کد خبر: 5358 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۲۱ - دوشنبه ۲۲ آبا ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مراکز اورژانس آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد

محمدرضا سراوانی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در زاهدان اظهار داشت: در بخش آسیب‌های اجتماعی پنج مرکز اورژانس اجتماعی در این استان فعال است.

وی افزود: این مراکز شامل فعالیت‌های مداخله در بحران، بحران فردی، خانوادگی، اجتماعی و خط تلفن 123، اورژانس و خدمات اجتماعی سیار و پایگاه‌های خدمات اجتماعی است که در شهرستان‌ها زاهدان، زابل، چابهار، سراوان و ایرانشهر نیز فعال هستند.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: علاوه بر این مراکز مداخله در خانواده به منظور کاهش طلاق در شهرهای مذکور فعال است.

وی ادامه داد: در کنار این فعالیت‌ها، مرکز ساماندهی کودکان خیابانی و خانه سلامت در شهرستان زاهدان فعال است.

سراوانی اضافه کرد: در کل 31 مرکز در زمینه پیشگیری و کنترل و کاهش آسیب‌ها در سطح سیستان و بلوچستان فعالیت می‌کنند.

وی بیان داشت: خدمات مراکز مذکور توسط 85 نفر نیروی تخصصی، شامل روان‌شناس، مددکاران اجتماعی، مشاوران حقوقی، پرستاران، مربیان امور تربیتی، پزشک و روان پزشک به مراجعان ارائه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی سیستان و بلوچستان ادامه داد: هدف از این خدمات پیشگیری، کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه است.

وی گفت: گروه‌های هدف اورژانس اجتماعی شامل زنان و دختران در معرض آسیب و آسیب دیده اجتماعی، زوجین متقاضی طلاق، دختران و پسران فراری از خانه و افرادی که قصد خودکشی دارند و یا اقدام به خودکشی کرده‌اند، کودکان کار و خیابانی، همسران آزار دیده، کودکان آزار دیده و افرادی که مبتلا به اختلال هویت جنسی هستند.

سراوانی اضافه کرد: تخصصی بودن، در دسترس بودن و به موقع بودن خدمات از ویژگی‌های اورژانس اجتماعی است.

وی افزود: در شش ماهه نخست امسال چهار هزار و 255 نفر به پایگاه‌های خدمات اجتماعی مراجعه کرده‌اند.

وی گفت: چالش‌های پیش روی دفتر آسیب‌های اجتماعی بهزیستی سیستان و بلوچستان، گسترش وشیوع آسیب‌های اجتماعی و باز تولید آن، ضعف هماهنگی بین دستگاه‌های مذکور در زمینه کنترل و کاهش آسیب‌های اجتماعی، کمبود اعتبارات ملی و استانی، کمبودهای اطلاع رسانی و آگاه‌سازی در زمینه فعالیت‌های اورژانس اجتماعی، وجود سکونت‌گاه‌های غیر رسمی در حاشیه شهرها، کمبودهای آموزشی و نبود تخصص‌های لازم مداخله‌ای (روانی و اجتماعی ) هستند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات