کد خبر: 4345 | تاریخ انتشار: ۰:۰۴:۱۹ - سه شنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مواد مخدر زندگی افراد بسیاری را ویران کرده است

یک کارشناس مددکاری اجتماعی، گفت: برنامه‌های مراکز مشاوره بر مبنای مدل‌های برنامه کاهش آسیب ارایه شده و مبتنی بر نوع مراجعه‌کننده است.

“مینا رستمی” در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان‌ ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، افزود: مصرف مواد مخدر به معضلی تبدیل شده که زندگی افراد بسیاری را ویران کرده است و سرمایه‌های کلانی صرف مبارزه و یا جبران صدمات ناشی از آن می‌شود.

وی اظهار کرد: مرکز مشاوره ویژه زنان آسیب‌پذیر، مرکزی است که برای ارائه خدمات مختلف به منظور کنترل همه‌گیری ایدز در بین زنان آسیب‌پذیر جامعه که از گروه‌های کلیدی در معرض خطر هستند، دایر شده است.

رستمی اضافه کرد: این مرکز توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و یا هر ارگان دیگری که در حیطه فعالیت‌‌های مشاوره ویژه جامعه فعالیت می‌کند و بر مبنای این اصل مسلم طراحی شده‌اند که تمامی آحاد جامعه حق دارند از بهداشت و حقوق انسانی مرتبط با سلامتی برخوردار باشند، ایجاد می‌شود.

وی، همسران زندانیان، همسران مصرف‌کنندگان مواد، زنانی که مصرف‌کننده مواد هستند و افرادی که شرکای جنسی متعدد یا خارج از چارچوب خانواده دارند را به عنوان گروه‌های هدف اصلی اینگونه مراکز عنوان کرد.

رستمی گفت: این مرکز برای رسیدن به هدف خود که کنترل همه‌گیری ایدز در جامعه است، به روش‌های مختلف از مراجعه‌کنندگان حمایت می‌کند تا در حیطه‌های مختلف مرتبط با سلامتی توانمند شده و بتوانند خطر انتقال ایدز از دیگر بیماری‌های عفونی-آمیزشی را به خود و دیگران کاهش دهند.

این کارشناس مددکاری اجتماعی در ادامه، آموزش، اطلاع‌رسانی و مشاوره با افراد دارای رفتار پرخطر در مورد ایدز، هپاتیت، تزریق سالم و رفتارهای سالم‌تر جنسی، توزیع سرنگ یکبار مصرف و جمع آوری سرنگ و سوزن پراکنده در منطقه، توزیع مواد ضدعفونی، برگزاری جلسات گروه‌های همسان و تشکیل گروه‌های همتایان و ارجاع مددجویان به مراکز بهداشتی و درمانی را از خدمات این مرکز ذکر کرد.

رستمی همچنین ارجاع مددجویان به مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری، انجام مشاوره و آزمایش داوطلبانه در زمینه بیماری ایدز و آموزش رفتارهای جنسی سالم و مصاحبه انگیزشی با همسران و اعضای خانواده مددجویان و ارجاع آنها به مراکز کاهش آسیب را از دیگر خدمات این مرکز اعلام کرد.

رستمی درباره مراکز گذری نیز اظهار کرد: هدف از ایجاد اینگونه مراکز ارائه خدمات رفاهی، آموزشی و درمانی به معتادان خیابانی و ساماندهی این افراد است.

وی افزود: معمولا در مراکز گذری و روانشناسی، پزشک، پرستار، مددکار اجتماعی، ماما، افراد پاک شده و بهبودیافته به عنوان تیم سیار وجود دارند و روزانه تعدادی از افراد تیم سیار به محلات پر خطر رفته و به منظور آشنایی معتادان خیابانی با مراکز و جمع‌آوری سوزن و سرنگ آلوده اقدام می‌کنند.

رستمی گفت: در مراکز گذری همچنین لوازم تزریق استریل از جمله سرنگ و وسایل پانسمان و مشاوره به افراد مشکوک قبل و بعد ایدز ارائه می‌شود.

این کارشناس مددکاری اجتماعی رستمی، خاطرنشان کرد: مراکز دیگری به نام سرپناه برای معتادان بی‌خانمان در نظر گرفته می‌شود که در این مراکز خدماتی چون غذای گرم، محل استراحت و خواب، استحمام و آموزش به آنان ارایه می‌شود.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات