کد خبر: 4538 | تاریخ انتشار: 17:15:15 - سه‌شنبه 24 جولای 2012 | بدون نظر | |

خانواده‌های بیماران نیازمند توانبخشی سردرگم هستند

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان فارس سید‌علی حسینی امروز در جلسه‌ شورای مدیران معاونت درمان وزارت بهداشت در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی اظهار داشت: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی فعالیت غیررسمی خود را با یک رشته مددکاری اجتماعی در سال ۷۱ آغاز کرد و در سال‌های بعد با ۷ رشته در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد فعالیت رسمی خود را شروع کرد.

وی افزود: پس از دوران دفاع مقدس به دلیل ضعف در حوزه توانبخشی نگاه ویژه‌ای به این رشته شد و در حال حاضر نیز دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو دارد و نخستین فارغ‌التحصیلان دکترای این دانشگاه در حال پایان تحصیلات خودشان هستند.

حسینی با اشاره به ۱۴۰۰ دانشجو در رشته‌های توانبخشی در این دانشگاه که در طول ۴تا ۵ سال اخیر نیز در این زمینه اقدامات توسعه‌ای و راه‌اندازی مراکز مختلف صورت پذیرفته است، بیان داشت: در حال حاضر ما دارای ۲۵ دوره تخصصی توانبخشی هستیم و تعداد دانشجویان مقاطع تکمیلی ما بیشتر شده است.

وی ادامه داد: دغدغه ما همچنان در زمینه ارائه خدمات به نیازمندان حوزه‌های توانبخشی است زیرا امروز در کشور خانواده‌های دارای بیماران نیازمند خدمات توانبخشی دچار مشکلات جدی بوده و سر در گم هستند.

حسینی تصریح کرد: اگر یک خانواده دارای یک کودک فلج مغزی باشد برای دریافت مسیر خدمات توانبخشی با وضعیت کنونی سر درگم می‌شود و در زمینه ارائه خدمات به خصوص آگاهی بخشیدن به این خانواده‌ها وضعیت مناسبی وجود ندارد.

اشراف نداشتن فارغ‌التحصیلان پزشکی به خدمات توانبخشی

رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با اشاره به اینکه اغلب فارغ‌التحصیلان پزشکی اشرافی به خدمات توانبخشی ندارند، افزود: باید در این زمینه فرآیندی را طراحی کنیم تا دسترسی مردم به خدمات توانبخشی به صورت مناسبی صورت پذیرد.

حسینی ادامه داد: در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مراکز روزانه و جامع توانبخشی خدمات متعدد توانبخشی به بیماران برای ارتقاء توانایی آنان برای بازگشت به جامعه صورت می‌پذیرد و ما آمادگی داریم برای ارائه خدمات منسجم خودمان به این افراد با معاونت درمان وزارت بهداشت همکاری کنیم.

وی با اشاره به تعداد ۲۰۰ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی خاطرنشان کرد: به هر حال کشور ما به سمت سالمندی پیش می‌رود و ما باید بر این اساس و به خصوص در زمینه رسیدن به افق ۱۴۰۴ نقش خودمان را در ارتقاء حوزه توانبخشی در کشور ایفا کنیم.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات