کد خبر: 5122 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۲۱ - یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۱ | ۱ نظر | |

کودک ملک شخصی نیست

هفدهم مهر ماه سال نود و یک هجری شمسی مصادف با هشتم اکتبر دو هزار و دوازده به عنوان« روز جهانی کودک» نام گذاری شده است.یادداشت حاضر نیز به بهانه این روز نوشته می شود.
بدون شک کودکان هر جامعه ای سرمایه گران بهای آن جامعه هستند. چرا که مهم ترین سرمایه جامعه محسوب می شوند.کودکانی که چرخ پیشرفت هر کشوری در آینده بر اساس تلاش، مسئولیت پذیری، توانایی و … آنها خواهد چرخید. به همین دلیل توجه به رعایت حقوق آنان، تسهیل دسترسی آنان به آموزش، زندگی در کنار خانواده و …برای کودکان ضرورتی اجتناب ناپذیر است.این در حالی است که ترک تحصیل یا محرومیت از تحصیل، حضور در خیابان برای زندگی یا کار در خیابان و محیط های غیر ایمن،تعرض به حقوق آنان به شکل کودک آزاری در انواع مختلف آن، نداشتن سرپرستان موثر و معضل بد سرپرستی و … می تواند کودکان هر جامعه ای را با مشکل جدی مواجه کند.لذا ضروری است در زمینه حمایت از حقوق کودکان نسبت به چند نکته اهتمام ویژه تری شود:
1- آموزش مستمر موضوعات،حقوق و مسایل کودکان به کسانی که با آنان سر و کار دارند از جمله والدین، معلمان، مربیان،نیروی انتظامی، قضات.
2- بستر سازی برای آموزش کودکان لازم التعلیم محروم از تحصیل و ادامه تحصیل کودکان بازمانده از تحصیل.(در اصل سی ام قانون اساسی نیز بر این حق تاکید و تصریح شده است).
3- اتخاذ رویکرد های مناسب برای توسعه و تقویت آموزش مهارت والدینی برای زوجین جوان.
4- حمایت همه جانبه از کودکان در معرض آزار و آزار دیده و بد سرپرست.
5- تسهیل دسترسی کودکان به خدمات حوزه بهداشت و سلامتی.
6- اتخاذ سیاست های مناسب رسانه ای در حوزه کودکان.
7- تسهیل دسترسی کودکان به خدمات اجتماعی مورد نیاز.
8- توجه ویژه به کودکان ساکن در مناطق کم برخوردار.
9- اتخاذ تمهیدات مناسب برای حمایت ویژه تر از کودکان دارای نیاز های خاص و خانواده های آنان.
10- خودداری از ثبت ازدواج کودکان در زیر سن قانونی مصوب در کشورو برخورد جدی با عاملین این تخلف.
11-با توجه به این که در کشور طبق ماده هشتاد قانون کار« افراد 15 تا 18سال کارگر نوجوان نامیده می شوند» و به نوعی کار این کودکان در چارچوب قانون کار و با رعایت مفاد مواد81 تا 85 قانون کارمجاز شمرده است، ضروری است در خصوص کار های که کودکان از آن منع شدند نظارت مناسب صورت گیرد تا از هر گونه بهره کشی و استثمار کودکان جلو گیری شود.
12-در اجرای قوانین موجود کشور در زمینه حمایت ازکودکان از هیچ کوششی دریغ نشود.
13-لایحه پیشنهادی قوه قضاییه در حمایت از کودکان و نوجوانان که از سال 85تدوین آن اغاز گردیده و در سال 1387 در شورای عالی قضایی تصویب شده و آبان 1391 از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است و در حال حاضر در کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس (به عنوان کمیسیون اصلی رسیدگی به این لایحه) دردست بررسی با سرعت بیشتر ثصویب گردد.بدون شک تصویب این لایحه و تبدیل آن به قانون پس از طی مراحل قانونی، فرصت مناسبی برای حمایت ازکودکان و نوجوانان(افرادزیر18 سال) را در کشور فراهم می کند که می تواند برای بسیاری از کشور ها به عنوان الگو باشد.
نظر به اهمیت جایگاه و حقوق کودکان در دین مبین اسلام انتظارمی رود در سیاستگزاری های کلان کشور درحوزه های مختلف از جمله حوزه اجتماعی موضوع کودکان نیز از اهمیت بالایی برخوردار باشد. چرا که کودکان امروز آینده سازان فردای کشوردرحوزه های مختلف خواهند بود.
انجمن مددکاران اجتماعی ایران از همه مسئولین و کارشناسانی که در حوزه های مختلف تقنینی، قضایی، اجرایی، آموزشی، فرهنگی، اجتماعی در بخش های رسمی(دولتی و حاکمیتی) و غیر دولتی که در راستای تقویت حقوق کودکان تلاش سازنده داشته و دارند سپاسگزاری می نماید.

سید حسن موسوی چلک
رییس انجمن مددکاران اجتماعی ایران

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:


۱ دیدگاه مطلب براي " کودک ملک شخصی نیست " ارسال شده است.

  1. سارا نوروزي :

    من فکر می کنم با سخنان غیر کاربردی و نظری صرف نه تنها مشکلات کودکان، جوانان، سالمندان ، خانواده ها و… حل نمیشود بلکه با ترویج نوعی تئوری پردازی در جامعه مشکلات را به سطح گفتار تقلیل میدهیم.
    حمایت همه جانبه ،تسهیل دسترسی ، اتخاذ رویکردهای مناسب، اتخاذ تمهیدات مناسب و عبارت هایی این چنین فقط پیشنهاد ات تئوریکال هستند که هیچگاه قابلیت اجرایی و ظرفیت های ساختاری در مورد آنها سنجیده نشده است.جملاتی تکراری و بدون کاربرد باعث میشود که “توهم حل مشکلات اجتماعی بصورت انتزاعی ” در ذهن خواننده ایجاد شود.در حالیکه حل مسائل به روش انتزاعی کاری است که متخصصان رشته های فنی و مهندسی از آن بهره می برند.
    نوشته ی فوق خواندنی تر میشد اگر نویسنده بجای “بسترسازی مناسب” از “چگونگی بستر سازی مناسب” و “شاخصه های یک بستر اجتماعی مساعد و مناسب” صحبت میکرد. بپذیرید که تمام راهکارهای گفته شده بصورت کلیشه ای بین متخصصان اجتماعی تکرار میشود.توصیه می کنم وقتی قرار است راهکار بدهیم وازگان بکار رفته در پیشنهاداتمان را عملیاتی تعریف کنیم و مصادیق عینی و عملی آن را در داخل یا خارج از کشور بعنوان نمونه ذکر کنیم تا گفته های ما برای کسانی که در آن عرصه کار می کنند قابلیت استفاده داشته باشد.گفته ای که نتوان آن را به عمل تبدیل کرد ارزش چندانی نخواهد داشت

ارسال نظر


آخرین موضوعات