کد خبر: 3169 | تاریخ انتشار: ۰:۰۳:۰۳ - چهارشنبه ۳۰ فرو ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

سازمان متولی مددکاری اجتماعی در ایران وجود ندارد

سازمان آموزش پرورش چندی پیش استخدام چندین هزار نفری برگزار کرده است که حتی یک ردیف استخدامی برای جذب مددکار اجتماعی در نظر نگرفته است، همانطوریکه می دانیم در کشورهای توسعه یافته و بیشتر کشورهای در حال توسعه چارت سازمانی مددکاری در مدارس تعریف شده است! و این کم انصافی است که ما لااقل در مدارس پرجمعیت مددکار اجتماعی نداشته باشیم.

 بیشتر سازمانهای رفاهی در آگهی های جذب مددکاری اجتماعی برای تصدی پست مددکاری اجتماعی رشته های زیادی در قسمت مربوط به رشته های تحصیلی مورد قبول می گنجانند از طیف وسیعی از گرایش های جامعه شناسی ، روانشناسی و…تا  علوم تربیتی و … استفاده می نمایند و اگر یادشان بیفتد یک کلمه مددکاری را هم به آخر آن اضافه می کنند !

 در فایل وزارت علوم و تحقیقات جهت جذب هیئت علمی دانشگاه رشته ای به عنوان مددکاری اجتماعی تعریف نشده است و  عنوان علوم اجتماعی گرایش مددکاری اجتماعی تعریف شده است در حالی که ما در دانشگاههای متولی مقاطع تکمیلی مددکاری اجتماعی ، رشته ای  به عنوان علوم اجتماعی گرایش مددکاری اجتماعی  نداریم وموارد مشابه …

واقعا حرفه از کجا ضربه می خورد و متولی حرفه مددکاری اجتماعی در کشورمان کدام ارگان و سازمان می باشد؟ و چه نهادی بایستی از طرق قانونی بر موارد ذکر شده که حرفه را از حالت یکپارچگی و استقلال علمی خارج می کند نظارت داشته باشد.یکی از مشکلاتی که  گریبانگیر جامعه مددکاری اجتماعی در کشورمان است نبود سازمان متولی و متصدی مر بوط به منویات علمی این حرفه می باشد .

هرچند ما دو انجمن  مددکاری داریم که تلاشهای زیادی برای پیشبرد اهداف رشته به عمل آورده اند ولی باید قبول کنیم که انجمنها با توجه به اساسنامه و اهدافی که داوطلبانه بودن آن از مختصات فلسفه وجودی  آنها می باشد  فاقد اهرمهای قانونی محکمی برای نیل به اهداف مددکاری هستند  و در اینجا بیش از پیش ضرورت ایجاد سازمان نظام مددکاری اجتماعی محسوس است .و به نظر می رسد پای طرح در مجلس می لنگد. اما سوال من اینجاست که چه کار باید کرد یا چه مکانیسمهایی برای اقناع نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی در تصویب این طرح بزرگ وجود دارد؟

برادر بزرگوارم جناب آقای موسوی چلک و دیگر دوستان تلاشهای زیادی  در تهیه طرح و متعاقبا  تصویب این طرح انجام داده اند ولی به به نظر می رسد وجود یک همگرایی جدی در کل جامعه علمی مددکاری کشور برای حمایت از این طرح و نهایتا تصویب نهایی آن ضروری است.

امین موحدی -مددکار اجتماعی

منبع-وبلاگ ندای مددکار

………………………………………………………………………………………………………..

مطالب مرتبط:

  1. “تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی ضرورتی که بیش از پیش احساس می شود”
  2. زخم های بدخیم بر پیکر بی جان مددکاری اجتماعی
  3. یادداشتی پیرامون روز جهانی مددکاری اجتماعی
  4. مظلوم چون مددکاری اجتماعی-اقبال ولد بیگی
  5. نقدی بر مددکاری اجتماعی در ایران

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات