کد خبر: 3879 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۳۱ - یکشنبه ۳۱ ارد ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

شیوع بیماریهای روانی در کشور ۲۱ درصد است

به گزارش افکار نیوز،عباسعلی ناصحی در گفت و گو با فارس، افزود: سند ارتقای سلامت روان ایرانیان بر اساس اطلاعات و مطالعات انجام شده در حال تدوین است بر اساس این اطلاعات و طبق مطالعه‌ای که وزارت بهداشت در سال ۱۳۸۴ انجام داد،‌شیوع بیماریهای روانی در کشور ۲۱ درصد است یعنی ۲۱ درصد مردم طی عمر خود به یکی از انواع بیماریهای روانی خفیف تا شدید روانی مبتلا می‌شوند که با آمار جهانی مطابقت دارد.

وی ادامه داد:‌ این آمار مربوط به همه اختلالات روانی که تقریباً همه مردم در طی عمر خود با آن درگیر می شوند نیست بلکه فقط موارد بیماری که فرد به خدمات روانپزشکی سرپایی یا بستری نیازمند می‌شود را شامل می‌شود.

ناصحی گفت: مهمترین بیماریهایی که در این آمارگیری مطرح هستند شامل افسردگی و اضطراب است و بیماریهای شدید مانند روانپریشی، دوقطبی، شیدایی و اسکیزوفرنی در کشور شیوعی در حد یک درصد یا کمتر دارند.

وی ادامه داد:‌ شاخص مهمی که در مورد بیماریهای روانی نیز مطرح است شاخص بار بیماریهاست که میزان مرگ و ناتوانی ناشی از یک بیماری را نشان می‌دهد بر این اساس در مردان بیشترین بار بیماری به حوادث عمدی و غیر عمدی و به خصوص تصادفات مربوط می‌شود و بعد از آن دومین بار بیماری به حوادث قلبی و عروقی و بیماریهای روانی اختصاص دارد.

مدیر کل سلامت روانی و اجتماعی وزارت بهداشت افزود: اما در مورد زنان به علت کمتر بودن میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات و حملات قلبی و عروقی بار اول مرگ و میر بیماریها به بیماریهای روان مربوط است.

ناصحی ادامه داد:‌ تحقیق جدیدتری نیز در سال ۱۳۸۸ در مورد شیوع بیماریهای روانی در تهران توسط شهرداری تهران انجام شده است که نشان می‌دهد شیوع بیماریهای روانی در تهران از متوسط کشور بالاتر است و حدود ۳۴ درصد مردم این شهر به یکی از انواع بیماریها و اختلالات روانی مبتلا هستند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات