کد خبر: 5482 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۴۰ - جمعه ۱۰ آذر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

ضرورت تشکیل تیم درمانی قوی برای درمان معتادان در زندان‌ها

مدیر گروه بیماری‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان این که طرح متادون درمانی در زندانها، کمک بسیاری در زمینه پیشگیری از انتقال بیماری ایدز در بین معتادان تزریقی خواهد داشت، تاکید کرد: باید یک تیم درمانی قوی شامل پزشک، روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی، دکتر داروساز برای درمان معتادان در زندانها تشکیل شود.

دکتر علیرضا جانبخش در گفت وگو با (ایسنا)، با بیان اینکه بیماری ایدز دارای چهار الگوی انتقال است، اظهار داشت: انتقال جنسی از طریق افراد همجنس باز، انتقال از طریق افراد غیرهم جنس، انتقال از طریق تزریقات خون آلوده و انتقال از طریق مادر به جنین (الگوی انتقال عمودی) چهار الگوی انتقال بیماری ایدز هستند.

وی افزود: در کشورهای آفریقای جنوبی بیشترین شیوع این بیماری از طریق تماس جنسی است و در حال حاضر در این کشور از هر دو یا سه نفر یک نفر مبتلا به ایدز است.به گفته جانبخش در کشورهای اروپایی و آمریکایی بیماری ایدز از طریق همجنس بازان، معتادان تزریقی و تماس‌های جنسی شیوع بیشتری پیدا کرد.

وی با اشاره به اینکه در سالهای ابتدایی شیوع این بیماری در آسیا و از جمله کشور ایران الگوی انتقال بیماری ایدز بیشتر از طریق معتادان تزریقی انجام می گرفت، اظهار داشت: در حال حاضر الگوی انتقال این بیماری در آسیا و در کشور ایران در حال تغییر است و به سمت انتقال جنسی پیش می‌رود.

وی افزود: در حال حاضر 90 درصد انتقال این بیماری در کشور و در سطح استان از طریق معتادان تزریقی است و حدود هفت یا هشت درصد آن از طریق تماس‌های جنسی و درصد بسیار اندکی از طریق انتقال مادر به جنین و سایر شیوه‌های انتقال این بیماری است.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی، تا چند سال پیش در ایران بیش از 95 درصد موارد انتقال این بیماری از طریق معتادان تزریقی صورت می‌گرفت و در حدود پنج درصد از طریق تماس جنسی که در حال حاضر این درصدها به ترتیب به 90 و 10 درصد تغییر پیدا کرده و کارشناسان پیش بینی می کنند در چند سال آینده بخش زیادی از انتقال این بیماری در ایران از طریق تماس جنسی صورت گیرد.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی، در حال حاضر 90 درصد بیماران زن ایدزی در کرمانشاه از طریق شوهرانشان آلوده شده‌اند.

مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تزریق با سرنگ آلوده، تزریق خون و فرآورده‌های خونی آلوده، پیوند عضو، تماس جنسی با فرد آلوده، انتقال از مادر به جنین، زایمان و شیردهی از جمله راه های انتقال این بیماری عنوان کرد.

به گفته جانبخش راه‌های بالقوه‌ای هم از جمله انجام تتو، خالکوبی، دندانپزشکی، اعمال جراحی غیرایمن و آلوده و آرایشگاه‌هایی که در آنها از وسایل مشترک استفاده می‌شود برای انتقال این بیماری وجود دارد.

3252 بیمار ایدزی در استان وجود دارد

مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه تعداد افراد شناسایی شده آلوده به ویروس ایدز را در استان 3252 نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد 90 درصد مرد و 10 درصد زن هستند.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی در حال حاضر بیش از 50 میلیون نفر در دنیا به ویروس HIV آلوده هستند که شمار بیماران شناسایی شده آلوده به این ویروس در ایران 24 هزار و 252 نفر است.

تخریب سیتم ایمنی بدن با ویروس ایدز موجب باز تولید عفونت‌های نهفته بدن می‌شود

جانبخش با بیان اینکه عامل بیماری ایدز یک عامل ویروسی است، اظهار داشت: بیماری ایدز یک بیماری ویروسی است که عامل آن ویروس HIV است.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی، ویروس ایدز با از بین بردن سلولهای دفاعی بدن (لنفوسیت‌های T) قدرت دفاعی بدن را کم کرده بصورتی که بدن توان دفاع در برابر ساده‌ترین عفونت‌ها را نیز نخواهد داشت.

وی ادامه داد: دو نوع لنفوسیت T4 و T8 در بدن وجود دارد که نسبت لنفوسیت T4 به T8 دربدن یک فرد سالم دو به یک است که این نسبت در بدن یک بیمار ایدزی به علت حمله ویروس ایدز به لنفوسیت‌های T4 که سلولهای اصلی دفاعی بدن هستند تغییر کرده و کاملا معکوس نسبت قبلی می‌گردد.

به گفته جانبخش با تخریب لنفوسیت‌های T4 که عامل اصلی دفاعی سلولی بدن هستند به تدریج عملکرد دفاعی بدن کم شده و درنتیجه بروز انواع عفونت‌های فرصت طلب در بدن افراد افزایش می یابد.

وی افزود: در جریان بیماری ایدز علاوه بر تخریب این سلولهای دفاعی پادتن‌های بدن نیز که پروتئین‌های دفاعی بدن هستند دچار اختلال شده و سیستم ایمنی تخریب می‌شود که منجر به باز تولید عفونت‌های نهفته بدن می‌شود. به عنوان مثال سل نهفته در این بیماران به سل فعال تبدیل می شود و یا در آنهایی که پیش از این دچار آبله مرغان شده‌اند بیماری زونا خود را نشان می‌دهد.

سل شایعترین بیماری است که جان بیماران ایدزی را می‌گیرد

به گفته جانبخش زمانی که این ویروس وارد بدن فرد می‌شود چندین مرحله اتفاق می‌افتد. اولین مرحله آن بسته به اینکه علائم بیماری ظاهر شود یا نه از چند روز تا چند سال دوره کمون یا نهفتگی بیماری خواهد بود.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی، در 90 درصد افراد مبتلا ویروس ایدز تا 10 سال بدون علائم ظاهری در بدن شخص باقی خواهد ماند و در 10 درصد دیگر درهمان چند هفته ابتدایی آلودگی فرد ابتدا دچار بیماری سندرم حاد وتروویروسی می‌شود.

جانبخش ادامه داد: علائم عمومی این سندرم شامل درد مفاصل، درد عضلانی، سردرد، گلودرد، اسهال، استفراق، تورم غدد لنفاوی در برخی موارد بروز درگیری ریوی بصورت ذات الریه و یا بعضی اوقات بروز تورم مفصل به صورت آرتریت و یا گاهی بروز درگیری مغزی به صورت مننژیت است.

به گفته مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بعد از این بروز بیماری سندرم حاد وترویروسی در این 10 درصد از بیماران ایدزی تظاهرات پوستی کهیری ظاهر و بعد از مدتی ویروس ایدز در این افراد نیز وارد دوره کمون خود می‌گردد.

این متخصص بیماریهای عفونی اظهار داشت: در همه بیماران ایدزی بعد از گذشت تقریبا 10 سال از دوره کمون این بیماری مرحله تورم ژنرالیزه غدد لنفاوی (تورم منتشر غدد لنفاوی) ظاهر می‌شود که از چند هفته تا چند ماه به طول می انجامد. مرحله بعدی این بیماری سندرم کاهش وزن است که بعد از سپری کردن این مرحله شخص وارد فاز اصلی بیماری که ایدز نامیده می‌شود، می‌گردد.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی علائم این مرحله انتهایی بیماری معیارهای تشخیصی ایدز است که شامل بیماری قارچی دهانی به نام برفک دهانی، بروز عفونت‌های فرصت طلب مانند عفونت‌های قارچی (مانند پی سی پی)، عفونت‌های ریوی مختلف، عفونت‌های ویروسی و عفونت‌های میکروبی (مانند سالمونلا و بروموکوک) و بروز یکسری سرطانها شامل سرطان پوست به اسم سارکوکا پوزی که عمدتا در پوست، ریه و استخوانها بروز پیدا می‌کند و سرطان لنفوم (سرطان غدد لنفاوی) است.

جانبخش افزود: بعد از این بیماریها انواع بیماریهای خونی، بیماری‌های دستگاه اعصاب، عفونت‌های مختلف سیستمیک، بیماریهای قلبی، روماتیسمی و چشمی بروز پیدا خواهد کرد.

به گفته مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه سرانجام شخص به دلیل یکی از همین بیماریهای میکروبی، ویروسی، قارچی، سرطانها و یا بیماریهای عفونی از دنیا می‌رود که در حال حاضر سل یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که جان بیماران ایدزی را در سراسر دنیا می‌گیرد.

به گفته جانبخش این بیماری برای اولین بار در سال 1984 در جزیره هاییتی شناسایی و از آن منطقه به کشورهای آمریکای جنوبی و شمالی و سپس به اروپا و بعدها نیز به آسیا، خاورمیانه و خاور دور راه پیدا کرد. این بیماری برای اولین بار از طریق همجنس بازان هاییتی به همدیگر منتقل شد و بعدها از طریق تماس جنسی با افراد غیرهم جنس و معتادان تزریقی شیوع بیشتری پیدا کرد.

250 ایدزی در استان تحت درمان قرار دارند

مدیر گروه بیماریهای عفونی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون واکسن و یا دارویی که بتواند این بیماری را در بدن افراد به طور کامل ریشه کن کند ساخته و تولید نشده است، بیان داشت: در حال حاضر چهار دارو برای درمان این بیماری عرضه می‌شود.

به گفته جانبخش آنالوگ‌های نوکلئوزیدی، آنالوگ‌های غیرنوکلئوزیدی، مهارکننده‌های فیوژنی و مهارکننده‌های پروتئوز 4 داروی ارائه شده برای درمان این بیماری هستند. این داروها با مکانیسم‌های مختلف موجب جلوگیری از رشد ویروس و توقف تکثیر آن می‌گردند و کیفیت زندگی بیماران ایدزی را بهبود می‌بخشند.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی شروع تجویز داروهای ایدز با بروز علائم آن بعد از دوره کمون این بیماری خواهد بود.

جانبخش تصریح کرد: بعد از 10 سال دوره کمون بیماری، زمانی که تعداد لنفوسیت های T به زیر 300 عدد در هر واحد خون برسد درمان آن آغاز می شود که این درمان در صورتی که به موقع انجام گیرد در 90 درصد موارد موفقیت آمیز خواهد بود.

به گفته جانبخش از تعداد 3252 بیماری ایدزی شناسایی شده استان در حال حاضر 250 نفر تحت درمان قرار دارند.

وی افزود: این داروها معمولا بصورت مادام العمر و ترکیبی تجویز می گردند، به این صورت که دو یا سه دارو همزمان با هم تجویز می گردند.

جانبخش با اشاره به وجود بروز مقاومت دارویی طی درمان بیماران اظهار داشت: به دلیل امکان بروز مقاومت دارویی در طول درمان ممکن است داروها تغییر کرده و داروی جایگزین تجویز گردد.

به گفته جانبخش درمان شخص ملزم به داشتن شرایطی از جمله تمکین به درمان، معتاد تزریقی نبودن، در دسترس بودن، امکان انجام آزمایش و مراجعه دائمی به پزشک است.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی افراد معتاد نیز می توانند بعد از ترک اعتیاد درمان خود را آغاز کنند. در حال حاضر معتادانی که تحت درمان متادون درمانی قرار دارند، می‌توانند درمان بیماری خود را آغاز کنند.

وی تمکین به درمان را مهم ترین عامل شروع درمان عنوان کرد و افزود: علاوه بر تمامی موارد گفته شده برای درمان، حمایت مالی و معنوی خانواده‌های بیماران ایدزی برای شروع و تداوم درمان آنها بسیار حائز اهمیت است.

به گفته جانبخش با تمکین بیماران ایدزی به درمان خطر انتقال این بیماری به تدریج از بین می رود و این افراد می توانند با رعایت نکات ایمنی در کنار همسر و سایر اعضای خانواده به راحتی زندگی کنند.

طرح متادون درمانی در زندان‌ها جهت پیشگیری از شیوع ایدز موفقیت آمیز بود

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه مقابله با این بیماری اظهار داشت: در حال حاضر روشهای تزریقی معتادان در زندانها از بین رفته و مسئولین بهداشتی زندانها طرح متادون درمانی را در زندانها اجرا می کنند که انجام این طرح کمک بسیاری در زمینه پیشگیری از انتقال این بیماری در بین معتادان تزریقی خواهد داشت.

به گفته این متخصص بیماریهای عفونی باید یک تیم درمانی قوی شامل پزشک، روانپزشک، روانشناس، مددکار اجتماعی، دکتر داروساز برای درمان این بیماران تشکیل شود که در حال حاضر یک تیم درمانی با اعضا گفته شده در مرکز درمانی رفعتیه برای درمان بیماران ایدزی وجود دارد.

 

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات