کد خبر: 5044 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۱۹ - یکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۱ | ۱ نظر | |

روابط فرا زناشویی را جدی بگیریم

یکی از ویژگی‌های تاهل،تعهد و پایبندی هر یک از زوجین نسبت به یکدیگر و حقوق متقابل است بگونه ای که این تعهد شالوده زندگی مشترک است در غیر این صورت اعتماد متقابل بین زوجین یا اعضاء خانواده کمتر و کمتر خواهد شد.وقتی صحبت از این نوع ارتباط می‌شود منظور رابطه پنهانی است که یک فرد متاهل با فرد دیگری که همسرش نیست، برقرارمی‌کند.

در سبب شناسی این مسئله دلایل متعددی را می‌توان برشمرد که به دلیل تفاوت‌های فردی این دلایل یا عوامل می‌تواند در افراد مختلف و جوامع گوناگون و حتی در زمان‌های(شرایط) مختلف، متفاوت باشد. از جمله این عوامل می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد:

– عدم رضایت از روابط زناشویی، ماجراجویی و کنجکاوی،انتقام گیری از همسر بویژه اگر نسبت به همسرش سوء ظن داشته باشد یا متوجه خیانت همسر نسب به خود شود، لذت جویی و تنوع طلبی و شاید هم سرگرمی و تفریح، کسب تجربه جدید در ارتباط باجنس مخالف به شکل‌های مختلف، داشتن احساس استقلال، مورد توجه قرار گرفتن و به نوعی ابراز وجود، جبران کمبود محبت در زندگی و روابط زناشویی، غفلت(مسامحه) به ویژه در شروع ارتباط پنهانی، نیاز اقتصادی و مالی، تاثیر پذیری از رسانه‌ها،گاهی اوقات چشم و هم چشمی با اطرافیان، و….

بدون شک داشتن این نوع ارتباطات پنهانی و خیانت به همسر عوارض و پیامد‌های متعددی را به دنبال خواهد داشت که هم بر فرد و هم بر خانواده و هم بر جامعه تاثیر خواهد گذاشت که مهمترین آنها عبارتند از:

– وابستگی به این نوع ارتباط پنهانی(عادت)، اضطراب، ترس مداوم از برملا شدن این خیانت،داشتن برخی از انواع اختلالات روانی، پرداختن پول برای فردی که با او رابطه ایجاد می‌شود، ابتلاء به بیماری‌های جنسی و مقاربتی(در خصوص کسانی که خیانت آنها به رابطه جنسی منجر می‌شود)، آلوده شدن به ویروس اچ.آی.وی، گرایش به مصرف مواد مخدر و روان گردان، طلاق، خشونت درخانواده، مورد آزار‌های مختلف قرار گرفتن، قتل‌های خانوادگی، از بین رفتن قبح این نوع خیانت، هزینه کردن زیاد توسط جامعه برای کنترل،بررسی،مجازات و …، تشویق دیگران به داشتن این نوع ارتباطات پنهانی، ترویج قانون شکنی، افزایش بی اعتمادی درجامعه، ترس برای ازدواج در سایر افراد جامعه یا افرادی که خیانت دیده اند، تردید در ازدواج مجدد و…

این نوع خیانت‌ها در جوامع مختلف وجود داشته و دارد جامعه ما نیز از آن مستثنی نبوده و نخواهد بود. بررسی آمار‌های قتل ارائه شده توسط پلیس آگاهی ناجا نشان می‌دهد که حدود سی درصد قتل‌ها خانوادگی است.تامل در این آمار‌ها نشان می‌دهد که خیانت‌های زناشویی یکی ازدلایل قتل‌های خانوادگی است که به قتل‌های ناموسی معروف هستند. تحلیلی بر مطالب صفحات حوادث روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها بویژه در صفحات حوادث یا جامعه موید مطلب فوق است.

فراموش نشود که نهایت و نتیجه این نوع ارتباطات پنهانی چیزی جز ندامت نخواهد بود،گرچه گاهی اوقات ممکن است خیلی دیر به این نتیجه برسیم.

تعامل و گفتگوی بیشتر زوجین با یکدیگر،درک متقابل،آشنایی با روابط جنسی سالم و لذت بخش، محبت بشتر به یکدیگر،حفظ حریم خصوصی خانواده درچارچوب موازین دینی، مدیریت رفتار و گفتار در روابط خانوادگی با دیگران و …می‌تواند در کنترل این نوع خیانت‌ها تاثیر گذار باشد.

نویسنده : سیدحسن موسوی چلک

*رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۱ دیدگاه مطلب براي " روابط فرا زناشویی را جدی بگیریم " ارسال شده است.

  1. موحدي says:

    به تظر من یکی از علتهای مهم خیانت همسران به همدیگر به ناقص بودن فرایند ازدواج آنها برمی گردد. ملاک بودن صرف عواملی چون سنت ، وضعیت اقتصادی طرف مقابل ، عدم بلوغ اجتماعی طرفین و کاستی در شناخت طرف مقابل می تواند در خیانت همسر تاثیر گذار باشد.
    اما یک دلیل جدیدی هم شاید به این فرایند می توان اضافه کرد و آن چشم هم چشمی و یا به قولی هنجار شدن داشتن دوست پسر یا دختر برای افراد متاهل. که متاسفانه در برخی جوامع در حال گسترش می باشد.

ارسال نظر


آخرین موضوعات