کد خبر: 4750 | تاریخ انتشار: ۰:۱۵:۴۷ - چهارشنبه ۱ شهر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

نیاز مناطق زلزله‌زده به حضور زنان مددکار

بانوان نیکوکار و مددکاران اجتماعی زن با عزیمت به مناطق زلزله زده و شناسایی کمک های ضروری باید به رفع نیازهای ویژه بانوان اقدام نمایند چرا که زنان در مناطق آذربایجان به ویژه در روستاهای آن بسیار مقید به اخلاق و آداب اجتماعی بودند و امدداگران از جنس آنها می توانند نیازمندی های آنها را برطرف نمایند .

مجید ابهری ، مردم شناس و پژوهشگر آسیب شناس اجتماعی در گفت وگو با خبرنگار زنان نیوز،اظهار داشت: با توجه به اینکه انسان در مقابل بلایای طبیعی هیچ گونه دفاعی از خود نمی تواند نشان دهد از این رو تنها سیاست های کلان اجرایی دولت و حمایت های فنی قادر است تلفات و زیان های مالی حوادث طبیعی خصوصاً زلزله را کاهش دهد.

* بی خانمانی در چشم بر هم زدن

وی افزود: متأسفانه پس از وقوع زلزله ضربات روحی و روانی آن بسیار عمیق تر از زیان های مالی آن است، افراد مناطق زلزله زده از دو جهت تحت فشار قرار می گیرند نخست از دست دادن خانه، زندگی و اموال خود که در این مرحله افراد دارای کاشانه و شرایط مناسب زندگی را در یک چشم بر هم زدن تبدیل به انسان های بی خانمان می گردد و پذیرفتن کمک های دیگران برای آنها فشارهای رو حی و عصبی زیادی را به وجود می آورد.

این مردم شناس، از دست دادن عزیزان و فقدان نزدیکان بر اثر زلزله را یکی از مسائلی بسیار درناک و سنگین برای افراد زلزله زده دانست و گفت: در روزهای پس از زلزله به دلیل شوک عصبی هنوز بسیاری از ابعاد مالی و انسانی آشکار نمی گردد و پس از یک هفته الی 10 روز افراد زیان دیده به تازگی متوجه عمق زیان های می گردند.

ابهری بیان اشت: افسردگی ، اضطراب، کابوس های شبانه ، انزوا و گوشه گیری خصوصاً در کودکان و سالمندان و افردی که به تنهایی زندگی می کنند را خطرناک دانست و گفت: این مسائل نتایج ناخوشایندی را به همراه دارد اما برای تسلی آن نقش مردم و سازمان های حمایتی بسیار کارساز بوده و می تواند ار دردها و رنج های مردم آسیب دیده به طور چشمگیری کاهش می دهد.

*نقش زنان در کاهش اثرات سوء روانی افراد زلزله زده

وی به نقش زنان در کاهش اثرات سوء روانی در افراد آسیب دیده خصوصا زلزله اخیر روستاهای آذربایجان شرقی اشاره کرد و گفت: نقش زنان در این میان بسیار کارساز و خلاق است، از آنجایی که زنان به عنوان مادر و همسر ستون زندگی خانوادگی به شمار می روند ، می توانند با توکل به خدا و اعتماد به نفس پناهگاه عاطفی اعضای خانواده خود باشند.

این مردم شناس تأکید کرد: افراد کمک رسان اعم از خصوصی و دولتی باید توجه داشته باشند که هدایای آنها عزت نفس و شخصیت آسیب دیگان را خدشه دار می کند چرا که بسیاری از این افراد کسانی بودند که خود منشأ کمک و یاری رسان دیگران بودند واز آنجایی که این افراد تحت تأثیر ضربات روحی و عاطفی قرار گرفته اند ممکن است دچار پریشانی شوند؛ افراد کمک رسان باید با خونسردی و مهربانی و درک شرایط روحی و روانی ظرف تحمل خود نسبت به رفتارها و واکنش های افراد زلزله زده بالا ببرند.

ابهری تصریح کرد: آنچه که باید در اینجا مورد توجه قرار گیرد این است که هم زمان با کمک های مادی مددکاران اجتماعی و روانپزشکان نیز حضور پیدا کنند تا نسبت به درمان زخم های روحی و روانی مردم آسیب دیده مخصوصاً کودکان و سالمندان اقدام کنند.

این پژوهشگر آسیب های اجتماعی حضور مقام معظم رهبری در مناطق آسیب دیده را بزرگترین مرحم بر زخم های روحی مردم زلزله زده آذربایجان شرقی دانست و گفت: پس از ایشان حضور هنرمندان و ورزشکاران در منطقه با اقدامات مناسب توانست کمک های روحی شایسته ای به مردم مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی کنند.

*حضور زنان نیکوکار در مناطق زلزله زده ضروری است

وی ادامه داد: بانوان نیکوکار با عزیمت به مناطق زلزله زده و شناسایی کمک های ضروری باید به رفع نیازهای ویژه بانوان اقدام نمایند چرا که زنان در مناطق آذربایجان به ویژه در روستاهای آن بسیار مقید به اخلاق و آداب اجتماعی بودند و امدداگران از جنس آنها می توانند نیازمندی های آنها را برطرف نمایند .

ابهری خاطرنشان کرد: ممکن است همه ما در شرایط مردم زلزله زده آذربایجان قرار بگیریم بنابراین مردم که همیشه در این گونه موارد پیش قدم بودند این بار هم باید به یاری هم وطنان دردمند خود بشتابند؛ بانوان بسیج جامعه پزشکی می تواند با هماهنگی و عزیمت به مناطق زلزله زده پرستاری و همدردی با کودکان، سالمندان و زنان نموده و از این رهگذر دردهای آنها را کاهش دهند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات