کد خبر: 5131 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۴۷ - سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۱ | ۲ نظر | |

طلاق عاطفی خانواده‌ها را تهدید می‌کند

با بررسی روند فعلی اوضاع خانواده‌ها می‌توان به وضوح مشاهده کرد که ارتباط عاطفی میان فرزندان و والدین و حتی همسران با یکدیگر به شدت کاهش یافته است. این مساله به ویژه در شرایطی که تورم افزایش پیدا میکند بیشتر به چشم میخورد به طوری که با افزایش قیمتها مرد و زن هر دو مجبورند در بیرون از خانه کار کنند و وقت کمی را برای گذراندن با یکدیگر و با فرزندان دارند یا در خانواده‌هایی که زن خانه‌دار است مرد برای امرار معاش مجبور است دو شیفت کار کند و به این ترتیب رفته رفته ارتباط صمیمی زوجها از بین می رود.

طبق بررسی‌های به عمل آمده 80 درصد از خانواده‌ها دچار طلاق عاطفی هستند این در حالی است که خانواده پایه و زیربنای جامعه است و اسلام هم می‌گوید خانواده از همه چیز مهم‌تر است.

اگر به نمودارهای ازدواج و طلاق نگاه کنیم آنچه مشاهده میشود این است که ازدواج کاهش یافته و طلاق در حال افزایش یافتن است. این قضیه را نمیتوان تنها با یک یا دو علت توجیه کرد بلکه مسائل مختلفی در آن دخیل هستند که شامل مسائل فرهنگی، اجتماعی و مهمتر از همه اقتصادی می‌شود.

با همه اینها و حتی با در نظر گرفتن آمار طلاق، آنچه بیش از این موارد نگران کننده است طلاقهای عاطفی است که شاهدش هستیم و خانواده ها در معرض فروپاشی هستند هرچند رسما طلاقی صورت نگرفته باشد. این اتفاق از آنجا رخ میدهد که طلاق در جامعه ما برای خانم‌ها یک فاجعه است و اگر دختر طلاق بگیرد، تمام خانواده آن به هم می‌ریزد و با مشکل مواجه می‌شود. در شرایطی که ما زندگی میکنیم زنی که طلاق گرفته باشد هیچ جایگاهی در جامعه ندارد بنابراین زنها با وجود اختلافهایی که ممکن است وجود داشته باشد همچنان به زندگی خود در شرایط پراسترس و اضطراب خانواده ادامه میدهند.

این در حالی است که این مساله عواقب زیادی برای فرزندان دارد و آنها که هر روز شاهد انواع خشونتها و درگیریها بین والدینشان هستند چطور میتوانند سلامت روانی داشته باشند و به دام انواع بزهکاریها و جرایم نیفتند؟

در چنین شرایطی درست است که بسیاری از موارد دست خود خانواده ها نیست و اتفاقاتی است که باید طی سیاستگذاریهای کلان اصلاح شوند اما خانواده ها هم میتوانند نقش موثری در کاهش این تنشها داشته باشند. زن و شوهرها باید با قرار گرفتن در شرایط بحرانی و هنگامی که احساس کردند از لحاظ عاطفی از هم دور شده اند با مراجعه به مراکز مشاوره از بروز بحرانهای جدیتر و رسیدن به نقطه طلاق عاطفی و پس از آن طلاق واقعی جلوگیری کنند.

اما متاسفانه در جامعه ما مشاهده میشود به دلیل این که فرهنگسازی درستی انجام نگرفته، مردان زیاد تمایل ندارند که به مراکز مشاوره مراجعه کنند بنابراین باید با اطلاع رسانی درباره لزوم مراجعه به متخصصان در چنین شرایطی تمایل بیشتری برای کمک گرفتن از متخصصان در آنها ایجاد کنیم. البته، هزینه های بالای مشاوره هم خود مساله دیگری است که اگر میخواهیم آسیبهای اجتماعی کمتری را شاهد باشیم باید فکری اساسی برای آن کرد.

مصطفی اقلیما

رئیس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران

 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,


۲ دیدگاه مطلب براي " طلاق عاطفی خانواده‌ها را تهدید می‌کند " ارسال شده است.

  1. سارا نوروزي :

    مردادماه مطلبی در مورد کاهش ارتباطات زوجین به دقیقه ۱۵ در روز در سایت منتشر شد که متاسفانه نظری از دوستان ارسال نشد.شاید مجردها متوجه عمق فاجعه نشده باشند ولی خواهش میکنم ، نسبت به بیان آمار ها و ارقام ها انقدر بی اهمیت نباشید.انگار در بین متخصصان مسائل اجتماعی رقابتی اتفاق افتاده است که هر کدام مایلند شدت آسیب ها و بحران های اجتماعی را بیش از سایرین برآورد کنند. اگر این آمارها صحت دارد پس چرا نشسته ایم و خودمان و مسئولانمان دست روی دست گذاشته ایم و اگر صحت ندارد پس چرا با بی تفاوتی از کنار این گونه بازار گرمی ها رد می شویم.
    در این که مشغله های خانوادگی، کاری و درسی و… برای همه زیاد است که شکی نیست ولی ارزش قائل شدن برای شان اجتماعیمیان که وقت زیادی نمیبرد. بی تفاوتی آفت کشورهای جهان سوم است.فراموش نکنیم

  2. سارا نوروزي :

    تصادفا این آمار از اون پژوهشی که میگفت “زوجین روزانه کمتر از ۱۵ دقیقه با هم ارتباط کلامی دارند” استخراج نشده؟
    اگه صحت داشته باشه که یک فاجعه ی اجتماعی رخ داده و ما متوجه نشدیم و الان هم داریم روی خرابه های پس از فاجعه قدم برمیداریم و بازهم متوجه نیستیم

ارسال نظر


آخرین موضوعات