کد خبر: 5300 | تاریخ انتشار: ۷:۱۳:۵۳ - دوشنبه ۱۵ آبا ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

سطح کیفی مددکاری اجتماعی در زندان‌ها باید تغییرکند

به گزارش خبرگزاری برنا از قزوین، حمیدرضا فراست طلب در جلسه پرسش و پاسخ با مددکاران اجتماعی زندان مرکزی گفت: مددکاری ابزاری مهم و اصلی برای حل‌ مشکلات فردی و اجتماعی زندانیان است و همه آنها نیازمند دریافت این خدمات هستند.

وی تصریح کرد: این حرفه در زندان‌ها به صورت تخصصی مورد استفاده قرار می‌گیرد و هر قدر دارای رویکردی علمی باشد در رسیدن به اهداف اصلاحی موفق‌تر خواهیم بود.

فراست طلب به حساسیت شرایط روحی و روانی زندانیان در زمان تحمل حبس اشاره کرد و گفت: درک صحیح از مشکل و موقعیت زندانی باید مورد توجه مددکاران قرار گرفته و با مسوولیت پذیری و وجدان کاری، در کمک به آنها اهتمام ورزند.

مدیرکل زندان‌های قزوین تأکید کرد: سطح کیفی مددکاری اجتماعی در زندان‌ها باید تغییرکند و طرح‌های کمکی برای حل مشکلات زندانیان مطابق با آیین نامه اجرایی سازمان و آیین نامه مددکاری، زمینه تغییر و ایجاد زندگی سالم را به‌وجود آورد.

به گفته وی مشکلات و چالش‌های مددکاری زندان در چارچوب انجام وظایف قانونی و سازمانی برطرف خواهد شد. مددکاری مبتنی بر اصول و مهارت به حل مسایل و رفع مسایل زندانیان منتهی می‌گردد.

فراست طلب سطح خدمات مددکاری در زندان را گسترده‌تر از سایر نهادهای خدمت دهنده اجتماعی دانست و گفت: ارتباط بازندانی، گفت‌وگو با خانواده و شاکی، حضور در مراجع قضایی، پاسخگویی به مسوولین زندان و سایر نهادهای ذیربط، جزیی از وظایف مددکاری اجتماعی است و بسیاری از معضلات مبتلا به زندانیان را رفع خواهد کرد.

مدیرکل زندان‌های قزوین به مهارت‌های عملی در مددکاری اجتماعی اشاره کرد و گفت: خوب مشاهده کردن، خوب شنیدن و خوب حرف زدن مهم‌ترین مهارت‌های ارتباطی مددکاران است و زمینه‌های مناسب در تغییر نگرش زندانی نسبت به پدیده‌‌های پیرامونی خود را به‌وجود می‌آورد.

فراست طلب اقدامات جاری را در رفع کاهش معضلات واحد مددکاری زندان مؤثر دانست و اضافه کرد: در طراحی و جانمایی جدید زندان مرکزی، واحد مددکاری دارای فضایی نسبتا مناسبی برای مصاحبه و سایر فعالیت‌های خود دارد. این اقدام فاصله بین مددکاران و زندانی را حذف کرده و فرایند زمان ارایه خدمات به متقاضیان کاهش چشمگیری داشته است.

وی در پایان تأکید کرد: مددکاران اجتماعی زندان‌ها باید تمام تلاش خود را با جدیت بیش از بیش به‌کار گیرند و با پایبندی به منشور اخلاقی این حرفه به زندانیان نیازمند و خانواده آنها ارایه خدمت کنند.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات