کد خبر: 2661 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۱۵ - دوشنبه ۲۹ اسف ۱۳۹۰ | بدون نظر | |

60 درصد از معتادین اولین تجربه موادمخدر-ایزدپور

علیرضا ایزد پور در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سمنان، با بیان اینکه اعتیاد به مواد مخدر یک نابه‌سامانی اجتماعی و منشاء بسیاری از آسیب‌های اجتماعی و ناهنجاری‌های اخلاقی است خاطرنشان کرد: امروزه اکثر متخصصان، جامعه شناسان و روانشناسان مهمترین استراتژی در مبارزه با این بلای خانمان سوز که سلامت افراد جامعه مخصوصاً نوجوانان و جوانان را به عنوان سرمایه اساسی هر کشور تهدید می‌کند، پیشگیری و آگاه سازی می دانند.

این جامعه شناس، دوره نوجوانی و جوانی را از بحرانی ترین دوره‌های زندگی هر فرد بر شمرد و افزود: سنین نوجوانی و جوانی که دوره بلوغ را نیز در خود نهفته دارد، دارای شرایطی خاص نظیر تنوع احوال، دگرگونی‌های دم به دم رفتار، آرزوها و نیازهای فراوان، موضع گیری در برابر امور و طغیان احساسات گرم و آتشین است و علاوه بر آن این دوره‌ها سن خودنمایی و غرور، اضطراب و بی قراری، حادثه جویی و بی باکی و جستجو برای یافتن خویشتن خویش است.

ایزدپور با اشاره به سن بحرانی نوجوان و جوان و مستعد بودن آنها برای کشیده شدن به سمت انحرافات و خصوصاً اعتیاد خاطرنشان ساخت: اگر در این سنین، شرایط بحرانی نوجوان و جوان از طرف خانواده و مربیان تربیتی مورد توجه واقع نشود و مراقبت‌های لازم و برخورد درست و اصولی صورت نگیرد، نوجوان و جوان با مسائل و مشکلات فراوانی مواجه خواهد شد.

این مدرس دانشگاه با اشاره به نقش اثرگذار خانواده به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی تصریح کرد: طفل در خانواده، چشم به جهان می‌گشاید و تا پایان عمر عضو یک یا چند خانواده باقی می ماند و اگر در این بین، خانواده نقش خود را به درستی ایفا کند مطمئناً دیگر نهادها مشکلات کمتری دارند.

وی یاد آور شد: پدر و مادر اولین کسانی هستند که زیر بنای شخصیت سالم یک نوجوان را می سازند.

ایزدپور، کارکرد خانواده را تربیت و پرورش درست فرزندان دانست و اذعان داشت: اگر زن و مرد به عنوان خیمه خانواده، نتوانند نقش‌های خود را به عنوان پدر و مادر و همسر به درستی ایفا کنند در دنیای پیچیده امروز خانواده به راحتی دچار نابسامانی خواهد شد و خانواده نابسامان و آشفته باعث گرایش جوانان و نوجوانان به سمت اعتیاد و دیگر آسیب‌های اجتماعی می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا نقش دوستان و همسالان در گرایش نوجوانان و جوانان تأثیر گذار است اظهار داشت: نوجوانان و جوانان به رفاقت و دوستی با همسالان اهمیت فراوانی می دهند و از زندگی مشترک با آنان لذت می‌برند و حتی دوست نوجوان خود را به والدین ترجیح می دهد، لذا گروه همسالان بسیار قابل توجه است.

این جامعه شناس با بیان اینکه چگونگی برخورد خانواده‌ها با دوستان فرزندان خود، بسیار مهم است، خاطرنشان ساخت: نوجوان تازه بالغ به دوستان خود وفادار است و هر گونه حمله به آنان به وسیله والدین خشم او را بر می انگیزد.

وی با اذعان به اینکه حدود 60 درصد از معتادین اولین تجربه مواد مخدر را در گروه دوستان و مهمانی‌ها کسب می‌کنند افزود: هر گونه اقدام نابجای والدین نوجوان را بیشتر به سمت همسالان می کشد.

ایزدپور، حضور نوجوان را در گروه همسالان برای جامعه پذیری ضروری دانست و یادآور شد: آگاهی از نیازهای این دوره حساس، همراه با ارتباطی صحیح و معقول و باز، توام با احترام و اعتماد می‌تواند به والدین اعتبار ببخشد و آنان را در برابر گروه همسالان قرار ندهد.

این جامعه شناس ادامه داد: یکی دیگر از راه‌های آگاه سازی و پیشگیری در زمینه اعتیاد تقویت دین و اعتقادات مذهبی در خانواده است.

وی اظهار داشت: تحقیقات بسیاری در کشورهای اروپایی و در ایران نقش دین و اعتقادات مذهبی را در کاهش افراد به سمت اعتیاد ثابت کرده‌اند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به نقش دین و خصوصاً دین اسلام در کاهش و جلوگیری از غلتیدن در دام اعتیاد تصریح کرد: کاهش جرم در بعضی ماه‌های سال نظیر ماه مبارک رمضان، محرم و صفر بر اساس آمار مؤید این مطلب است.

وی در پاسخ به این سؤال که نگاه جامعه به یک جوان معتاد چگونه باید باشد اظهارداشت: جوانان در خلاء، معتاد نمی‌شوند، بلکه عوامل فردی، خانوادگی، اجتماعی و… باعث اعتیاد آنها می‌شود.

این جامعه شناس با بیان اینکه باید جستجو کرد که چه عاملی باعث گرایش جوان به سمت اعتیاد بوده است یاد آور شد: نگاه جامعه به فرد معتاد باید نگاه به فردی باشد که دچار بیماری شده است و باید در این شرایط از نگاه ترحم آمیز پرهیز کرد.

وی اذعان داشت: فرآیند درمان اعتیاد، یک کار تیمی است، پزشک، روانشناس، روانپزشک، مددکار اجتماعی، خانواده، افراد مسئول و… باید همه برای درمان فرد بیمار تلاش کنند.

این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه اعتیاد یک بیمار بدخیم است و هر آن ممکن است عود کند تصریح کرد: برای درمان اعتیاد حتماً باید فرد برای این امر تمایل داشته باشد.

ایزدپور اعتیاد را مادر دیگر آسیب‌های اجتماعی دانست و افزود: در 70 درصد زندان‌های ما جای پای مواد مخدر دیده می شود.

وی گفت: جایی که اعتیاد هست طلاق، خودکشی، سرقت، قتل، فرار از منزل و خشونت خانگی هم دیده می شود و به عبارتی اعتیاد ام الفساد است.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه پیشگیری و آگاه سازی، مهمترین استراتژی در مبارزه با این بلای خانمان بر انداز است، یادآور شد: برای موفقیت در این زمینه تنها فعالیت یک نهاد و یا یک بخش، کافی نیست.

وی در پایان به پنج نهاد نخستین(نهاد خانواده، سیاسی، اقتصادی، دینی و مذهبی، حکومتی) اشاره کرد و اظهار داشت: هر کدام از این نهادها باید نقش خود را به خوبی ایفا کنند تا شاهد کاهش آسیبهای اجتماعی در جامعه باشیم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات