کد خبر: 3826 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۰۲ - دوشنبه ۲۵ ارد ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

تفریح 80 درصد دختران و پسران چیست؟

براساس پژوهش انجام شده ازمیان دختران و پسران 16تا25 سال ایرانی ، مشخص شد که 80 درصد جوانان برای تفریح و سرگرمی قلیان می کشند.
خبرگزاری مهر: آسیب شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری گفت: براساس پژوهش انجام شده ازمیان دختران و پسران 16تا25 سال ایرانی ، مشخص شد که 80 درصد جوانان برای تفریح و سرگرمی قلیان می کشند.

دکتر مجید ابهری افزود: این پژوهش از طریق پرسش حضوری از دختران و پسران 16 تا 25 سال در مناطق فرحزاد ، درکه و دربند انجام شده است.

به گفته وی ، از آنجایی که بسیاری از مراکز پذیرایی مجاز و غیر مجاز عرضه قلیان را یکی از وسایل جذب و افزایش مشتری مخصوصا جوانان قرار داده اند؛ گسترش استفاده از قلیان در بین نوجوانان و جوانان افزایش یافته بدون آنکه زیانهای آن بطور گسترده بیان گردد.

این آسیب شناس اجتماعی تاکید کرد: با توجه به اینکه زیان یک قلیان 20 برابر یک بسته سیگار است و اسانس های مختلف موجود در ستون قلیان ها باعث ایجاد بیماریهای ریوی و مشکلات تنفسی می شود، متاسفانه استفاده از این وسیله تبدیل به یک رفتار اجتماعی شده است.

ابهری افزود: 80 درصد از دختران و پسران استفاده از قلیان را فقط برای سرگرمی و تفریح می دانند و هفته ای دوبار تا 5 بار قلیان مصرف می کنند.

این استاد دانشگاه گفت: فقط 20 درصد از جوان هایی که قلیان می کشند درخانه نیز قلیان داشته و بطور مرتب از آن استفاده می کنند.

به گفته وی ، لازم است رسانه ها بویژه صدا و سیما با اطلاع رسانی در مورد خیانتهای قلیان و خانواده ها نیز با جلوگیری از مصرف فرزندان خود و همچنین نیروی انتظامی با مقابله با مراکز عرضه قلیان به جوانان با گسترش این آسیب مقابله کند.

این متخصص علوم رفتاری افزود: باید با ایجاد مراکز تفریحی و رفاهی و سرگرمی های سالم برای جوانان نسبت به گسترش تفریحات سالم برای آنها اقدام شود.

بیشتر:
گفت وگو با دکتر ابهری درباره ازدواج‌موقت
اظهارات دکتر ابهری در مورد چهارشنبه سوری
زنان خیابانی قربانی نابسامانی اجتماعی
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات