کد خبر: 4788 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۲۱ - شنبه ۴ شهر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مساله خطر و ریسک زلزله در تهران

 

محدوده تهران بزرگ در استان تهران و در مجاورت استان البرز با دو کلان شهر بزرگ کشور، شامل تهران و کرج و با جمعیت 13 میلیونی از مهمترین مناطق تمرکز جمعیت در ایران است. این ناحیه از کشور از دیدگاه خطر زلزله همواره به عنوان منطقه ای خطرناک شناخته شده است . تاریخچه رخداد زلزله های تاریخی در پهنه تهران ( ری)، شمیرانات و همچنین اهمیت زلزله های اخیر رخداده در پیرامون تهران همگی نمایانگر ویژگی این ناحیه از نظر لرزه خیزی است. وجود گسل های بنیادی و قرارگیری روندهای پنهان لرزه زا در گسترده تهران و کرج و احتمال رخداد زلزله مخرب در هر یک از این روندهای گلسه نمایانگر اهمیت توجه ویژه به پهنه تهران به عنوان پهنه با خطر بالای زمینلرزه است.

از سوی دیگر تمرکز جمعیت و زیر ساختهای حیاتی در شهرهای تهران و کرج و در حد فاصل تهران و کرج نشان می دهد که وضعیت ایمنی لرزه ای تهران اهمیت ویژه در سطح ملی داشته و باید با حمایت مؤسسات پژوهشی ذیربط و به صورت شبکه ای و هدایت کار در یک شورای راهبردی مساله لرزه خیزی پهنه استان تهران، بررسی جدی شود.

تاکنون بررسی هایی توسط مؤسسات وسازمانهای مختلف صورت گرفته­است ولی همواره این تلاش ها به صورت پراکنده بوده و به صورت ادامه داد و با تلاش شبکه ای همه سازمانهای پژوهشی ذیربط انجام نشده است.

بحث وقوع زلزله بزرگ تهران با توجه به سابقه تاریخی زلزله در شهر ری مطرح است. اکنون در آستانه پنجاهمین سالروز زمینلرزه 10 شهریور 1341 بویین زهرا (با بزرگای 7.2، که بابیش از 12 هزار نفر کشته همراه بود و علاوه بر دشت قزوین و تاکستان، شهر تهران را نیز به شدت به لرزه درآورد) توجه به زلزله و خطر آن در تهران مجدا مطرح است.

زمینلرزه های تاریخی در سال330 قبل از میلاد، 855 م، 1384 م و 1830 میلادی موجب تخریب شهر باستانی ری (و در مورد آخر: تهران) شد، و همچنین زمینلرزه باستانی 3000 سال قبل احتمالا موجب ویرانی تمدن قیطریه در شمال تهران شده است. گسل شمال تهران از جمله خطرناک ترین گسلهای پایتخت است که در صورت وقوع زلزله شدید – با بزرگای 6 یا بالاتر- با تخریب وسیع در پهنه گسله همراه خواهد بود. بر روی این پهنه گسله اکنون 2 میلیون جمعیت زندگی می کنند.

اینکه در وقوع زمینلرزه بزرگ تهران چقدر تاخیر شده است، موضوعی است که اندکی مخدوش شده است و نمی توان به راحتی گفت از زمانی که زلزله بزرگ احتمالا باید در تهران رخ می داده تا 25 یا 250 سال از زمان آن گذشته است چرا که زلزله های مخرب و مهم قبلی در مناطق مختلف گسله در اطراف تهران رخ داده است، و محاسبه بازگشت زمینلرزه باید در هریک از این پهنه های گسله صورت گیرد. برای محاسبه دوره بازگشت زمینلرزه ها معمولا از روش احتمالی استفاده می شود.

آخرین زلزله مخرب در منطقه تهران در1830 میلادی در منطقه دماوند-شمیرانات رخ داد. بر اساس براورد احتمالی با در نظر گرفتن تمام گسلهای اطراف تهران، بازگشت زمینلرزه ای با بزرگای 7 را حدود160 تا 180 سال براورد می کنند. ولی وقتی با در نظر گرفتن این دوره بازگشت، زلزله 1830 دماوند- شمیرانات را به عنوان آخرین رخداد درنظر گرفته و بیان شود که در وقوع زلزله ای بابزرگای 7 مثلا 25سال تاخیر محاسبه شود، مقایسه غلطی صورت گرفته است چرا که زلزله 1830دماوند شمیرانات در اثر فعال شدن گسل مشا رخ داده است، ولی بازگشت160 تا 180 ساله برای بزرگای 7 با توجه به لرزه خیزی تمام گسلهای منطقه تهران(مشا، شمال تهران، ایوانکی و ….) به دست آمده است. بنابراین، این نوع استدلال مخدوش است، ولی در اصل موضوع (لرزه خیزی بالا و خطر زلزله بالا در منطقه تهران) تردیدی وجود ندارد. تهران در کنار استانبول، لس آنجلس، توکیو و جاکارتا یکی از پنج کلانشهری است در محدوده آنها بیش 10 میلیون جمعیت زندگی می کنند و در معرض خطر و ریسک بسیار بالای زلزله قرار دارند و رویداد زمینلرزه مخرب در آنها به مساله مهم در سطح بین المللی تبدیل می شود.

گسلهای لرزه خیز تهران شامل گسل شمال تهران ؛ایوانک،ری و کهریزک،و گسل مشا است.زمانی می شود به برآورد دقیقی درباره خطرناک ترین گسل تهران دست یافت که بتوانیم به اطلاعات دقیقی درباره سرعت فعالیت -لغزش- گسلها دست بیابیم و سپس به صورت جدا گانه آنها را بررسی کنیم. برای دسترسی به این اطلاعات باید به فناوری مناسب دست پیدا کنیم که به خاطر پاره ای از مسایل و ازجمله تحریمها این دستگاهها برای رصد های دقیق(با دقت خطای سنجش تغییر مکان در حد میکرون) اکنون در ایران موجود نیست، بنابراین یا به این تجهیزات باید دست یابیم یا آنها را با زمینه سازی مفصلی در داخل کشور بسازیم.

اما به طور کلی با توجه به اینکه گسل شمال تهران از محله های شمالی تهران عبور می کند می توان گفت از جمله خطرناک ترین گسلهای تهران است. همچنین با توجه به اینکه گسل مشا گسل طویلی است از توان لرزه خیزی بالایی برخوردار است. براین اساس و اطلاعاتی که الان موجود است چنانچه این گسل فعال شود قادرخواهد بود زلزله ای به بزرگایی 7.5 ایجاد کند که برای تهران به ویژه بخش های شمال و شمال شرق آن بسیار مخرب خواهد بود.

مساله دیگر در محدوده شهر تهران اثر خاک و احتمال تشدید امواج لرزه ای در یک زلزله شدید (با بزرگای 6 به بالا) به ویژه در بخش های مرکزی و جنوبی شهر است.

در مورد پهنه های گسله که ساخت و ساز بر روی آنها صورت می گیرد، در صورت امکان و هر چه که ممکن است باید از استقرار جمعیت در این حریم ها اجتناب شود و روی پهنه گسله را به فضای سبز و به طور کلی فضای غیر مسکونی اختصاص دهیم. اما اقدام عقلانی این می بود که از ابتدا مانع از تراکم جمعیت برروی پهنه های گسله خطرناک (مثل گسل شمال تهران) می شدیم.در هر حال برای وقوع زلزله بزرگی در تهران، گسل شمال تهران یک چشمه احتمالی مهم خواهد بود اما اینطور نیست که سایر ساختمانهای دیگر که برروی گسل نیستند آسیب نبینند.

نگارنده در پایان به این نکته تاکید می کند که عاقلانه ترین کار به صفر رساندن رشد جمعیت در تهران و انتقال علمی و عاقلانه سرریز جمعیت تهران به شهر های دیگر و همچنین ایجاد یک پایتخت جدید برای کشورمان در نقطه ای از کشور است که در معرض خطر زمینلرزه کمتری باشد و همزمان به مناسب سازی زندگی در تهران برای دهه های آینده پرداخت.

اهمیت لرزه خیزی تهران در ذیل به تفصیل به لحاظ علمی و فنی تشریح شده است:

1/ با توجه به تجمع فزاینده جمعیت و زمینه های آسیب پذیری شهرها، شناسایی پهنه های چشمه های لرزه زا به صورت استاندارد، در گستره شهری مانند تهران و کرج و در منطقه پیرامن – استان تهران- از ضروریات محسوب می گردد . از چند دهه گذشته بررسی های تکتونیک جنبا و شناسایی آثار جنبایی مورد توجه قرار گرفته است. تلفات انسانی از یک سو و خسارات اقتصادی، اجتماعی ناشی از حرکت های گسلی و زمین لرزه از سوی دیگر نشانگر اهمیت بالای مطالعات شناسایی پهنه های جنباست. جهت درک کامل فعالیت های زمین ساخت کنونی و خطرات ناشی از آن دانستن آهنگ، سبک و الگوی فرایندهای زمین ساختی ضروری است.

2/ در میان شاخه های مختلف زمین شناسی، زمین ریخت شناسی به عنوان مهمترین ابزار مطالعه و شناسایی گسله های جنبا مورد استفاده قرار می گیرد. از نظر تکتونیکی در استان تهران چندین حادثه لرزه زا رخ داده که ساختار مورفوتکتونیک امروزی را شکل داده است. وجود گسل های کاری همراه با وقوع زمینلرزه های تاریخی و دستگاهی حاکی است که توان لرزه خیزی بالا در استان تهران است.

3/ نقشه گسلهای پهنه تهران از سالهای دهه 1350 شمسی توسط محققان سازمان زمین شناسی کشور از طریق برداشت های سطحی مطالعه و تهیه شده است. گزارش شماره 56 سازمان زمین شناسی کشور نتایج این بررسی ها را تا آن زمان به نمایش می گذارد. بررسی های نقشه های ژئوفیزیکی و مطالعه خطر اره های مغناطیسی و روندهای لرزه خیزی نمایانگر وجود گسلهای پنهان در گستره شهر تهران، منطقه بین تهران- کرج و در گستره کل استان تهران است. این گسلها می تواند به عنوان گسلهای لرزه زا موجب رخداد زلزله های مخرب نظیر زلزله 10 شهریور1341 بوئین زهرا شود. بخشی از این گسلها در ادامه گسلهای موجود شناخته شده و دارای رخنمون سطحی هستند که در زیر آبرفتهای عهد حاضر نهان شده اند. شناخت آنهابه شناسائی دقیق توان لرزه زائی پهنه تهران کمک فراوان می کند. با شناخت گسلهای پنهان اصلی گستره تهران و پیرامون (استان تهران)، بنیان مناسبی برای تکمیل نقشه های پهنه بندی خطر زلزله در گستره شهری تهران فراهم می شود.

4/ در چند دهه اخیر استفاده از مفاهیم احتمال، امکان در نظر گرفتن عدم قطعیت در اندازه، موقعیت و میزان رویدادهای زمین لرزه و تغییرات در ویژگی های جنبش زمین فراهم شده است. در روش احتمالی با یک الگو شامل اطلاعات زمین شناسی، لرزه خیزی و کاهندگی، بیشینه جنبش زمین برای دوره های زمانی و درصدهای متفاوت برآورد می شود. نتیجه کار با این روش تولید نقشه های پهنه بندی خطر زمین لرزه است. از این نقشه ها در تهیه آیین نامه و تعیین نقاط ایمن جهت احداث سازه های حساس بهره گرفته می شود.
شهری – مهدی زارع

*معاون پژوهشگاه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله

………………………………………………………………………………………………..

مرتبط:

مساجد تخریب شده در زلزله از نو ساخته می شوند
  رئیس جمهور تبریز را ترک کرد
  دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از مناطق زلزله زده
  آمادگی ژاپن جهت کمک نقدی برای تهیه مسکن پیش ساخته در مناطق زلزله زده
  بازسازی منازل اولویت اول مناطق زلزله زده است/ مقاوم سازی مسکن در کشور
  قرارگاه ویژه بسیج سازندگی در مناطق زلزله زده نیروهای جهادی را به کمک فراخواند
  بازدید سرزده رئیس جمهور از مناطق زلزله زده/ همراهی4 وزیر و یک معاون
  گزارش تصویری/ ادامه ارسال کمکهای مردمی به مناطق زلزله زده ورزقان و اهر
  بسیج در زلزله اخیر بار زیادی از دوش دولت برداشت
  کلنگ زنی نخستین واحد مسکونی در دهستان اسپیران
  دیدار نمایندگان دولت سوئیس با معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تبریز
  بسیج سازندگی2000واحد مسکونی برای زلزله‌زدگان می‌سازد
  تلاش دولت تامین مسکن دائمی برای زلزله‌زدگان است
  مشارکت خیرین در بازسازی مناطق زلزله‌زده سازمان یافته باشد
  عملیات اجرایی تامین آب آشامیدنی روستاهای زلزله زده ادامه دارد
  انتقاد یک زلزله شناس از برخی اظهارات فاقد پشتوانه علمی/پس لرزه ها طبیعی است
  رسیدگی به وضعیت آثار تاریخی در نخستین ساعات پس از زلزله قابل تقدیر است
  اعزام تجهیزات بیش از ده شهرداری کشور به مناطق زلزله‌زده
  سفیر کشور ترکیه از مناطق زلزله زده بخش مرکزی تبریز بازدید کرد
  پرداخت بالغ بر چهار میلیارد ریال به بیش از هزار پرونده خسارت زلزله توسط بیمه ایران
  20 میلیون ریال وام بلاعوض برای مددجویان زلزله زده آذربایجان شرقی پرداخت می شود
  مقاوم سازی در ساخت خانه های جدید زلزله زدگان باید جدی گرفته شود
  ارسال اولین محموله کمک های غیرنقدی جهاد کشاورزی شهرستان هشترود
  2000 خانه برای مددجویان زلزله زده کمیته امداد احداث می شود
  گزارش تصویری / آوار برداری روستاهای زلزله زده ورزقان و اهر- 1
  گزارش تصویری / آوار برداری روستاهای زلزله زده ورزقان و اهر-2
  گزارش تصویری / آوار برداری در مناطق زلزله زده ورزقان و اهر
  مرمت بازار تاریخی شهرستان اهر آغاز شد
  جو ناپایدار از امروز تا جمعه در مناطق زلزله زده
  هلال احمر آذربایجان شرقی با تمام توان در خدمت زلزله زدگان
  کارکنان شهرک های صنعتی آذربایجان شرقی به زلزله زده ها کمک کردند
  دومین گروه راهداری آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده اعزام شد
  پرونده های بیمه متوفیان ناشی از زلزله خارج از نوبت رسیدگی می شوند
  نیاز اصلی شهرستان اهر سرویس های بهداشتی و حمام سیار است
  کمک های هنرمندان کشور به مناطق زلزله زده رسید
  فعالیتهای دامپزشکی در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی ادامه دارد
  جشن گلریزان برای بازسازی مناطق زلزله‌زده برگزار می شود
  مدیران در رسیدگی به مسائل کشاورزان زلزله زده تساهل نکنند
  خرید محصولات حادثه دیدگان از زلزله توسط تعاون روستایی
  سومین محموله کمک های اصناف و بازاریان مراغه به مناطق زلزله زده ارسال شد
  مداوای رایگان احشام روستاییان زلزله زده آذربایجان شرقی
  روستاهای فاقد شورا و دهیار در اولویت خدمات دهی قرار دارند
  استمهال یک ساله وام های کشاورزان و دامپروران در مناطق زلزله زده
  دومین محموله کمک های اداره حفاظت محیط زیست به مناطق زلزله زده ارسال شد
  مهمترین نیاز زلزله زدگان مسکن است
  دوزدوزانی ها 160 کامیون مصالح ساختمانی به مناطق زلزله زده اهدا می کنند
  تسهیلات ساخت مسکن در مناطق زلزله زده افزایش یافت
  بنیاد مسکن وارد مرحله عملیاتی بازسازی مناطق زلزله زده شده است
  اعزام تیم حمایت روانی از آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده
  روند کمک رسانی به مناطق زلزله زده بسیار مطلوب است
  چادر‌های زلزله‌زدگان تا عید قربان به خانه تبدیل می‌شوند
  گزارش تصویری / جمع آوری زباله از مناطق زلزله زده ورزقان
  کمک دانشگاهیان به زلزله‌زدگان/ ساخت حمام صحرایی و نصب شبکه لرزه نگاری
  گزارش تصویری / ادامه امداد رسانی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی – 2
  گزارش تصویری / ادامه امداد رسانی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی -1
  جلسه ستاد بحران فرمانداری تبریز در دهستان اسپیران برگزار شد
  بهره مندی 70 روستای زلزله زده ورزقان از سبد غذایی کمیته امداد
  اعزام روزانه 30 اکیپ بهداشتی و درمانی سیار به 178 روستای زلزله زده
  بازدید مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی از مناطق زلزله زده
  ساخت نخستین مسکن زلزله زدگان آذربایجان شرقی توسط کمیته امداد آغاز شد
  کمک 750 میلیون ریالی هنرمندان آذربایجان شرقی به زلزله زدگان
  پرداخت وام 10 میلیون تومانی برای احداث مکان نگهداری دام به زلزله زده ها
  اعزام تیم جدید امدادی هلال احمر آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده
  لاشه های حیوانات کشته شده در زلزله دفن شدند
  تکواندوکاران از مناطق زلزله زده بازدید کردند
  کمک های مدیران و پیشکستوتان فوتبال در راه تبریز
  عملکرد خوب رسانه‌ها در انعکاس اخبار زلزله/تشکر ویژه از خبرگزاری مهر
  کلنگ بازسازی مناطق زلزله زده به زمین زده شد
  آغاز بازسازی مناطق زلزله زده هریس
  حرفها و حرکات مسموم و اختلاف برانگیز محکوم است
  تهران و 6 هزار هکتار بافت فرسوده/ سوله های بحران پر یا خالی!
  کمک کشتی گیر مازندرانی به مردم زلزله زده آذربایجان شرقی
  زلزله دماوند، بومهن و پاکدشت را لرزاند/ آماده باش هلال احمر
  ساخت یک واحد مسکونی از سوی کادر فنی سپاهان برای زلزله‌زدگان
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده ورزقان و اهر – 2
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده ورزقان و اهر – 1
  اهر و ورزقان 1000 بار لرزید
  اتمام آوار برداری زلزله در دهستان اسپیران/جمع آوری کمک های مردمی در مدرسه امام خمینی
  مسئولان حواسشان به باران باشد/ کانکس نداریم!
  اتحاد و همبستگی عمومی مردم در کمک به زلزله زدگان کشور متجلی شد
  راهپیمایی روز قدس در اهر و هریس/ورزقانی ها بعد از نماز جمعه راهپیمایی می کنند
  کمکهای نقدی و غیرنقدی مجتمع فولاد صنعت بناب به مناطق زلزله زده ارسال شد
  دو راس گوساله پس از پنج روز زنده از زیر آوار خارج شد
  فعالیت گشت های مشاوره ای برای ارائه خدمات در مناطق زلزله زده
  آخرین جزئیات امدادرسانی به زلزله زدگان/ 900پس لرزه و137 هزارحادثه دیده
  اعلام آمادگی کانون موسسات اعزام دانشجو به خارج برای کمک به زلزله زدگان
  گزارش تصویری / جمع آوری کمک های مردمی سینماگران برای زلزله زدگان آذربایجان شرقی
  عکس خبری / جلسه مسئولان با رهبر انقلاب پس از بازدید مناطق زلزله زده
  چهار هزار نفر از شهروندان اهری در مدارس اسکان یافتند
  مشارکت اصناف در بازسازی مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی
  رفع نیازهای مناطق آسیب دیده استمرار یابد
  ارائه تسهیلات برای خرید احشام به زلزله زدگان
  دومین سفر کاروان هنرمندان آذربایجان شرقی به مناطق زلزله زده
  همه در امر خیر کمک رسانی به زلزله زدگان، از یکدیگر سبقت گیرند
  زلزله آذربایجان از شنبه تا پنجشنبه/مردم ایران خون می‌دهند تا زندگی ببخشند
  فوتبالیست های آذری به کمک مردم زلزله زده شتافتند
  رهبر معظم انقلاب: ملت ایران با زلزله زدگان همدرد و همدل هستند
  انشعاب لوله آب مقابل تمام چادرهای زلزله زدگان
  توجه به نیازهای روحی و فرهنگی مردم زلزله زده باید جدی گرفته شود
  بازدید سرزده رهبر معظم انقلاب از مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی
  اعزام 8 گروه راهداری از آذربایجان غربی به مناطق زلزله زده
  رهبر معظم انقلاب برای بازدید از مناطق زلزله زده وارد تبریز شدند
  وصل گاز روستاهای زلزله زده/تنها 17 روستای کامل تخریب شده گاز ندارند
  سفر جمعی از مدیران، پیشکسوتان و اهالی فوتبال به مناطق زلزله زده
  جمع آوری کمکهای نقدی و غیر نقدی مردم آذربایجان غربی برای زلزله زدگان
  برخورد جدی دستگاه قضایی با مخلان امنیت در مناطق زلزله زده
  وقوع زلزله 5 ریشتری در ورزقان
  پرداخت 30 میلیون کمک بلاعوض به زلزله زده ها/ساخت خانه‌هایی مقاوم
  جان باختن 40 مددجوی کمیته امداد در زلزله آذربایجان شرقی
  دو فروند هواپیمای باری پاکستانی در فرودگاه تبریز به زمین نشست
  ارسال کمک های نابینایان موسسه بصیر به زلزله زدگان آذربایجان شرقی
  کفن و دفن رایگان قربانیان زلزله در وادی رحمت تبریز
  تامین برق مناطق زلزله زده به صورت عادی انجام می شود
  کمک 10 میلیارد ریالی شهرداری تبریز به زلزله‌زدگان
  اهدای یک روز حقوق کارکنان سازمان معدن و تجارت آذربایجان شرقی به زلزله زدگان
  فروش اقساطی لوازم منزل به حادثه دیدگان از زلزله
  اساتید دانشگاه ارومیه 2 روز از حقوقشان را به زلزله زدگان اختصاص دادند
  تامین زیرساخت ها و عوامل تولید برای حفاظت از احشام
  مرمت قلعه پیغام نخستین گام جهت ثبت ملی آن است
  11 بالگرد مشغول امداد رسانی به زلزله زدگان
  دام‌های مناطق زلزله‌زده واکسینه می‌شوند
  بازی خیرخواهانه دو تیم تراکتورسازی تبریز با هنرمندان واحد تبریز
  دانشگاه هنر اسلامی تبریز با زلزله زدگان ابراز همدردی کرد
  جلوگیری از ورود حیوانات زیانکار به روستاهای زلزله زده
  کمک به زلزله زده ها بسیار عالی است/ حضور ارزشمند نیروی انتظامی
  ابراز همدردی نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی با زلزله زدگان ورزقان، اهر، هریس
  ارسال 700 واحد خونی به منطقه زلزله زده ورزقان
  گزارش تصویری / امداد رسانی به زلزله زدگان روستاهای آذربایجانی شرقی – 4
  مخابرات آذربایجان شرقی آسیب جدی ندید/اختصاص شبکه ارتباطی به ستاد بحران
  اعلام آمادگی استاندار وان ترکیه و آرماویر ارمنستان برای کمک به زلزله زدگان ورزقان
  کمک های خبرگزاری مهر به زلزله زدگان در ورزقان و اهر توزیع شد
  گزارش تصویری / جمع آوری کمکهای مردم تبریز به زلزله زدگان روستاهای آذربایجان شرقی
  ارسال 12 تن اقلام غیرنقدی مردم بناب به مناطق زلزله زده
  گزارش تصویری / نشست خبری رئیس سازمان مدیریت بحران کشور
  گزارش تصویری / امداد رسانی به زلزله زدگان روستاهای آذربایجانی شرقی -3
  ساختمان های دادگستری در شهرستان های زلزله زده مستحکم تر شوند
  اعزام گروه 35 نفره متخصص از آذربایجان غربی به ورزقان
  گزارش تصویری / امداد رسانی به زلزله زدگان روستاهای آذربایجانی شرقی -2
  کارکنان استانداری حقوق یک روز خود را به زلزله‌زدگان اهدا کردند
  مردم تبریز دیشب را در پارکها خوابیدند
  گزارش بررسی 7 سد منطقه زلزله‌زده آماده شد/ اعلام وضعیت سد ستارخان
  گزارش تصویری / امداد رسانی به زلزله زدگان روستاهای آذربایجانی شرقی -1
  600 هزار نفر از زلزله زدگان محروم هستند/ آمادگی کمیته امداد برای بازسازی
  کمک های بلاعوض دولت به زلزله زدگان افزایش یابد
  ضرورت اسکان زلزله زدگان تا قبل سرما/ متمم بودجه لازم را تصویب می کنیم
  وارد مرحله دوم امدادرسانی به مناطق زلزله زده شده ایم
  ورزقان با 5.3 ریشتر باز هم لرزید
  مشارکت بسیار خوب مردم در کمک به زلزله زدگان
  عکس خبری/ مرکز لرزه‌نگاری کشوری
  آیت الله ملکوتی در پیام تسلیتی با اهالی آذربایجان شرقی ابراز همدردی کرد
  مردم نوعدوست ایران اسلامی زلزله زدگان را فراموش نمی کنند
  نجات یک مادر از زیر آوار زلزله ورزقان
  ارسال 6 محموله اقلام ضروری از منطقه آزاد ارس برای آسیب دیدگان زلزله
  امداد رسانی به زلزله زدگان با کمک مردم به نحو احسن انجام می شود
  اختصاص یک روز حقوق کارکنان اداره ارشاد آذربایجان‌شرقی به زلزله‌زدگان
  رئیس مجلس شورای اسلامی وارد آذربایجان شرقی شد
  “مجتبی جباری” بخشی از قرارداد خود را به زلزله‌زدگان آذربایجان تقدیم کرد
  گزارش تصویری/ حضور علی دایی در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی
  280 تخته پتو و 10 تن آرد به مناطق زلزله‌زده ارسال شد
  امیدوارم وعده کمک به زلزله‌زدگان در حد شعار نباشد/ امشب به اهر می‌روم
  مهمترین مسئله در مواقع بحرانی ایجاد و حفظ نظم است
  کمک 500 میلیون ریالی آیت الله مکارم به زلزله زدگان آذربایجان شرقی
  رسیدگی مناسب به روستاهای آسیب دیده از زلزله
  انجام 1668 مورد جراحی در بیمارستانهای آذربایجان شرقی
  عکس خبری / امداد رسانی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی
  سپاه و ارتش مشغول امداد رسانی به زلزله زدگان هستند
  70 درصد مناطق زلزله زده سمپاشی شده است
  موقعیت مناطق زلزله زده تحت کنترل/ ناجا مأمور توزیع اقلام زیستی
  دانشگاهیان ستاد حمایت از زلزله زدگان آذربایجان شرقی را تشکیل دادند
  گزارش تصویری / آوارگان مناطق زلزله زده روستاهای ورزقان-3
  گزارش تصویری / آوارگان مناطق زلزله زده روستاهای ورزقان-2
  ارزیابی بنیاد مسکن از خسارتها/ 30 اکیپ بنیاد مسکن در روستاها حضور دارند
  قاسم رضایی مدال المپیک خود را به زلزله‌زدگان تقدیم کرد
  گزارش تصویری / آوارگان مناطق زلزله زده روستاهای ورزقان -1
  نیازهای اولیه زلزله زدگان تأمین شده/ از این پس باید بر نیازهای تکمیلی متمرکز باشیم
  ثبت 22 پس لرزه در ورزقان و اهر از بامداد امروز سه شنبه
  ویرانی 16 روستای دهستان اسپیران تبریز بر اثر زلزله
  اختصاص ثلث سهمین مبارکین برای کمک به زلزله زدگان مجاز است
  وزیر خارجه اسبق افغانستان زلزله ایران را تسلیت گفت
  حضور پررنگ ورزشکاران در مناطق زلزله زده/ کمک 500 میلیونی ورزشکاران
  عزم جدی دولت برای امدادرسانی به مناطق زلزله زده
  تخریب 60 درصدی برخی کتابخانه‌های آذربایجان شرقی/ کتاب‌ها کمک می‌طلبند
  گریه خاموش زلزله دیدگان از خشم زمین
  جزئیات پروژه مهار زلزله در شبکه گاز تهران/اجرای طرح ثانیه‌ای مقابله با بمباران گاز
  زلزله مخرب ترین پدیده طبیعی/ضرورت هوشیاری مردم و مسئولان
  کریم باقری فردا در تبریز
  جامعه دانشگاهی کشور وقوع زلزله در استان آذربایجان شرقی را تسلیت گفت
  توزیع 10 هزار چادر بین زلزله زدگان
  انفجار گاز در اهر گزارش نشده است
  ایران آماده دریافت کمک‌های خارجی به زلزله زدگان است
  دفن برخی اجساد در روستاهای زلزله زده بدون طی روال قانونی
  12 هزار خانه بر اثر زلزله آسیب جدی دیده است
  بازسازی مناطق زلزله‌زده ظرف 2 ماه آینده/ حمایت معیشتی از زلزله زدگان
  خسارت زلزله هشت هزار میلیارد ریال برآورد شده است
  عموم مردم به یاری زلزله‌زدگان بشتابند/ استفاده از ثلث سهم امام بلامانع است
  پیشنهاد دیدار دوستانه ملوان با تراکتورسازی برای کمک به زلزله‌زدگان
  آغاز پرداخت خسارت به زلزله‌زدگان با حضور کارشناسان در محل
  زلزله‌زدگان در هراس/ ضرورت روحیه بخشی به حادثه دیدگان
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان -7
  کارکنان شرکت آب آذربایجان شرقی حقوق یک روز خود را به زلزله زدگان اهدا ک ردند
  ستاد بحران آذربایجان شرقی کمیته اطلاع رسانی ندارد
  ابراز همدردی سازمان ها و ادارات آذربایجان شرقی با زلزله زدگان
  سرعت امداد رسانی کُند است/ زلزله زدگان همکاری کنند
  شهرداری و شهروندان تبریزی در کنار بازماندگان زلزله هستند
  معاون اول رئیس جمهوری وارد اهر شد
  تخریب 15 پل مواصلاتی بر اثر زلزله
  گاز 111 روستای زلزله زده آذربایجان شرقی وصل می شود
  ارسال هزار تخته چادر امدادی از مازندران به تبریز
  تبریزی ها برای شادی روح درگذشتگان زلزله قرآن تلاوت کردند
  انتقاد زلزله زدگان اهر از وضعیت امداد رسانی/ مدیریت بحران پشت درهای بسته
  حدادی نشان داد، پهلوانان زنده‌اند/ شهرهای زلزله‌زده را بهتر از قبل بازسازی کنیم
  حضور علی دایی در مناطق زلزله زده اهر
  مرگ گاهی ریحان می چیند/ زلزله‌ زدگان نیازمند امنیت و آرامش
  20 هزار واحد مسکونی ایمن در مناطق زلزله‌زده ساخته می‌شود
  مسئولان به وظیفه خود در کمک به زلزله زدگان عمل کنند
  کمک 200 میلیون تومانی شبستر به زلزله زدگان
  مردم کار بزرگی کردند/ به اندازه کافی خون داریم
  امکان پذیرش سه برابر ظرفیت بیمارستان ها وجود دارد
  زلزله زدگان به چادر و غذا نیاز دارند/ قبل از سرما بازسازی ها انجام شود
  کمک های نقدی و غیر نقدی برای زلزله زدگان توسط جامعه ورزشی آذربایجانشرقی
  آمادگی استادان و طلاب حوزه علمیه خواهران جهت کمک به زلزله‌زدگان آذربایجان
  اختصاص وام ‌های بلاعوض به زلزله زدگان آذربایجان غربی
  مخالف پخش خنده بازار بودم/ رسانه ملی نسبت به زلزله کم توجه بود
  راه‌آهنی‌ها راهی شهر اهر شدند/ 50 میلیون کمک نقدی برای زلزله‌زدگان
  عدم استقبال از مقاوم‌سازی مسکن روستایی/ روستاییان توان بازپرداخت وام را ندارند
  استقرار سه واحد نظارتی بازرسی کشور در مناطق زلزله زده
  آخرین آمار خسارت زلزله و تعداد مجوز دفن اموات/ استقرار 10 حمام سیار
  تسلیت استاندار آذربایجان غربی به زلزله زدگان شهرهای آذربایجان شرقی
  آمار زلزله های صدسال اخیر کشور/ نصب 17 لرزه نگار در منطقه اهر و ورزقان
  خسارات وارده به اهر بیش از 200 میلیارد تومان است
  افزایش کمکهای امدادی به زلزله زدگان/ مخالفت ایران با پذیرش کمک آمریکا
  بیماری واگیردار در اهر گزارش نشده است
  انتقاد از کمبود امکانات در مناطق زلزله زده/ روند کمک رسانی کند است
  40 میلیون ریال بلاعوض و 120 میلیون ریال وام/ ورزقان می لرزد
  آماده باش پرستاران در منطقه زلزله زده/ انتقال 1800 مجروح و مصدوم
  جمع آوری کمکهای نقدی برای زلزله زدگان از سوی هلال احمر و کمیته امداد
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان -6
  کمبود دارو در مناطق زلزله زده وجود ندارد/ تداوم آماده باش نیروهای درمانی
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان -5
  ارسال هشت کامیون اقلام غذایی برای زلزله زدگان/ به پتو و چادر نیاز است
  کمبود آب و مواد غذایی در مناطق زلزله زده/ پزشک متخصص نیاز است
  انتقاد از وضعیت امداد رسانی/ روستاهای زلزله زده غذا و آب آشامیدنی سالم ندارند
  امدادرسانی نیروی زمینی ارتش و هوانیروز به زلزله زدگان استان آذربایجان شرقی
  ابراز همدردی علی کریمی با زلزله زدگان شمال غرب کشور
  فراخوان پزشکان جراح اردبیلی برای ارائه خدمات به زلزله زدگان
  پنج هزار دستگاه چادر بین زلزله زدگان آذربایجان شرقی توزیع شد
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان -4
  آمادگی وزارت صنعت برای کمک به حادثه‌دیدگان زلزله آذربایجان شرقی
  دانشگاه آزاد به مجروحان زلزله اهر و ورزقان خدمات درمانی ارائه می دهد
  آمادگی گلستان برای امدادرسانی در مناطق زلزله زده کشور
  گزارش تصویری / زلزله در روستاهای اطراف اهر
  آخرین آمار جانباختگان زلزله 277 نفر/ نیاز زلزله زدگان به آب معدنی
  تشکیل ستاد بحران شرکت شهرکهای صنعتی آذربایجان شرقی
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان -3
  برق تبریز به یاری مناطق زلزله زده شتافت
  اعزام نیروهای کمکی، آب و نان از میانه به مناطق زلزله زده
  زلزله زدگان در اسرع وقت ساماندهی می شوند
  امتحانات 23 مرداد دانش آموزان آذربایجان شرقی لغو شد
  ادامه آواربرداری در اکثر روستاهای زلزله زده/ مردم به چادر و آذوقه نیاز دارند
  شش گروه امدادی استان مرکزی به مناطق زلزله زده شمال غرب اعزام شدند
  گزارش مسئولان و نمایندگان از آسیب های زلزله آذربایجان فردا در مجلس قرائت می شود
  آخرین جزئیات عملیات امداد و نجات/ 1600کشته و زخمی و پایان عملیات جستجو
  آذربایجان؛ 20 ساعت پس از زلزله
  11 کامیون اقلام غذایی از اردبیل به مناطق زلزله زده ارسال شد
  تولد یک نوزاد ورزقانی بعد از زلزله
  دلایل تخریب گسترده زلزله/ نباید این تعداد کشته برجای می‌ماند
  انتقاد نماینده ورزقان از روند امدادرسانی به زلزله زدگان
  نیاز زلزله زدگان به گروههای خونی مختلف
  هیچ گونه مشکل خاصی در شریانهای آبی آذربایجان شرقی وجود ندارد
  سوخت مورد نیاز زلزله زده ها تامین می شود
  اعزام 7 دستگاه آمبولانس استان گیلان به اهر
  میزان تلفات زلزله در آذربایجان شرقی به بیش از 250نفر رسید
  تردد در محور های مواصلاتی اهر و ورزقان عادی است
  رئیس جمهور پیگیر امور زلزله‌زدگان است/ انجام بازسازی ها تا قبل از شروع سرما
  روند کاهشی زمین لرزه‌ها در آذربایجان شرقی/ گسل شمال تبریز فعال نشده است
  کمیته امداد آماده دریافت کمک های نقدی و غیر نقدی مردم
  شبی غمبار در ورزقان و اهر/ وقتی قهر طبیعت مرگ را سایه می افکند
  دلایل توقف برق رسانی به روستاهای زلزله‌زده آذربایجان
  اعزام 350 نیروی پزشکی به مناطق زلزله زده/ کمبود کادر پزشکی نداریم
  جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی فرمانده عملیات امداد و نجات مناطق زلزله زده
  مجروحان زلزله آذربایجان شرقی به صورت کامل در مراکز درمانی استقرار یافتند
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان -2
  انتقال 961 مصدوم مناطق زلزله زده به بیمارستانهای آذربایجان شرقی
  نیازی به کمکهای غیر نقدی برای زلزله زدگان نیست/ اعلام شماره حساب برای کمک نقدی
  آمادگی تیم ویژه متخصصان مدد محرومان برای اعزام به مناطق زلزله زده
  هاشمی رفسنجانی به خانواده‌های زلزله‌زده تسلیت گفت
  4 هلیکوپتر امداد به مناطق زلزله زده اعزام شده‌اند
  نظارت مستقیم وزیر کشور بر روند مدیریت بحران مناطق زلزله زده شمال غرب کشور
  بیشتر زلزله‌زدگان در آذربایجان شرقی قالیباف بودند
  تاکید لاریجانی بر رسیدگی فوری به مشکلات حادثه دیدگان شمال غرب کشور
  خانه‌های بازسازی شده در آذربایجان شرقی تخریب نشدند
  ترافیک نیمه سنگین در جاده‌های منتهی به مناطق زلزله زده
  گزارش تصویری / مناطق زلزله زده در روستاهای ورزقان -1
  توزیع گسترده سوخت در مناطق زلزله‌زده/ دلایل اختلال در سامانه هوشمند بنزین
  شناسایی 142 جسد تا ساعت 3 بامداد/ جدیدترین آمار کشته شدگان
  عملیات نجات در مناطق زلزله زده ادامه دارد/ آخرین وضعیت امدادرسانی
  ورزقان هنوز می لرزد / 54 زمین لرزه و پس لرزه
  30 روستای کلیبر بر اثر زلزله آسیب دیدند
  بازدید وزیر بهداشت از منطقه زلزله زده ورزقان/ اعزام 139 آمبولانس
  تامین امنیت مناطق زلزله زده/ روان سازی ترافیک ادامه دارد
  ادامه لرزش ها در آذربایجان شرقی/وقوع 11 پس لرزه از ساعت 19 دیروز
  امدادرسانی 6 بالگردهلال احمربه زلزله زدگان/ کمبود غذا، چادر و آمبولانس
  66 تیم در حال امداد رسانی به زلزله زدگان/نجات 210 نفر از زیر آوار
  وزیر کشور در مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی حضور یافت
  اعلام همدردی وزیر خارجه ترکیه و مسئولان امارات با حادثه دیدگان زلزله ایران
  250کشته و دو هزار مجروح آخرین آمار زلزله آذربایجان شرقی
  وزیر کشور: هنوز از میزان خسارت و تلفات زلزله، آمار دقیقی وجود ندارد
  دستور هیات دولت برای بسیج امکانات در کمک رسانی فوری به زلزله زدگان
  گزارش تصویری / مجرحان زلزله آذربایجان شرقی و روستاهای حومه
  بیش از 600 کشته و زخمی در ورزقان/ تنها دو پزشک عمومی وجود دارد!
  گزارش تصویری/ مدیریت کنترل و هماهنگی عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر
  گزارش تصویری / مجروحان و آوارگان زلزله در روستاهای ورزقان
  گزارش تصویری/ مجروحان و کشته شدگان زلزله آذربایجان شرقی و حومه
  زلزله ای‌ در اصفهان گزارش نشده است/ اعزام تیم‌ امداد به آذربایجان غربی
  آمار تلفات زلزله آذربایجان شرقی به 180 نفر رسید
  تحویل 108 جسد به پزشکی قانونی/ استقرار 7 اکیپ در مناطق زلزله زده
  اعزام 8 جراح و 340 تکنیسین به مناطق زلزله زده
  اسکان 16 هزار نفر از زلزله زدگان آذربایجان شرقی/ امداد رسانی به 30 روستای زلزله زده
  تخریب 100 درصدی برخی روستاها/ مصونیت از زلزله بدلیل حضور در باغها
  گزارش تصویری/ زلزله آذربایجان شرقی و روستاهای حومه -2
  آمار تلفات زلزله آذربایجان شرقی به 98 نفر رسید/ افزایش تعداد زخمی ها
  نجات 210 زلزله زده بااقدامات امدادی/احتمال افزایش تلفات در گزارش پزشکی قانونی
  آمار جان باختگان زلزله امروز/ 60 روستا بیش از 50 درصد خسارت دیدند
  آخرین آمار تلفات وزخمی های زلزله/اعزام تیم امدادی از استان های همجوار
  گزارش تصویری/ زلزله آذربایجان شرقی و روستاهای حومه -1
  مردم تبریز شب را در پارکها سپری کنند
  50 زمین لرزه استانهای کشور را لرزانده است/نقشه و جدول زمین لرزه ها
  زلزله در اردبیل آسیب جانی و مالی به همراه نداشته است
  آخرین وضیعت زلزله در آذربایجان شرقی/ اعزام تیم ویژه امداد از پایتخت
  60 روستا در مسیر تبریز به اهر و ورزقان به اهر نیاز به کمک فوری دارند
  آسیب به بیشتر روستاهای منطقه زلزله/ ورزقان بیمارستان ندارد/ امدادرسانی کند است
  وضعیت تبریز عادی است/ برق بیشتر نقاط وصل است/ وقوع 7 پس‌لرزه در ورزقان
  آسیب دیدگی 4 شهرستان و 6 روستا/ سه واحد مسکونی تخریب شد
  وقوع 5 پس لرزه محسوس در ورزقان/ زلزله در 5 استان احساس شد
  خرابی ساختمانهای کاهگلی در ورزقان/ انتقال زخمی های زلزله به بیمارستان
  تشریح جزئیات 2 زلزله 6 ریشتری در آذربایجان شرقی/ قطع ارتباط با روستاها
  دو زمین لرزه 6 و 6.2 ریشتری آذربایجان شرقی را لرزاند
استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات