کد خبر: 4995 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۴۸ - پنجشنبه ۳۰ شهر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مشاوره گروهی: راهبردها و فنون

 

به گزارش خبرنگار فارس، مشاوره گروهی: راهبردها و فنون، ویرایش پنجم، نگاه عمقی به مشاوره گروهی را با تأکید بر دانش و فنون عملی برای رهبری مؤثر گروهی فراهم ساخته است. این کتاب برای مشاوران، مددکاران اجتماعی، روان‌شناسان و همه کسانی است که انواع گروهها را رهبری می‌کنند. رویکرد فعال نویسندگان به رهبری گروهی منعکس‌کننده این باور است که مسئولیت اولیه رهبری، طرح‌ریزی و اعمال رهبری گروهی است.

خلقت آدمی از گروهی دونفره شروع شده و به مرور به گروه‌های بزرگ‌تری همچون خانواده، قبیله، عشیره و ملت گسترش یافته است. زندگی گروهی انسانها چنان توسعه یافته است که زندگی گروهی او ویژگی فطری‌اش تلقی می‌شود. آدمی در گروه خانواده به دنیا می‌آید، در گروه‌های همسالان، هم‌بازی‌ها، همکلاسی‌ها، همکاران، زندگی می‌کند و پس از مرگ نیز در میان گروه دفن می‌شود؛ قیامت نیز برای او به صورت گروهی برپا می‌شود.

گروه آنچنان با زندگی انسان درهم تنیده که مورینو (پدر گروه‌درمانی) گفته است: آدمی در گروه زندگی می‌کند، رشد می‌کند و در گروه بیمار می‌شود، پس چرا در گروه درمان نشود؟

از زمان مورینو، درمان‌های گروهی شکل گرفت و توسعه یافت؛ در حال حاضر این نوع درمان به عنوان شاخه‌ای از رشته مشاوره و روان‌درمانی آموزش داده می‌شود. هم‌اکنون، آموزش، مشاوره و درمان گروهی گستره وسیعی یافته است و در آموزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، ادارات، مؤسسات بهداشتی و درمانی، بیمارستان‌ها و زندان‌ها، به فور به کار گرفته می‌شود. گروه‌های مختلفی برای متقاضیان مشاوره و روان‌درمانی، معتادان، آسیب‌دیدگان اجتماعی، بزهکاران و غیره، تشکیل می‌شود. علاوه بر آن، برای مدیران جامعه، صاحبان مشاغل خاص، بیماران مزمن از قبیل مبتلایان به سرطان، دیابت، بیماریهای قلبی، متقاضیان پیوند اعضا و غیره، گروه‌هایی تشکیل می‌شود.

در کشور ما که در دو دهه گذشته مشاوره و روان‌درمانی دوره رشد و شکوفایی خود را طی می‌کند، 2 یا 3 واحد درسی با این موضوع، در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری، برای دانشجویان مشاوره و روان‌درمانی ارائه می‌شود. هرچند 2 یا 3 واحد درسی برای اداره گروه‌ها، به ویژه گروه‌های مشاوره و روان‌درمانی کافی نیست، ولی وجود منابع غنی و جدید می‌تواند برای تشکیل و هدایت رهبری گروه‌ها مفید باشد.

کتاب حاضر یکی از همین منابع است که نویسندگان آن (ادوارد ای. جیکوبز، رابرت ال. ماسن، و ریلی ال. هارویل) تلاش کرده‌اند نظر و عمل را در سراسر کتاب با هم تلفیق نمایند و مطالب کاربردی و مفیدی را برای خوانندگان فراهم سازند.

با توجه به اینکه تشکیل و رهبری گروه نیازمند مهارت‌ها و فنونی فراتر از مشاوره و روان‌درمانی فردی است، به تمامی علاقه‌مندانی که اقدام به رهبری گروه می‌کنند یا علاقه‌مند به آن هستند یا قصد رهبری گروه‌ها را دارند، مطالعه دقیق این کتاب توصیه می‌شود. در ضمن، باید توجه داشت کلیه فعالیت‌ها و خدمات مشاوره در زمینه فرهنگی و اجتماعی هر جامعه صورت می‌گیرد؛ بنابراین ارزش‌های والای فرهنگی، مذهبی و اجتماعی جامعه باید در تمامی این امور لحاظ شود.

انتشارات سمت این کتاب را در 794 صفحه با قیمت 11هزار و 500 تومان منتشر کرده است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات