کد خبر: 4579 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۴۸ - سه شنبه ۱۰ مرد ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

سازمان بهزیستی طی سال گذشته ۶۵ هزار شغل ایجاد کرده است

رئیس سازمان بهزیستی کشور اعتقاد دارد محدودیت منابع و اعتبارات این سازمان به گونه‌ای است که به تعداد افرادی که از چرخه حمایتی بهزیستی خارج می شوند امکان جذب افراد متقاضی و پشت نوبتی وجود دارد. به گفته همایون هاشمی طی سال گذشته سازمان بهزیستی ۶۵ هزار شغل ایجاد کرده است.

خبرگزاری خانه ملت، گروه اجتماعی؛ برای تثبیت و توسعه اورژانس اجتماعی لایحه‌ای به هیات دولت تقدیم شده که اگر این لایحه در مجلس شورای اسلامی تصویب شود، امکان توسعه و تجهیز این نهاد اجتماعی فراهم می‌شود. به همبن منظور گفت و گوی با همایون هاشمی، رئیس سازمان بهزیستی کشور به شرح ذیل انجام شده است.

این انتقاد به عملکرد سازمان بهزیستی وارد است که افراد متقاضی و پشت نوبتی به صورت کامل جذب توسط این سازمان جذب نمی‌شود. چه علتی موجب وجود دارد که سازمان بهزیستی تمام متقاضیان را تحت پوشش قرار ندهد؟

طبق بند «د» ماده ۳۹ قانون برنامه پنجم توسعه، سازمان بهزیستی و نهادهای حمایتی تنها به ازای افراد توانمند شده‌ای که از چرخه حمایتی این سازمان خارج می‌شوند؛ می‌تواند افرادی را تحت حمایت خود قرار دهد و این موضوع همواره محدودیت‌هایی را برای سازمان بهزیستی از جهت جذب افراد متقاضی پشت نوبتی ایجاد می‌کند.

درحال حاضر سه میلیون و ۲۰۰ هزار نفر از خدمات سازمان بهزیستی استفاده می‌کنند که دو میلیون و ۲۰۰ هزار مددجو از سازمان بهزیستی مستمری می‌گیرند که اگر ۱۰ درصد آنها توانمند شوند معادل ۲۲۰ هزار نفر می‌شود؛ اما امسال سازمان بهزیستی بیش از این میزان را وارد چرخه حمایتی خود کرده است.اگر مجلس شورای اسلامی منابعی را در اختیار سازمان بهزیستی قرار دهد، این سازمان آمادگی دارد تا افراد پشت نوبتی را جذب کرده و متقاضیان بیشتری را تحت پوشش قرار دهد.

آیا این کمبود و محدودیت اعتبارات، برنامه‌های اشتغال زایی سازمان بهزیستی را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

برای اشتغال‌زایی متقاضیان، هم توسعه مشاغل خانگی و هم خدمات مالی خرد در دستور کار این سازمان قرار دارد که در زمینه خدمات خرد تشکیل بیش از ۲۰ هزار گروه‌های همیار در ۱۰ استان کشور در دستور کار قرار دارد. در مورد مشاغل خانگی نیز مقدماتی فراهم شده و امیدواریم مشاغل خانگی روز به روز توسعه یابد.

همچنین به جهت اشتغال زایی، سال گذشته ۶۵ هزار شغل توسط این سازمان ایجاد شده و با توجه به اینکه سازمان بهزیستی یک دستگاه غیرتخصصی در بحث اشتغال به شمار می رود؛ اما با استفاده از ظرفیت‌های ملی موفق به ایجاد این میزان شغل شده است.

باید این موضوع را مدنظر داشت که اعتبارات سازمان بهزیستی برای اشتغال زایی محدود است. امسال برای اولین بار بودجه سازمان بهزیستی ۳۱ درصد رشد کرده اما از آنجا که تقاضای زیادی برای اشتغال‌زایی و خوداشتغالی وجود دارد پاسخگوی نیاز متقاضیان نیست؛ از همین رو باید با توسعه مشارکت‌های مردمی بودجه و اعتبار این سازمان برای ایجاد شغل افزایش یابد.

مدت‌ها از ایجاد و راه‌اندازی اورژانس اجتماعی در کشور می گذرد اما به نظر می رسد برای تثبیت و توسعه این نهاد اجتماعی کاری مطلوب انجام نشده و همچنان مددکاران اورژانس اجتماعی با مشکلاتی مانند نبود امنیت جانی مواجه هستند؟

برای تثبیت و توسعه اورژانس اجتماعی لایحه‌ای به هیات دولت تقدیم شده و اگر این لایحه در مجلس شورای اسلامی تصویب شود امکان توسعه و تجهیز اورژانس اجتماعی فراهم می‌شود. هم اکنون اورژانس اجتماعی در بیش از ۲۰۰ نقطه کشور حضور دارد و تاکنون این نهاد اجتماعی اقدامات خوب و موثری را انجام داده و همین بازخوردهای ناشی از اثرگذاری آن موجب ارائه لایحه‌ای برای توسعه آن شده است.

اما برای حمایت و صیانت از مددکاران اورژانس اجتماعی اقداماتی انجام شده است. به عنوان مثال برای تامین امنیت جانی و جلوگیری از ضرب و شتم مددکاران اور‍ژانس اجتماعی و صیانت از آنان برخی ابزارهای حمایتی در نظر گرفته شده و با قوه قضائیه و نیروی انتظامی نیز مذاکراتی انجام شده است.

به تازگی کودکان کار و خیابانی با لباس های یکدست در سطح شهر مشاهده می شوند و این تلقی وجود دارد که سازمان بهزیستی با دادن لباس های متحدالشکل به این کودکان در پی متمایز کردن و ساماندهی آنان است. این موضوع را تایید می کنید؟

خیر؛ این مساله صحت ندارد. این موضوع که کودکان کار و خیابانی لباس‌های یکدست و متحدالشکل به تن کرده‌اند؛ ربطی به سازمان بهزیستی ندارد و هیچ گاه این سازمان درصدد متمایز کردن آنها برنیامده است.

در مورد کودکان کار و خیابانی آموزش، حمایت، توانمندسازی و سازماندهی در دستور کار سازمان بهزیستی قرار دارد و اگر یک کودک خیابانی بی‌سرپناه بوده و نیاز به مشاوره برای بازگشت به آغوش خانواده داشته یا حتی به حمایت‌های مالی و بیمه‌ای نیازمند باشد؛ سازمان بهزیستی این اقدامات را عهده‌دار می‌شود. /

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات