کد خبر: 2991 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۲۲ - دوشنبه ۲۱ فرو ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

سند جامع پیشگیری از اعتیاد فاقد فراگیری لازم در اجراست

رییس انجمن مددکاری اجتماعی ایران با اشاره به نتایج تحقیقی، گفت: میانگین سن شیوع اعتیاد در کشور 23 تا 25 سال است و 45 درصد معتادان زیر 29 سال سن دارند.

حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با استناد به تحقیقی در موسسه داریوش،با تاکید بر اینکه کاهش سن اعتیاد در کشور در واقع نگران کننده است، اظهار کرد: در زمینه سن شیوع اعتیاد در کشور نظرات متفاوتی از جمله 15 یا 18 سال وجود دارد و اگر هر کدام از این سنین مبنا قرار گیرد باز هم نگران کننده است.

به گفته وی بر اساس نتایج برخی تحقیقات تا حدود 83 درصد معتادان زیر 30 سال سن دارند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی در ادامه تشریح کرد: در حال حاضر شرایطی در کشور شاهد هستیم که به خاطر گسترش تولید و عرضه مواد مخدر صنعتی و روانگردان شیمیایی سن مصرف مواد مخدر کاهش یافته است و این مساله محدود به کشور ما نیست و جهانی است.

موسوی چلک افزود: ویژگی مواد مخدر جدید حمل و مصرف آسان و دسترسی زودهنگام است و این ویژگی‌ها سبب رغبت بیشتر نوجوانان و جوانان برای استفاده از این مواد شده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: این مساله نگرانی‌ها را در زمینه کاهش سن استفاده از مواد مخدر افزایش می‌دهد چرا که نوجوانان وجوانان نیروی انسانی جامعه را تشکیل می‌دهند و این افراد به خاطر مساله اعتیاد از دست می‌روند.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی در ادامه گفت: میزان آسیب‌پذیری و کنجکاوی میان قشر نوجوان و جوان بیشتر است و به دلایل بالا لازم است اطلاعات درست در زمینه مواد مخدر به موقع در اختیار افراد قرار گیرد.

موسوی چلک در ادامه تاکید کرد: لازم است این باور ایجاد شود که اعتیاد قشر نوجوان و جوان را تهدید کند و اگر این باور ایجاد شود در این راستا برنامه‌ریزی شود چرا که با برگزاری دوساعت کلاس آموزشی، پیشگیری از اعتیاد نهادینه نمی‌شود و آموزش‌ها باید نهادینه شود.

وی در ادامه با بیان اینکه باید واقع‌بینانه با مواد مخدر برخورد شود اظهار کرد: آموزش مهارت‌های زندگی و مقابله با مشکلات، افزایش نشاط اجتماعی می‌تواند بستری مناسب برای پیشگیری از اعتیاد در نوجوانان و جوانان باشد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی در ادامه با بیان اینکه برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد در کشور فراگیری لازم را ندارند، گفت: سند جامع اعتیاد در کشور تدوین شده اما در عمل این سند فراگیری لازم را ندارد و برای مدیریت اعتیاد در کشور باید پیشگیری در مراکز توجه سیاستگذاری و برنامه‌ریزی قرار گیرد.

چلک افزود: اگر این اقدامات انجام شود می‌توان سن ابتلا به اعتیاد را کاهش داد در غیر این صورت شاهد کاهش بیش از پش این سن خواهیم بود و در این زمینه باید از تمام ظرفیت‌ها از جمله ظرفیت رسانه‌ها، روحانیون، مدارس، گروه‌های خود یاری و تشکل‌های غیردولتی استفاده کرد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات