نماینده مردم سمنان در تذکری در صحن علنی مجلس از عدم در دسترس بودن مواد لایحه حمایت از خانواده انتقاد کرد و گفت: هیچ یک از نمایندگان مواد مورد بحثی که هم‌اکنون در مجلس در حال بررسی است، در دسترس ندارند لذا در حال حاضر ما مشغول بررسی مهمترین مواد لایحه حمایت از خانواده هستیم و بررسی این مواد برای کشور مهم است.

محمدرضا باهنر که ریاست جلسه علنی مجلس را بر عهده داشت، در پاسخ به تذکر کواکبیان گفت: این موارد در بین نمایندگان توزیع شده و در اختیار آنهاست ولی یک بار دیگر هم این مواد را قرائت می‌کنیم.

* علی مطهری: تک همسری بهتر است؛ چندهمسری برای خروج از فحشا است

** مخالفت مجلس با پیشنهاد مطهری درباره اختیار همسر دائم مجدد به مرد

در ادامه علی مطهری نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی لایحه حمایت از خانواده، پیشنهاد برگشت به لایحه دولت در ماده ۲۳ این لایحه را ارائه داد که با مخالفت نمایندگان مواجه شد.

کمیسیون حقوقی و قضایی در مصوبه و پیشنهاد خود، ماده ۲۳ لایحه حمایت از خانواده را حذف کرده بود.

علی مطهری طی سخنانی به ارائه توضیحاتی در خصوص پیشنهادش پرداخت و تصریح کرد: به نظرم این ماده تحت تأثیر افکار غربی و نظام خانوادگی غربی و تحت فشارهای بیرونی غرب زده که نظام خانوادگی را قبول ندارند، حذف شده است لذا نبودن ازدواج مجدد به معنی رواج فساد و فحشا است.

نماینده تهران در خانه ملت با ذکر این نکته که در حال حاضر زنان آماده ازدواج بیشتر از مردان آماده ازدواج هستند، توضیح داد: در کشور ما زنی که در سنین جوانی، همسر خود را از دست می‌دهد، تحت تأثیر فرهنگ غلطی که بین ما رواج دارد، باید تا آخر عمر مجرد باقی بماند در حالی که تک همسری حالت طبیعی و بهتر است ولی چندهمسری برای خروج از بن‌بست و فشار و فحشا در نظر گرفته شده است.

** پس از این سخنان مطهری جمشید انصاری، نماینده زنجان و طارم در بیان تذکری با استناد به ماده ۱۵۵ آیین‌نامه داخلی مجلس، اظهار داشت: زمانی که این لایحه در سال ۱۳۸۷ دردستور کار مجلس قرار گرفت، آقای مطهری همین پیشنهاد را مطرح کرد و رأی نیاورد و به دلیل عدم رأی آوری اصل و حذف ماده، به کمیسیون مربوطه برای رسیدگی بیشتر ارجاع شد.

وی افزود: به نظرم مجددا نمی‌توان پیشنهاد برگشت به اصل لایحه دولت را مطرح کرد چراکه قبلا این پیشنهاد مطرح شده و رأی نیاورده است و در اینجا تنها باید پیشنهاد کمیسیون بررسی شود.

** محمدرضا باهنر، در پاسخ به تذکر انصاری، گفت: از آنجایی که کمیسیون حقوقی و قضایی ماده ۲۳ را حذف کرده است، آقای مطهری می‌تواند پیشنهاد ابقای این ماده را ارائه دهد.

** در ادامه این جلسه زهره الهیان نماینده مردم تهران طی سخنانی در مخالفت با پیشنهاد علی مطهری، اظهار داشت: باید مصوبه‌ای برای کمک به تحکیم بنیان خانواده داشته باشیم. در این ماده، اصل را بر تک همسری قرار می‌دهیم و بنده از پیشنهاد آقای مطهری تعجب می‌کنم، این ماده همان ماده‌ای است که بسیار جنجال برانگیز و باعث معطل ماندن این لایحه شد.

الهیان در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: آنچه که آقای مطهری پیشنهاد می‌دهد، این است که اجازه اختیار چند همسر را به مردان بدهیم در حالی که به نظر بنده این ظلم به تحکیم بنیان خانواده است.

نماینده مردم تهران در خانه ملت با تأکید بر اینکه ازدواج‌های مجدد در جامعه ما تعداد محدودی است، گفت: همین تعداد محدود هم باعث لطمه عاطفی به فرزندان و خانواده می‌شود، از این‌رو بهتر است در تحکیم این پیشنهادات هجمه سنگینی به مجلس و قانونگذاران مطرح شود و به مصوبه کمیسیون حقوقی و قضایی احترام بگذاریم چراکه مدت‌هاست روی این لایحه مباحث کارشناسی انجام شده است.

دولت با پیشنهاد علی مطهری برای برگشت به لایحه دولت در ماده ۲۳ موافقت کرد اما کمیسیون حقوقی و قضایی با این پیشنهاد مخالف بود.

نمایندگان مجلس با ۹۵ رأی موافق، ۲۴ رأی مخالف و ۱۹ رأی ممتنع از ۱۹۴ نماینده حاضر در جلسه، با پیشنهاد مطهری مخالفت کردند.

* حدود صلاحیت دادگاه خانواده برای رسیدگی به دعاوی تعیین شد

وکلای ملت در جلسه علنی امروز و در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون حقوقی و قضایی در زمینه مواد ارجاع شده از لایحه حمایت از خانواده به این کمیسیون، ماده ۴ لایحه مذکور را بررسی و تصویب کردند.

مجلس در تبصره این ماده مقرر کرد به دعاوی اشخاص موضوع اصول ۱۲ و ۱۳ قانون اساسی حسب مورد طبق قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیر شیعه در محاکم مصوب ۳۱ تیر ۱۳۱۲ و قانون رسیدگی به دعاوی مطروحه راجع به احوال شخصیه و تعلیمات دینی ایرانیان زرتشتی، کلیمی و مسیحی مصوب ۳ تیرماه ۱۳۷۲ مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیدگی می‌شود.

مجلس مصوب کرد تصمیمات مراجع عالی اقلیت‌های دینی مذکور در امور حسبی و احوال شخصیه آنان از جمله نکاح و طلاق معتبر و توسط محاکم قضایی بدون رعایت تشریفات تنفیض و اجرا می‌شود.

کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ماده ۹ ارجاع شده به این کمیسیون در لایحه حمایت از خانواده را حذف کرده بود که در صحن علنی نیز این ماده حذف شد.

* مجلس ماده مربوط به اشتغال زنان و مردان را مراعا گذاشت

نمایندگان مجلس در جلسه علنی امروز و در ادامه رسیدگی به گزارش کمیسیون قضایی در زمینه مواد ارجاعی لایحه حمایت از خانواده به این کمیسیون، ماده الحاقی ۲ این لایحه را بررسی کرده و به اصل و حذف آن رأی ندادند و برای بررسی بیشتر مجددا به کمییسون مربوطه ارجاع کردند.

وکلای ملت با ۶۷ رأی موافق، ۲۵ رأی مخالف و ۳۳ رأی ممتنع از ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه، با اصل این ماده مخالفت کردند و با ۷۲ رأی موافق، ۲۲ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع از ۱۹۶ نماینده حاضر در جلسه، به حذف این ماده نیز رأی ندادند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات