کد خبر: 5379 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۵۵ - پنجشنبه ۲۵ آبا ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

نگرانی از کاهش جمعیت مددکاران اجتماعی

ˈفرزانه یعقوبˈ روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعیایرنا افزود:به دلیل نبود مجوز استخدام و جایگزین نشدن نیرو، نگران ادامه روند کاهش جمعیت مددکاران اجتماعی هستیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون 500 مددکار اجتماعی در سراسر کشور زیر پوشش وزارت بهداشت مشغول فعالیت هستند، گفت: بطور متوسط در هر بیمارستان کشور یک تا سه مددکار فعال هستند اما برخی بیمارستان ها حتی از وجود یک مددکار اجتماعی نیز محروم می باشند.

رییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت اظهار داشت:این در حالی است که به ازای هر بیمارستان هزار تختخوابی باید 12 مددکار فعال باشند.

یعقوب افزود:مددکاران اجتماعی یکی از مهم ترین اعضای تیم سلامت به شمار می روند که وظیفه اصلی آنان، ارتباط گیری با بیمار و خانواده او از لحظه پذیرش بیمار تا ترخیص آن و شرکت در روند درمان بیمار است اما در حال حاضر وظیفه آنان فقط به تخفیف گرفتن هزینه های بیمارستانی برای بیماران، محدود شده است.

وی تصریح کرد برخی مدیران بیمارستانی و دانشگاه های علوم پزشکی به مددکار به عنوان یک ˈعنصر هزینه سازˈ نگاه می کنند و به نقش آنان در بخش درمانی و بهداشتی، توجهی ندارند.

رییس اداره مددکاری اجتماعی وزارت بهداشت به نقش مددکاری اجتماعی در مواقع بحرانی و بروز حادثه اشاره کرد و گفت:مددکاران اجتماعیدر زلزله اخیر آذربایجان شرقی فعالیت ها و اقدامات زیادی انجام داده اند.

یعقوب گفت:همچنین مددکاران اجتماعی ارتباط های خوبی با خیرین، دادگستری و سازمان زندان ها برای درمان جامعه هدف برقرار کرده اند اما به رغم فعالیت های متعدد مددکاران اجتماعی، کار آنان در جامعه مورد غفلت قرار گرفته است.

وی ادامه داد: افزایش ظرفیت پذیرش دانشجویان مددکاری اجتماعی، مشکل کمبود مددکاران را حل نمی کند چرا که آنان به دلیل برخی مشکلات از قبیل نبود مجوز های استخدامی نمی توانند پس از دانش آموختگی جذب شوند.

یعقوب اظهار امیدواری کرد با صدور مجوزهای لازم برای استخدام بتوان مددکاران اجتماعی بیشتری به کار گرفته شود.

منبع-سوشیال نیوز

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات