کد خبر: 3832 | تاریخ انتشار: ۲۰:۵۶:۴۳ - پنج شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

زنان خیابانی معضل جدید اردبیل

در حالی که به عقیده کارشناسان اجتماعی و فرهنگی افزایش آمار زنان آسیب دیده بویژه زنان خیابانی در استان اردبیل طی سالهای اخیر در وضعیت نگران کننده ای قرار دارد، مسئولان نظر متفاوتی داشته و معتقدند با کنترل اوضاع، وضعیت سفیدی در استان ایجاد کرده اند.

به گزارش خبرنگار مهر، زنان بازپروی شده یا زنان آسیب دیده اجتماعی که به دلیل مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و درگیری و نزاع خانوادگی پناهی جز خیابانها نمی یابند قشر آسیب دیده ای در اجتماع هستند که در صورت عدم مداخله نهادهای متولی مجبور به انتخاب گزینه های مشکل ساز شده و در بسیاری موارد به قربانیان خاموش و بی پناه تبدیل می شوند.

نادیده گرفتن تناقض عیان آمارهای ارائه شده با شواهد و عقاید شهروندان در خصوص افزایش آمار زنان بازپروری شده در اردبیل در حالی است که مسئولان امر، مداخله و مشاوره مددکاران اجتماعی را در کاهش آمار این قشر آسیب دیده مثبت ارزیابی می کنند.

با وجود اعلام نظر مساعد نهادهای ذیربط در حمایت و یاری رساندن به این قشر افزایش آمار زنان و دختران فراری از دامن خانواده در سالهای اخیر نشان از لزوم بازنگری و علت یابی این پدیده دارد.

استان اردبیل با وجود برخورداری از مولفه های مذهبی و فرهنگی غنی در سالهای اخیر از تشدید این آمارها مصون نبوده و در حال حاضر پدیده زنان خیابانی یکی از معضلات قابل بحث در اردبیل است.

مسئولان: وضعیت سفید، کارشناسان: وضعیت قرمز

یکی از کارشناسان جامعه شناسی معتقد است زمانی که آسیبهای ناشی از خروج از خانه و گسست از خانواده در جوامع افزایش می یابد لزوم بازنگری در روابط زناشویی و خانوادگی به شدت احساس می شود.

ناصر درایتی افزود: زنان و کودکان به عنوان دو قشر در معرض خطر در جوامع هستند و به تناسب تامین سلامت روحی و اجتماعی این دو قشر می توان به نزدیک بودن به استانداردهای سلامت اجتماعی جوامع پی برد.

وی افزود: زنان و کودکان آسیب دیده با ورود به اجتماع در ادامه باعث تشدید ناامنی های دیگر و افزایش جرمهای اجتماعی می شوند چراکه به دلیل نداشتن پناه امنی برای زندگی مجبور به انتخاب روشهای غیر قانونی و غیر اخلاقی برای امرار معاش می شوند.

البته اینگونه اظهارات کارشناسان و بیان افزایش آمار زنان خیابانی بارها از سوی مسئولان و متولیان این استان تکذیب شده و آنها تاکید دارند که وضعیت اردبیل به لحاظ آسیبهای اجتماعی به نسبت سایر استانها سفید بوده و در بسیاری موارد جزو پنج استان آخر کشور است.

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل یکی از این افراد است که با وجود تائید افزایش آمار زنان خیابانی به سلامت جامعه استان تاکید دارد، چنانچه در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: با وجود افزایش آمار زنان خیابانی در اردبیل به نسبت سالهای گذشته وضعیت استان به نسبت میانگین کشوری مساعد است.

رویا احمدیان با بیان اینکه آمار زنان خیابانی از طریق پرونده های تشکیل شده در این سازمان تعیین می شود، گفت: برای بررسی آمار دقیق تحقیق میدانی صورت نگرفته و این مهم در دستور کار این اداره نیست.

وی در پاسخ به نظرات شهروندان و کارشناسان مبنی بر توجه به افزایش آمارها، یادآور شد: در سال گذشته تنها شش زن بازپروری شده در اردبیل داشتیم و آمار دختران خیابانی به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسید.

به گفته مدیر کل بهزیستی استان زنان خیابانی در اردبیل بیشتر از خود استان و در برخی موارد از استانهای همسایه و همجوار هستند.

گفتنی است وی رسیدگی به وضعیت معاش و زندگی زنان آسیب دیده ای که از روشهای غیر اخلاقی امرار معاش می کنند را در حیطه وظایف خود ندانست و خانه های فساد را مربوط به نیروی انتظامی و زنان متکدی را در حوزه اختیارات فرمانداریها برشمرد.

اما این اظهارات مغایر با نظر کارشناسان است که این نهاد را به عنوان مهمترین نهاد تامین بهداشت روان خانواده های آسیب می دانند که با وجود عدم دخالت در حوزه کاری سایر نهادها می تواند در مشاوره و بهبود کیفی وضعیت زندگی تمامی آسیب دیدگان اجتماع نقش داشته باشد.

مغایرت کاهش آمار پرونده های دادسرا با آمار زنان خیابانی

در حالی که احمدیان تعداد زنان بازپروری شده در سال گذشته را تنها شش نفر عنوان کرد در ابراز عقیده ای متفاوت مداخله مددکاران اجتماعی بهزیستی را در کاهش آمار پرونده های قابل توجه دادسراها مثبت توصیف می کند.

وی تصریح کرد: در گذشته عدم دخالت مددکار اجتماعی باعث ارجاع مستقیم زنان آسیب دیده به دادسراها و تشکیل پرونده برای آنها می شد که امروز آمار دادسرا به دلیل مشاوره این قشر و ارجاع بسیاری از آنها به آغوش خانواده کاهش یافته است.

مدیرکل بهزیستی استان افزود: مددکار اجتماعی اورژانس ۱۲۳ پس از مشاوره و صحبت با زن آسیب دیده و طبق شواهد و قرائن در خصوص مجرم بودن وی نظر اولیه ای صادر می کند و اگر تشخیص به مجرم بودن داشت پرونده به دادسرا و مراجع قضایی ارجاع شده و از حیطه وظایف این نهاد خارج می شود.

وی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه آیا مددکار اجتماعی صلاحیت تشخیص مجرم بودن فرد را دارد و آیا پس از ارجاع به مراجع قضایی مشاوره های روان شناسی به اتمام می رسد، گفت: مددکار با توسل به مستندات و اظهارات فرد آسیب دیده قضاوت اولیه را انجام می دهد و پس از ارجاع به مراجع قضایی افراد می توانند از مددکاران دادسرا و زندانها کمک بگیرند.

احمدیان تصریح کرد: در زندانها به منظور حمایت از این قشر آسیب دیده تدابیری در نظر گرفته شده است تا در صورت مجرم بودن مادر تا پایان مدت بازداشت از کودکان وی نگهداری شود.

تدوین سند اجتماعی راهگشای مشکلات اجتماعی

احمدیان همچنین با اشاره به تدوین سند اجتماعی استان متذکر شد: به منظور کنترل آسیبهای اجتماعی برای پنج سال گذشته با همکاری ۱۶ دستگاه اجرایی شناسنامه اجتماعی استان تدوین شده و در آن مهمترین اولویت و وظایف هر یک از دستگاههای فرهنگی و خدماتی و… با هدف آموزش، پیشگیری و کنترل آسیبهای اجتماعی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه این طرح به صورت کشوری پیاده می شود و در استانها مسئولیت اجرایی آن با کار گروه امور اجتماعی و دبیر خانه آن ادارات بهزیستی است، عنوان کرد: در این شناسنامه با تدوین سند کنترل و پیشگیری از آسیبهای اجتماعی از مهد کودک تا مقاطع بالاتر برنامه های آموزشی در نظر گرفته شده است.

همچنین احمدیان با اشاره به فعالیت روبه رشد اورژانس اجتماعی اردبیل مداخله این اورژانس در حل بحرانها و مشکلات اجتماعی را مهم و ضروری خواند و از ایجاد سایت اورژانس اردبیل در آینده ای نزدیک خبر داد.

وی تصریح کرد: اورژانس اجتماعی اردبیل تنها اورژانسی است که در کشور دایورت شهرستانی و روستایی دارد و به همین دلیل دامنه فعالیت گسترده ای فراهم کرده است.

گفتنی است اورژانس اجتماعی با شماره تماس ۱۲۳ به صورت شبانه روزی آماده امداد رسانی در بروز حوادث و آسیبهای اجتماعی مانند کودک آزاری، درگیری خانوادگی، نزاع و مشکلات و بحرانهای روحی روانی است.

با این وجود افزایش آسیبهای اجتماعی در برخی از حوزه ها بویژه زنان خیابانی در این استان با توجه به پیشینه فرهنگی و مذهبی بیش از سایر آسیبها به چشم می خورد که کاهش این مهم به عنوان زیربنای بسیاری از جرایم و ناهنجاریها نیازمند برنامه ریزی، همکاری نهادها و ارتقا سطح آموزشها است.
………………………
گزارش: ونوس بهنود-اردبیل – خبرگزاری مهر

عروس خون‌بس در انتظار چوبه دار

دختری که عمدا مردان را به ایدز مبتلا میکرد+عکس

خانواده، نخستین قربانی اعتیاد زنان

 

مظالب مشابه

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات