کد خبر: 4303 | تاریخ انتشار: ۱۵:۳۱:۳۰ - سه شنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۱ | ۶ نظر | |

مددکاری اجتماعی تنها رشته تصدی پست مددکار اجتماعی

ایجاد هر رشته تحصیلی بایستی در راستای پاسخ گویی به نیازهای جامعه به آن رشته تعریف گردد و استقلال و مصونیت آنها از یکدیگر و حفظ مرزها بخصوص در رشته های کاربردی و عملی ، در حقیقت احترام به فلسفه وجودی آنها تلقی می گردد.

در دنیای مدرن به موازات افزایش جمعیت ، رشد شهرنشینی و تغییرات روز افزون در مسائل و آسیبهای اجتماعی و چند وجهی شدن انها ، رشته ها و حرف گوناگونی بوجود آمده اند و چارچوب حوزه فعالیت آنها بر اساس تناسب رشته تحصیلی با مشاغل مورد نظر مورد توجه قرار گرفته است.

ما در علوم انسانی با تعدد رشته ها مواجه هستیم با گرایشهای گوناگون و طبیعتا کثرت رشته ها و تنوع در گرایشها دلیلش کامل شدن فایل رشته های تحصیلی دانشگاهها نیست بلکه نوعی پاسخ دهی به نیازهای و الزامات اجتماع است نیازهایی که از عمق پیچیدگی متزاید مسائل اجتماعی نشات می گیرد.پس هر رشته ای در مقام پاسخ گویی به یکسری از نیازها بوجود آمده است و تربیت شدگان هر رشته بایستی در جایگاه خاص خودش در چرخه بزرگ پاسخگویی قرار گیرد.

در دهه های اخیرا هرچند مدرک تحصیلی بسیاری از صاحبان مشاغل و متصدیان دولتی و غیر دولتی متناسب با شغلشان نبوده است ولی حداقل در چند سال اخیر در آگهی های استخدام برای بسیاری از مشاغل تناسب شغل و رشته تحصیلی لحاظ گشته است.

به عنوان مثال برای تصدی پست حقوقدان صرفا از دارندگان مدارک حقوق دعوت به آزمون می شود روانشناس بالینی ،دبیری تربیت بدنی،حسابدار و همه رشته هایی که جنبه کاربردی دارند وضعیت به همین منوال است. ولی رشته مددکاری اجتماعی از جمله رشته های حرفه ای و کاربردی دانشگاهی است که هنوزم از این حیث محروم بوده و مصونیت حرفه ای و بین رشته ای ندارد .به عنوان مثال سازمان بهزیستی در حال حاضر در حال ثبت نام برای آزمون اسخدامی مددکاری اجتماعی می باشد که افراد حائز شرایط برای ثبت نام به شرح زیر می باشند:

 1-گروه روانشناسی و حصو ل تجارب مربوط طبق جدول شرایط احراز 2-مددکاری اجتماعی ، علوم اجتماعی ( خدمات اجتماعی ) ، 3-مطالعات خانواده « مطالعات زنان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ( گرایشهای زن و خانواده ، حقوق زن در اسلام و تاریخ زنان )»
همانطور که در جدول فوق مشاهده می نمایید روانشناسان و دارندگان مدارک مطالعات زنان می توانند مددکار اجتماعی بشوند!

می دانیم که مددکاری اجتماعی یک حرفه است و داشتن دانش ، مهارت و استعداد سه رکن اساسی مددکاران اجتماعی می باشد و دارندگان مدارک دانشگاهی مددکاری اجتماعی در طول چهارسال دوره کارشناسی ضمن تسلط بر دانش تخصصی مددکاری و گذراندن دوره های طولانی مدت کاراموزی با اصول و ارزشهای حرفه آشنا می شوند.

ضمن احترام به چارچوب و استقلال حرفه و رشته های تحصیلی سوالم این است چرا به عنوان مثال در آزمون استخدامی روانشناسی ، مددکار اجتماعی نمی تواند شرکت کند؟ولی در همه آزمونهای استخدامی مددکاری اجتماعی، روانشناسان حائز شرایط این پست هستند؟

به قول بیانات یکی از اساتید اگر روانشناس می تواند کار مددکاری انجام دهد مددکار نیز می تواند کار روانشناسی انجام دهد.بنده رشته روانشناسی را نمونه آورده و قصد و نیتم در تعارض قرار دادن حرف و رشته در مقابل همدیگر نیست بلکه دفاع از استقلال و حفظ مصونیت حرفها می باشد.

همانطوریکه می دانیم عده قابل توجهی از مددکاران اجتماعی بیکار بوده و در بسیاری از سازمانها دارندگان مدارک غیر مددکاری به جای مددکاری کار می کنند و شاید به همین دلیل است که انتظارات مورد نظر را نمی توانند برآورده نمایند.

امید براینکه روزی مددکاران اجتماعی به مطالبات برحق خویش دست پیدا کنند و به امید نهادینه شدن این شعار:مددکاری اجتماعی و خدمات اجتماعی تنها رشته تصدی پست مددکار اجتماعی

امین موحدی-مدیر وب سایت

وبلاگ شخصی(ندای مددکار)

مطالب مرتبط:

 

 1. “تشکیل سازمان نظام مددکاری اجتماعی ضرورتی که بیش از پیش احساس می شود”
 2. زخم های بدخیم بر پیکر بی جان مددکاری اجتماعی
 3. یادداشتی پیرامون روز جهانی مددکاری اجتماعی
 4. مظلوم چون مددکاری اجتماعی-اقبال ولد بیگی
 5. نقدی بر مددکاری اجتماعی در ایران
 6. زنگ خطر برای اصل حرفه ای بودن “رشته مددکاری اجتماعی”
 7. سازمان متولی مددکاری اجتماعی در ایران وجود ندارد
 8. هیچ مددکاری به تنهایی علمدار مددکاری اجتماعی نیست

 

 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,


۶ دیدگاه مطلب براي " مددکاری اجتماعی تنها رشته تصدی پست مددکار اجتماعی " ارسال شده است.

 1. با سلام
  بنده دو سال پیش در استخدامی بهزیستی کرمانشاه شرکت کردم برای پست مددکاری اما وقتی رفتم سر جلسه دیدم برای من کارت ورود به جلسه صادر نشده است چون من خدمات اجتماعی بودم.بله متاسفانه هنوز خود بهزیستی که بیشتر با مددکاران اجتماعی (و یاحداقل با نام مددکاری اجتماعی )سروکار دارد هنوز برایش هضم شده نیست که مددکاری و خدمات اجتماعی میتوانند برای پست مددکاری مناسب باشند.

 2. مدیر سایت :

  با سلام
  خدمات اجتماعی یا علوم اجتماعی با گرایشهای مددکاری اجتماعی و خدمات اجتماعی به دلیل اینکه دروس ارائه شده اشان همان دروس ارائه شده مددکاری اجتماعی می باشد و سر فصلهای یکسانی دارند با مددکاری اجتماعی تفاوتی ندارند.با تشکر

 3. مهسا :

  سلام من همین امسال ازمون استخدامی وزارت بهداشت شرکت کردم چون مدرکم مددکاری اجتماعی بود و عنوان شغلی مورد نظر مددکار اجتماعی با مدرک خدمات اجتماعی
  برای من هم کارت صادر نشد!!!

 4. مهسا :

  درمورد رشته های ذکر شده به عنوان پست مددکار ،بهزیستی اصفهان خرداد ماه امسال مددکار با مدرک علوم تربیتی هم استخدام میکردند.

 5. شجاع فرهادی :

  با سلام.ما مددکارا چرا باید برای استخذام توی رشته تخصصی خودمون بارشته های دیگه مثل روانشناسی رقابت کنیم در حالی باید فقط مختص رشته مددکاری باشه.تا کی جای ما رو باید روانشناسا توی مشاغلی که مختص به ماست رو بگیرن

 6. fana :

  سلام.خسته نباشید.یه سوال داشتم ممنون میشم سریع جوابمو بدین
  من امسال کنکور دادم و خییلی به رشته مددکاری علاقه دارم.الان باید چجوری انتخاب رشته کنم ؟اصلا کدوم دانشگاه ها رشته مددکاری رو دارن البته به غیر از علامه طباطبایی تهران.

ارسال نظر


آخرین موضوعات