کد خبر: 4072 | تاریخ انتشار: ۱۳:۰۶:۱۲ - دوشنبه ۲۲ خرد ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مداخله به زور در مددکاری اجتماعی معنا ندارد

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران با تاکید بر ضرورت واگذاری پیشگیری اجتماعی به مددکاران اجتماعی گفت: مددکاران اجتماعی موثرترین نقش را در حوزه پیشگیری دارند و هر چه توجه به پیشگیری اجتماعی افزایش یابد، قضازدایی بیش از پیش تحقق یافته و ورودی به زندان‌ها کاهش می‌یابد.

حسن موسوی چلک در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با تاکید بر اینکه مراجعه به مددکاران اجتماعی باید به صورت خودمعرف باشد، اظهار کرد: مداخله به زور در مددکاری اجتماعی معنا ندارد، اساس کار مددکاران و اورژانس اجتماعی، مراجعات خودمعرف است، البته گاهی نیاز به حمایت سیستم قضایی و انتظامی وجود دارد.

وی افزود: آنچه بیش از هر چیز دیگری در این میان اهمیت دارد، شناسایی مددکاران اجتماعی به عنوان ضابط اجتماعی در قوانین حاکم بر کشور است، در این میان تنها لایحه‌ای که این نقش را نه با این نام بلکه با این مضمون برای مددکاران اجتماعی تعریف کرده است،‌لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان است.

به گفته رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان، 16 بار نام مددکار اجتماعی ذکر شده است و سراسر این لایحه زبان و ادبیاتی مددکارانه دارد.

موسوی چلک در ادامه تاکید کرد: باید هماهنگی بین واحدهای مختلف در صورت ضرورت مداخله افزایش یابد، اما ضروری است که این فرهنگ در جامعه نهادینه شود که مراجعه به مددکار و استفاده از خدمات مددکارانه باید به صورت خودمعرف باشد و مددکاران در کنار مردم قرار دارند و حامی آنها هستند و آنگاه نیاز به مداخله با حضور سیستم قضایی کاهش می‌یابد.

رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در ادامه عنوان کرد: بیش از 95 درصد مراجعات به اورژانس اجتماعی خود معرف است و تنها پنج درصد مداخلات نیاز به حکم قضایی و مداخله نیروی انتظامی دارد و ضروری است این پنج درصد نیز کاهش یابد.

وی همچنین در زمینه میزان بهره‌مندی مددکاران اجتماعی از بیمه‌های اجتماعی عنوان کرد: مددکاران اجتماعی در هر ارگانی که جذب شوند، تابع قراردادهای مورد تائید بوده و از بیمه‌های اجتماعی نیز برخوردار می‌شوند و باید گفت عموما مددکاران اجتماعی از بیمه‌های لازم برخوردار هستند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات