کد خبر: 4969 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۱۴ - سه شنبه ۲۸ شهر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

کاهش نرخ ازدواج به حاشیه نشین‌ها و روستاها هم رسید

برخی دختران، با همکاران، دوست‌ها و دخترانی که هر روز در خیابان می‌بینیم فرق دارند. دختران حاشیه‌نشین، روستانشین و دختران مددجو شاید ظاهرشان چندان امروزی نباشد، اما باطنشان قدری شفاف‌تر است و زندگی، سخت کوشی و مبارزه را به خوبی به آنها آموخته است.

روز دختر بهانه‌ای شد تا با معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی(ره)، درباره موانع و راهکارهای ازدواج این دختران و زنان سرپرست خانوار به عنوان راهی برای توانمندسازی آنها گفت‌وگو کنیم.

علی‌محمد ذوالفقاری در گفت‌وگو با خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان اینکه جمعی از مددجویان کمیته امداد(ره) را دختران در سن ازدواج تشکیل می‌دهند، اظهار کرد: ‌دختران در شرایط ازدواج کمیته امداد به دلیل تحمل مشکلات متعدد، ساختن زندگی را آموخته‌اند و قناعت، تلاش و سخت کوشی بخشی از ویژگی‌های آنهاست.

وی در ادامه با تقسیم بندی خانواده‌های تحت پوشش امداد به دو دسته خانواده‌های عائله‌مند در مناطق محروم و روستایی و زوج‌های سالمند در شهرها، خاطرنشان کرد: اگرچه کمیته امداد تلاش وسیعی را برای بالا بردن سطح آموزش و تحصیل دختران تحت پوشش خود انجام داده است و این دختران در حال حاضر از لحاظ سواد آموزی در سطح نسبتا بالایی نسبت به جامعه قرار دارند، اما ارزشگذاری عرفی جامعه به گونه‌ای است که دختران در شرایط ازدواج این خانواده‌ها، علی رغم داشتن همه ارزش‌های انسانی از جمله سواد، سازگاری، قناعت، تدین، نجابت و پاکدامنی، کمتر در مسیر ازدواج قرار می‌گیرند.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در ادامه عنوان کرد: عامل موثر بعدی در کند بودن روند ازدواج این افراد این است که تعداد زیادی از پسران در صدد ازدواج، با توجه به ارزشهای انتخابی خود به این افراد فکر نمی‌کنند، چرا که بخش مددکاری کمیته امداد نتوانسته اقدامات و امکانات لازم را برای شناساندن این افراد که خانواده‌های با روح بزرگ اما سبد اقتصادی کوچکی دارند، انجام دهند.

ذوالفقاری همچنین با خالی دانستن جای NGOها و موسسات خیریه ازدواج تاکید کرد: ضروری است با کمک NGOها، موسسات دولتی،‌ وزارت ورزش و جوانان، مرکز امور زنان ریاست جمهوری و به خصوص خیریه‌های تخصصی ازدواج، فضایی ایجاد شود که این دختران تحت پوشش کمیته امداد سریعتر در مسیر تشکیل خانواده قرار گیرند.

کمیته امداد تلاش دارد سن ازدواج در روستاها را به حد استاندارد نزدیک کند

وی در ادامه عنوان کرد: جمعیت تحت پوشش کمیته امداد مرتب در حال گردش است و ثابت نیست و بدین ترتیب نمی‌توان میانگین سنی ثابتی را به دختران تحت پوشش نسبت داد. ضمن اینکه باید توجه داشت به دلیل قالب بودن فرهنگ‌های مختلف در مناطق مختلف، در برخی مناطق ازدواج‌های زودهنگام میانگین سنی ازدواج را پایین‌تر از کشور آورده است و در برخی مناطق نیز همچون کلانشهرها به دلیل افزایش سن ازدواج میانگین سنی این افراد نیز بالطبع افزایش یافته است.

ذوالفقاری در ادامه تاکید کرد: مجموعه کمیته امداد امام خمینی(ره) تلاش دارد با خدمات حمایتی به خصوص در روستاها سن ازدواج را به حد استاندارد نزدیک کند.

این مقام مسئول در ادامه با تقسیم بندی خدمات ارائه شده از سوی امداد در بحث ازدواج، گفت: بخشی از این پرداختها مربوط به کمک هزینه جهیزیه مددجویی، بخشی کمک هزینه جهیزیه غیر مددجویی، بخشی کمک هزینه جهیزیه ازدواج مجدد بانوان و بخشی نیز پرداخت هدیه ازدواج به پسران است که این کمک‌ها با سرمایه گذاری‌های کمیته امداد، اعتبارات دولتی و کمک های مردمی و اعتبارات اختصاص یافته از محل سفرهای استانی ریاست جمهوری تامین می‌شود.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در ادامه از پرداخت 90 هزار و 767 مورد جهیزیه مددجویی در سال گذشته خبر داده و عنوان کرد: همچنین در سال گذشته 7663 مورد جهیزیه غیر مددجویی، 1769 مورد جهیزیه ازدواج مجدد بانوان، 18 هزار و 310 مورد هدیه ازدواج پسران مددجو پرداخت شده است.

به گفته ذوالفقاری، در مجموع در سال گذشته 118 هزار و 509 مورد در بحث تامین نیازهای دختران و پسران در زمینه جهیزیه مداخله شده است.

بنابر اظهارات ذوالفقاری اعتبارات اختصاص یافته برای حمایت از ازدواج در سال گذشته 954 میلیارد ریال بوده است که از مجموع این اعتبارات 48 درصد درآمد دولتی، 28 درصد از محل کمک‌های مردمی و 26 درصد از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری به استان‌ها تامین شده است.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در ادامه سرانه جهیزیه پرداختی به دختران تحت پوشش کمیته امداد را 970 هزار تومان اعلام کرد و گفت: سرانه جهیزیه دختران غیر تحت پوشش 360 هزار تومان، هدیه ازدواج برای پسران 300 هزار تومان و سرانه ازدواج مجدد برای زنان سرپرست خانوار 360 هزار تومان است و ضمن اینکه این کمک ها کافی نیست اما موثر است.

ذوالفقاری در ادامه عنوان کرد: غیر از کمک‌های مالی، خدمات دیگری نیز همچون آموزش دختران در شرایط ازدواج، آموزش‌های پیش نیاز ازدواج، آموزش‌های انتخاب همسر، ازدواج پایدار، ازدواج موفق، مدیریت اقتصاد خانواده و پیشگیری از مشکلات از سوی کمیته امداد به این دختران ارائه می‌شود.

وی در ادامه تاکید کرد: از جمله مسائل مهم دیگر در این زمینه مشاوره‌های ازدواج است. در این راستا کمیته امداد از کمک‌های دیگر دستگاه‌ها نظیر هلال احمر و بهزیستی استفاده کرده و همچنین تلاش می‌شود مجموعه تحت پوشش را به سمت ازدواج‌های موفق و کم خطر راهنمایی کرد تا بدین ترتیب بتوان طلاق را کاهش داد.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد در ادامه عنوان کرد: ازدواج‌های صورت گرفته در مجموعه مددجویان کمیته امداد کمترین مشکل را دارد و نرخ طلاق در بین مددجویان این نهاد بسیار ناچیز و پایین‌تر از نرخ کشور است.

ذوالفقاری در بخش دیگری از گفت‌وگویش با ایسنا، با تقسیم‌بندی زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد به دو گروه زنان مطلقه و زنانی که به هر دلیل همسر خود را از دست داده‌اند، خاطرنشان کرد: بخشی از این خانواده‌ها به دلیل شرایط خاص از جمله فرهنگ حاکم بر محیط زندگی، آمادگی ازدواج ندارند. اما در گروه زنان مطلقه موانع برای ازدواج مجدد آنان زیاد است، چرا که اطرافیان این زنان ازدواج مجدد را مذموم می‌پندارند و این در حالی است که یکی از راه‌های توانمندسازی و بازگشت به زندگی این زنان ازدواج مجدد است.

وی اضافه کرد: از سوی دیگر نگرانی‌های این زنان به خصوص از ازدواج اول مانع از تصمیم‌گیری صحیح در این مرحله می‌شود و از سوی دیگر برخی از این زنان هنوز نتوانسته‌اند از مشکلات ازدواج نخست همچون مشکلات حقوقی، مهریه، حضانت فرزندان خارج شوند و برای ورود به زندگی جدید نیازمند خدمات مشاوره‌ای هستند تا بتوانند آنها را در انتخاب همسر و ورود به زندگی جدید کمک کند، چرا که مشکل عمده این زنان عدم شناخت و ناتوانی در تصمیم‌گیری است.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه تاکید کرد: برخی از افرادی که داوطلب ازدواج با این زنان هستند آمادگی نگهداری از فرزندان این زنان را ندارند و در این راستا کمیته امداد تلاش دارد تا بتواند خدمات خود را به فرزندان این زنان پس از ازدواج قطع نکند.

ذوالفقاری در ادامه مهاجرت مردان جوان در جستجوی کار از روستاها به شهرها را مانع ازدواج این زنان و همچنین دختران دانست چرا که افرادی داوطلب ازدواج با این زنان می‌شوند که شرایط سنی و عمومی مطلوبی نداشته باشند و پیشنهاد ازدواج آنها نوید بخش یک ازدواج خوب و مطلوب نیست.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کمیته امداد امام خمینی(ره) در حال حاضر با وسواس به دنبال لحاظ نمودن همه نگرانی‌ها و دغدغه‌ها برای داشتن یک زندگی موفق و پایدار برای زنان سرپرست خانوار است و در این راستا خدمات حمایتی به خانواده‌های زنان سرپرست خانوار توسعه می‌یابد تا بتواند رونق بخشی به ازدواج آن‌ها را به دنبال داشته باشد.

معاون حمایت و سلامت کمیته امداد امام خمینی(ره) در ادامه عنوان کرد: در خصوص تعداد زنان سرپرست خانوار در آستانه ازدواج به دلیل شرایط خاص خانواده‌های آنها نمی‌توان آمار دقیقی ارائه کرد، چرا که به عنوان مثال زن جوانی به دلیل زیادی اولاد آمادگی ازدواج ندارد و ترجیح می‌دهد عمر خود را برای رشد و تکامل فرزندانش صرف کند اما از سوی دیگر زنی سالمند و سرپرست خانوار به دلیل تنهایی ترجیح می‌دهد ازدواج کند.

وی در ادامه با اعلام فهرست استان‌هایی که آمار اقبال آنها نسبت به ازدواج مجدد زنان سرپرست خانوار بالاست، گفت: استان‌های گیلان، اصفهان، تهران و کرمانشاه در کشور حائز رتبه‌های بالاتری در این زمینه هستند ضمن اینکه باید به این نکته توجه داشت که ترکیب مددجویی نیز در ایجاد این آمار موثر است.

ذوالفقاری در ادامه ازدواج را نوعی توانمندسازی دانست و عنوان کرد: در این راستا کمیته امداد برای همسران زنان سرپرست خانوار در ازدواج مجدد تسهیلاتی از جمله وام اشتغال را اختصاص داده است، ضمن اینکه اگر بخش مددکاری امداد معیشت این خانواده‌ها را کوچک ببیند مستمری این زنان قطع نمی‌شود و حمایت‌ها از فرزندان آنها ادامه خواهد داشت ضمن اینکه در صورت لزوم وام‌های کارگشایی به آنها پرداخت می‌شود.

ایسنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات