کد خبر: 5208 | تاریخ انتشار: ۷:۲۲:۱۷ - یکشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

تاثیر مستقیم و غیر مستقیم ژنتیک در بالا بردن احتمال ابتلا به اعتیاد

رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: ژنتیک به صورت مستقیم و غیرمستقیم در بالا بردن احتمال ابتلا به اعتیاد تاثیر دارد.
به گزارش گروه علمی، پزشکی باشگاه خبرنگاران به نقل از وب دا، دکتر رضا افشاری با اشاره به تاثیر مستقیم ژنتیک در اعتیاد اظهار داشت: مطالعات نشان داده است افرادی که در خانواده هایشان معتاد وجود دارد احتمال ابتلا به اعتیاد در آنها بالا می رود.

وی با اشاره به وجود ژن هایی که در به وجود آمدن بیماری اعتیاد موثر هستند تصریح کرد: این ژن ها در به وجود آوردن اعتیاد و نوع آن موثر هستند به این معنی که همین ژن ها سبب به وجود آمدن اعتیاد به مواد مخدر مختلف مانند الکل، کوکائین، تریاک و دیگر مواد مخدر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد عوامل ژنتیکی را به صورت غیر مستقیم در ابتلا به اعتیاد موثر دانست و ادامه داد: بسیاری از عوارض وجود دارند که ژنتیک در آنها نقش دارد مانند طاقت کم در برابر درد، استرس بالا و یا عواملی دیگری از این دست که این عوامل احتمال ابتلا به اعتیاد را بالا می برد در نتیجه ژنتیک به صورت غیر مستقیم نیز در ابتلا به اعتیاد نقش دارد.

دکتر افشاری در ارتباط با دیگر عوامل موثر در ابتلا به اعتیاد خاطر نشان کرد : همچنین عوامل محیطی نیز در ابتلا به اعتیاد بسیار موثر است .

وی افزود: از جمله این عوامل می توان به دسترسی ساده به مواد مخدر در محیط زندگی، دوستان ناباب و روابط ناسالم اشاره کرد.

رئیس مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اظهار خشنودی نسبت به تغییردید مردم نسبت به بیماری اعتیاد خاطر نشان کرد: در گذشته این دید وجود داشت که افراد معتاد مجرم هستند و باید از اجتماع جدا شوند ولی در حال حاضر کسی را به خاطر مصرف مواد مخدر مجازات نمی کنند و برای آنها برنامه های درمانی در نظر گرفته می شود./ح

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات