کد خبر: 2727 | تاریخ انتشار: ۱۴:۴۸:۵۲ - یکشنبه ۶ فرو ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

گرانی، ازدواج ها را کم می کند

  خانواده یک گروه اجتماعی است و این گروه نیازمند منابع و تسهیلاتی برای کارکرد خودش است، اگر جامعه ناتوان در فراهم کردن این منابع و تسهیلات باشد، آن وقت این گروه نمی‌تواند کار خودش را به درستی انجام دهد.
وقتی مشکلات اقتصادی زیاد می‌شود، تعداد زیادی از افراد هم بیکار هستند و یا درآمدهایشان کفاف زندگی را نمی‌دهد، قطعا این مشکلات تاثیرات خود را بر روی نهاد خانواده می‌گذارد.افراد قبل از تشکیل خانواده انتظاراتی داشتند و وقتی وارد زندگی می‌شوند و انتظارات آنها با واقعیت‌های زندگی سازگار نیست دچار مشکلات فراوانی می‌شوند.به عنوان مثال فکر می کردند در خانه مستقل خودشان زندگی خواهند کرد اما با افزایش قیمت ‌مسکن امکان تامین خانه‌ای مستقل نیست، در نتیجه افراد با روبرو شدن با مشکلات فراوان ترجیح می‌دهند به دلیل مشکلات به وجود آمده از یک‌دیگر جدا شوند.

در جامعه زمینه شناخت افراد به خوبی فراهم نیست و افراد از روی احساسات و عواطف برای این امر مهم تصمیم گیری می‌کنند. مشکلات اقتصادی نقش بسیار مهمی در امر طلاق دارد. تفاوت‌های فرهنگی و طبقاتی نیز در امر طلاق بسیار موثر هستند مخصوصا برای آقایانی که با خانواده‌های پولدار ازدواج می‌کنند این امر بیشتر رخ می‌دهد.

تا آنجایی که من شنیدم بسیاری از اقتصاددانان نسبت به گرانی های سال بعد هشدار داده اند بنابراین متاسفانه اگر اوضاع اقتصادی به همین صورت باشد نه تنها آمار طلاق افزایش می کند بلکه سایر آسیبها هم رشد می کنند و برای همین باید مسئولان و کارشناسان نسبت به این موضوع حساس باشند.

افزایش قیمت‌ها و بالارفتن خرج زندگی مردم بر اخلاق و معنویات هم اثر گذاشته است و منجر به تغییر ارزش‌ها، هنجارها، روابط زناشویی، طلاق و ازدواج خواهد شد.افرادی که می‌خواستند ازدواج کنند و این روزها قیمت طلا این‌گونه افزایش یافته، باعث می‌شود ازدواج ها کمتر شود و در نتیجه روابط ناسالم در جامعه به وجود می‌آید و ازدواج به تاخیر می‌افتد. همچنین نزاع‌های درون خانواده افزایش می‌یابد. روابط خانوادگی مورد تهاجم قرار می‌گیرد و مردان نمی‌توانند زمانی را با خانواده‌هایشان بگذرانند.

حسن موسوی چلک

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

به نقل از آفتاب

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات