کد خبر: 2960 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۴۹ - جمعه ۱۸ فرو ۱۳۹۱ | ۳ نظر | |

دکتر اصغر عسگری خانقاه را بشناسیم

دکتر اصغر عسگری خانقاه (انسان شناسی زیستی) – دکتر عسگری متولد خلخال ، دارای مدرک دکتری در رشته انسان شناسی زیستی می باشد…

برای مطالعه زندگینامه و آثار وی به ادامه مطلب مراجعه فرمایید…

دکتر اصغر عسگری خانقاه در سال 1317 در خلخال متولد شد.پس از اتمام دوره های ابتدایی و متوسطه ،در لنگرود و رشت ،و بعد از پایان دوره پارازینولوژی و مالاریا لوژی از دانشکده بهداشت دانشگاه تهران، به عنوان میکروسکپیست در آزمایشگاههای وزارت بهداری در شهرستانهای رشت، هشتپر، لاهیجان، رودسر، رامسر و چالوس شروع به کار کرد. سالها بعد برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی به کشور بلژیک رفت و سپس به عنوان نماینده شرکتهای بزرگ دارویی همچون رون پولنگ (اسپسیا) و ساندوز، در ایران مشغول کار شد و در ضمن کار به تحصیل در رشته روزنامه نگاری و مطبوعات پرداخت و در سال 1350 از دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی فارغ التحصیل شد و بعد دوره دو ساله مدیریت و برنامه ریزی اجتماعی را در مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران به اتمام رساند. ایشان در سال 1352 به کشور فرانسه رفت و از دانشگاه پاریس موفق به اخذ دکترا در انسان شناسی زیستی شد. نامبرده هم اکنون عضو هیئت علمی و استاد دانشگاه تهران می باشد.

گروه : علوم انسانی

رشته : انسان شناسی

گرایش : انسان شناسی زیستی

والدین و انساب : نام پدر: اوسط

تحصیلات رسمی و حرفه ای : اصغر عسگری خانقاه

دوره تحصیلات ابتدایی را در شهرستان انزلی در دبستان سعدی گذراند. دو سال اول دبیرستان را در دبیرستان داریوش لنگرود و سالهای بعد را در دبیرستان شاهپور رشت به اتمام رساند. بعد از پایان دوره پارازینولوژی و مالاریا لوژی از دانشکده بهداشت دانشگاه تهران، به عنوان میکروسکپیست در آزمایشگاههای وزارت بهداری در شهرستانهای رشت، هشتپر، لاهیجان، رودسر، رامسر و چالوس شروع به کار کرد. سالها بعد برای ادامه تحصیل در رشته داروسازی به کشور بلژیک رفت و سپس به عنوان نماینده شرکتهای بزرگ دارویی همچون رون پولنگ (اسپسیا) و ساندوز، در ایران مشغول کار شد و در ضمن کار به تحصیل در رشته روزنامه نگاری و مطبوعات پرداخت و در سال 1350 از دانشکده علوم ارتباطات اجتماعی فارغ التحصیل شد و بعد دوره دو ساله مدیریت و برنامه ریزی اجتماعی را در مؤسسه مطالعات و تحقیقات اجتماعی دانشگاه تهران به اتمام رساند. در سال 1352 به کشور فرانسه رفت و از دانشگاه پاریس موفق به اخذ دکترا در انسان شناسی زیستی شد. فعالیتهای ضمن تحصیل : اصغر عسگری خانقاه ،ضمن تحصیل، در اداره فرهنگ عامه (وزارت فرهنگ و هنر) شروع به کار کرد.

فعالیتهای آموزشی : اصغر عسگری خانقاه بعد از بازگشت به ایران از سال 1358 در دانشگاه تهران، دانشکده علوم اجتماعی به تدریس و تحقیق اشتغال شد. در خلال این سال ها عسگری خانقاه در دوره کارشناسی، انسان شناسی زیستی، تاریخ اندیشه های مردم شناسی، زیست شناسی عمومی، محیط شناسی انسانی و مردم نگاری تدریس کرده و در دوره کارشناسی ارشد و دکترا نیز روش تحقیق و سنجش و زیست شناسی درس داده است.

سایر فعالیتها و برنامه های روزمره : اصغر عسگری خانقاه در عین آنکه مردم شناس و پژوهنده شاخص علوم اجتماعی است تاریخ نگاری این علم در ایران را نیز با جدیت دنبال می کند.

جوائز و نشانها : همایش فرهنگ ومحیط زیست به پاس یک عمر تلاش های علمی دکتر اصغر عسکری خانقاه ، در روز دوشنبه 6 خرداد 1387 در تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شده است..این همایش که به همت هسته علمی انسان شناسی این دانشکده برگزار شده است.

چگونگی عرضه آثار : اصغر عسگری خانقاه در طی این سالها در کنار تدریس مدام، کار پژوهش را نیز با جدیت دنبال کرده و شماری از مهمترین تحقیقاتش را در دوره مسؤولیت خود بر نشریه نامه، در آن به چاپ رسانده است. او از سال 1374 به سردبیری مجله «نامه علوم اجتماعی» منصوب شد و مقالاتی چون فرهنگ مردم شناسی بیشه نشینان آفریقا و مشکلات تغذیه، سهم آل احمد در شکل گیری پژوهشهای فرهنگی و اجتماعی گروههای انسانی در ایران، ریشه های تاریخی و سنتهای فرهنگی و اجتماعی مسلمانان آفریقا و… ر ا در آن به چاپ رساند. از دیگر فعالیت های وی ،نگارش مقالات متعدد در حوزه مردم شناسی و تار یخ از آن جمله است:

زبان در معبر زبان شناسی و مردم شناسی ، ریشه های تاریخی و سنتهای فرهنگی و اجتماعی مسلمانان آفریقا ، انسان شناسی خطوط پوستی در جمعیتهای ایرانی، چهارشنبه سوری در روستای جوپشت، بوم شناسی روستایی ایران، مردم شناسی و فرهنگ سکونت و…

آثار : «ایرانیان ترکمن،پژوهشی در مردم شناسی وجمعیت شناسی » ویژگی اثر : انتشارات اساطیر، 2 انسان شناسی زیستی ویژگی اثر : (جلد)3 انسان شناسی عمومی شرق شناسی (شرقی که آفریده غرب است) ویژگی اثر : ترجمه5 فرهنگ مردم شناسی (فرانسه ، انگلیسی ، فارسی) ویژگی اثر : اثر میشل پانوف ?) ، نشر ویس، 6 مردم شناسی ویژگی اثر : (روش ، بینش ، تجربه) نشرشب تاب، 7 مردم شناسی روستای قاسم آباد گیلان

منبع-وب سایت تخصصی علوم اجتماعی

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۳ دیدگاه مطلب براي " دکتر اصغر عسگری خانقاه را بشناسیم " ارسال شده است.

 1. entezari گفت:

  با سلام
  لطفا اسم نشر کتاب پاریس در شب ژان پرور)؟(
  ترجمه جناب آقای دکتر عسکری خانقاه؟

 2. entezari گفت:

  باسلام
  آیا راهی هست که با این وب سایت همکاری کرد؟
  و اگر هست لطفا میل بفرمایید

 3. وب سایت تخصصی مددکاران اجتماعی گفت:

  با سلام
  بزودی پروفایل مورد نظر راه اندازی خواهد شد

ارسال نظر


آخرین موضوعات