کد خبر: 3015 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۳۴ - سه شنبه ۲۲ فرو ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

ضرورت احیاء شورای ملی سالمندان در استان البرز

مدیرکل سازمان بهزیستی البرز گفت: ضرورت احیاء شورای ملی سالمندان در سطح کشور و استانها احساس می شود تا کلیه دستگاه های متولی در مجموعه ای یکپارچه به سالمندان خدمات ارائه دهند.

مرتضی مکاریان در گفتگو با خبرنگارمهراظهارداشت: رسیدگی به امور سالمندان از حوزه های فعال بهزیستی است؛ و ازجمعیت دو میلیون و300 نفر جمعیت استان 142 هزار سالمند در سطح استان استان پیش بینی می شود که از این تعداد بالغ بر 642 نفر تحت پوشش خدمات بهزیستی استان البرز قرار دارند.

وی افزود: 10 مرکز شبانه روزی و5 مرکز خدمات در منزل نیز با ارائه خدمات مددکاری و… به صورت رایگان روند حمایت از سالمندان استان را عهده دارند.

این مسئول در ادامه مهمترین کمبودهای استان را در این حوزه احیای شورای ملی ساماندهی سالمندان در کشور وبه مراتب درسطح استان کرد و گفت: بنا بر مصوبه دولت مبنی بر تکشیل شوزای ملی ساماندهی سالمندان ضرورت احیای این شورا در کشور واستانها مهمترین عامل در ارائه خدمات ویژه ای به این اقشار است.

وی اعلام آمادگی کرد که سازمان بهزیستی استان البرز آمادگی دارد تادبیرخانه کمیته پیگیری امور سالمندان را تشکیل دهد.

مکاریان افزود: در حال حاضر کلیه سازمانها و دستگاههای مرتبط با حوزه حمایت از سالمندان به صورت تک محوری فعالیت های خود را پیش می برند ، لذا در صورت تشکیل این شورا تمامی دستگاهها اعم از کمیته امداد ، سازمان تأمین اجتماعی ، بهداشت و درمان در کنار بهزیستی مجموعه ای از ارائه خدمات را برای این اقشار فراهم خواهند کرد.

وی گفت: در حال حاضر بهزیستی استان البرز با فعالیت های توانبخشی، آموزش مراقبت از خود، خدمات حمایتی و پزشکی ، مراقبت وفراغت توانمندسازی سالمندان را عهده دار است.

این مسئول مشکلات روحی، تامین معیشتی ، اختلالات حرکتی ، مسائل عاطفی و… را از مشکلات سالمندان ذکر کردو افزود: در کشورهای توسعه یافته با زندگی سالمی که در طول سالها فرد طی کرده است سالخوردگی سالمی را تجربه می کند و این امر از عوامل مهم در توسعه کشورها محسوب می شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر 85 درصد سالمندان اوقات فراغت خود را پای تلویزیون می گذرانند و دوران بازنشستگی و کهنسالی را دوران بحرانی می دانند در حالی که در این دوران فرد سالخورده باید در اوج شکوه، پختگی و آرامش قرار داشته باشد.

مکاریان عنوان کرد: بهترین مکان برای مراقبت ار سالمندان خانواده است و این تصور رایج مبنی بر نگهداری سالمندان در آسایشگاه ها باید از بین برود، این افراد در خانواده باید تحت حمایت و تکریم قرار گیرند و با آموزش هایی که مبنی بر نگهداری آنها صورت می گیرد می توانند بهترین دوران زندگی خود را تجربه کنند.

بر اساس آمار هم اکنون میلیون سالمند در کشور زندگی می کنند و این آمار در جهان به850 میلیون نفر می رسد، تا سال 2020 نیز این رقم به 10 میلیارد خواهد رسید، بنابراین نگاه ویژه به سالمندان از مباحث اساسی سازمان بهزیستی محسوب می شود.

کرج – خبرگزاری مهر

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات