کد خبر: 2974 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۴۰ - شنبه ۱۹ فرو ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

اسلام و کارکردهای حیاتی خانواده

کتاب”خانواده در اسلام ” نوشته حسین بستان(نجفی) نوشتاری در ساختار و کارکرد خانواده در اسلام و دیدگاه اسلام به این نهاد کوجک از سوی انتشارات پژوهشگاه حوزه و دانشگاه قم برای نوبیت اول درپائیز 90 منتشر شده است.

 خانواده، نهاد جهانشمولی است که آثار و کارکردهای پردامنه روانی، دینی، آموزشی و تربیتی و ….دارد.نظام مطلوب خانواده در اسلام در راستای رسیدن انسانها به بندگی خداوند، مجموعه‏ای از اهداف ثانوی را دنبال می‎کند که از مهمترین آنها می‎توان به آرامش درونی همسران، پرورش فرزندان سالم و رشد معنوی اعضای خانواده اشاره کرد. این نظام، تفاوتهای طبیعی زن و مرد را به عنوان یک مبنای انسان شناختی مفروض می‎گیرد ضمن آنکه بر مبانی ارزشی خاصی استوار است که پذیرش پاره‏ای تمایزهای جنسیتی در نقشهای زن و مرد، از مهمترین آنها است. نگرش اصالت جمعی نیز یکی دیگر از مبانی ارزشی دیدگاه اسلام است که نفی ارزشهای فردگرایانه را در پی دارد.

بنابراین بحث و بررسی پیرامون خانواده در اسلام با توجه به کارکردهای حیاتی خانواده و با عنایت به غنای آموزه‏ های اسلام در این زمینه، به خودی خود دارای اهمیت است اما آنچه اهمیت موضوع را دو چندان کرده تهدیدها و آسیبهایی است که در دهه‏های اخیر نهاد خانواده را به طور جدی به چالش کشیده و پیامدهای منفی شدیدی برای آن به بار آورده است.

این کتاب در چهارده فصل با موضوعات گوناگون پیرامون خانواده و دیدگاه اسلام درباره این نهاد کوچک تدوین شده است. در فصل نخست نظریه‎ای درباب خانواده با تکیه بر آموزه‏های اسلام و با الهام از دیدگاه متفکران مسلمان را می‎خوانیم. فصل دوم به معرفی اهداف و کارکردهای خانواده از دیدگاه اسلام می‎پردازد. فصل سوم معرفی قواعد و هنجارهای دین اسلام درباره سن ازدواج ، فاصله سنی همسران، محارم، ازدواج با پیروان ادیان دیگر و جایگاه عشق در ازدواج می‎پردازد.

درفصل چهارم مهمترین آداب و رسوم و سنتهای اسلامی مربوط به ازدواج به طور خاص، سنت خواستگاری، آداب و رسوم عقد و عروسی و سنتهای مهریه و جهیزیه بررسی شده است. محور فصل پنجم، معرفی دیدگاه اسلام درباره وظایف و حقوق متقابل همسران در زمینه ارضای نیازهای عاطفی و جنسی یکدیگر است. در فصل ششم درباره دیدگاه اسلام درباره الگوی مطلوب مدیریت خانواده و حدود و اختیارات و وظایف مدیر خانواده و کیفیت دفاع عقلانی از الگوی مزبور بحث می‎شود.فصل هفتم درباره دیدگاه اسلام درباره تقسیم کار جنسیتی در خانواده است.محور فصل هشتم معرفی مهمترین حقوق واجب و مستحب والدین بر فرزندان شامل احسان، مراقبت، حمایت، اطاعت و محبت و عدالت و مساوات است.

فصل نهم به معرفی دیدگاه اسلام درباره نظام خویشاوندی از طریق تبیین اهمیت و جایگاه روابط خویشاوندی،آثار خویشاوندی و حقوق و احکام خویشاوندی می‎پردازد. محور فصل دهم معرفی مهمترین راهکارهایی است که اسلام برای تحکیم خانواده ارائه داده است. فصل یازدهم معرفی راهکارهایی است که اسلام برای خانواده با اتکا به مسئولیت عوامل خارج از خانواده است. از جمله این راهکارها، تقویت ایمان و اخلاق، دینی سازی جامعه، افزایش سطح آگاهیها، تأمین اقتصادی خانواده ، حصر روابط جنسی درچارچوب زناشویی، حمایت از خویشاوندان و…. است.

فصل دوازدهم به معرفی دیدگاه اخلاقی و حقوقی اسلام درباره خشونت زناشویی می‌پردازد. محور فصل سیزدهم به معرفی دیدگاه اسلام در موضوع طلاق است. فصل چاردهم به معرفی ویژگیهای خانواده علی(ع) و فاطمه به عنوان خانواده الگو در اسلام می‎پردازد.

این کتاب در267 صفحه و در شمارگان 1500 نسخه با قیمت 4200 تومان از سوی انتشارات حوزه و دانشگاه قم روانه بازار شده است.

منبع-خبرگزاری مهر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات