کد خبر: 5515 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۲۶ - چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

معلولیت کم نیاوردن مقابل تقدیر است

 

با عصای سفید به دل خیابان‌های شلوغ می‌زند و با گوش‌هایش راه می‌رود. او با ویلچر به دل دنیا زده، سرنوشت به او پای راه رفتن نداده، ولی ویلچر که هست حتی اگر پشت میله‌های آهنی خیابان‌ها گیر کند و پشت قطار پله‌ها بماند. دنیای گنگ او را آدم‌های دیگر نمی‌فهمند، معادله دودو تا چهارتا برایش غول نیست خیلی طول نمی‌کشد تا معنی جدول ضرب را درک کند. ترسی از آن دنیا ندارد. گاه دستش را گرفته‌اند و غذا به دهانش گذاشته‌اند، البته آنها که مهربان بوده‌اند. او طرد شدن را خوب می‌شناسد، معنی متفاوت بودن و البته بن بست را…

روز سوم دسامبر مصادف با 12 آذر ماه برای نخستین بار در سال 1992 میلادی از سوی مجمع عمومی سازمان ملل متحد به عنوان روز جهانی معلولان اعلام شد.

هدف از تعیین این روز ارتقاء رشد اذهان عمومی درباره مسائل مربوط به معلولیت‌های مختلف؛ و افزایش آگاهی‌هایی بوده است که می‌بایست از مساله پیوستن افراد معلول در تمامی جنبه‌های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی زندگی منتج شود.

دکتر رضا عباسی، مدیرکل بهزیستی استان کرمان در گفت‌وگو با ایسنا منطقه کویر با اشاره به وجود بیش از 33457 معلول تحت پوشش بهزیستی در استان کرمان تصریح کرد: ازاین تعداد 10285 نفر معلول جسمی-حرکتی و 583 نفر معلول ضایعه نخاعی هستند.

وی با تأکید بر فراهم آوردن امکانات و شرایط لازم جهت حضور معلولان در جامعه افزود: بهزیستی به منظور ارایه خدمات به معلولان سراسر استان درحال حاضر دارای 9 مرکز توانبخشی معلولان جسمی و حرکتی و 46 مرکز توانبخشی معلولان است که خدمات تخصصی لازم را به معلولان ارایه می‌کنند.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان اظهار کرد: در استان کرمان تعداد 5 انجمن صنفی ویژه معلولان جسمی و حرکتی وجود دارد و بهزیستی در سال گذشته و 6 ماه ابتدای سال 90 تاکنون 306106 عدد وسیله توانبخشی و کمک توانبخشی به معلولان تحویل داده است.

عباسی با اشاره به پرداخت حدود 27 میلیارد ریال یارانه در سال گذشته و 6 ماه نخست امسال به تشکل‌های صنفی، موسسات خیریه و مراکز توانبخشی معلولان در کرمان یادآور شد: بهزیستی کرمان سالانه 4 میلیارد تومان مستمری به معلولان پرداخت می‌کند.

مدیرکل بهزیستی در ادامه به اجرای طرحCBR در سطح استان اشاره و خاطرنشان کرد: طی سال 89 و 6 ماه نخست سال 90 تعداد 5671 نفر معلول جدید از طریق اجرای این طرح شناسایی شده‌اند.

وی در ادامه به افتخارات ورزشی کسب شده توسط معلولان اشاره و اظهار کرد: از ابتدای امسال تاکنون ورزشکاران معلول کرمانی چندین مدال جهانی کسب کرده و دو مدال طلا و یک مدال برنز پاراالمپیک را نیز از آن خود کردند، علاوه بر این بیش از 12 نفر از آنان به تیم‌های ملی مختلف معلولان راه یافته‌اند.

عباسی کمک به فراهم شدن شرایط لازم جهت تحصیل معلولان را از دیگر وظایف بهزیستی دانست و گفت: هم‌اکنون 421 دانشجوی معلول و 3333 دانش‌آموز معلول از حمایت‌های مستمر و موردی بهزیستی بهره‌مند می‌شوند.

وی عوامل ژنتیکی و محیطی مانند سوانح رانندگی، سقوط از بلندی و … را از دلایل عمده معلولیت در استان کرمان عنوان و تصریح کرد: بیشترین گروه‌های معلولان در استان کرمان معلولان ذهنی و جسمی- حرکتی هستند.

مدیرکل بهزیستی به اجرای طرح‌های پیشگیری از معلولیت‌ها توسط بهزیستی اشاره و خاطرنشان کرد: بهزیستی به منظور جلوگیری از بروز معلولیت‌ها طرح‌هایی چون غربالگری شنوایی، بینایی سنجی، مشاوره ژنتیک و … را انجام می‌دهد.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان افزود: این سازمان به 100 هزار مددجو در دو حوزه اجتماعی و توانبخشی در سطح استان خدمات ارائه می‌دهد.

وی با بیان اینکه سازمان بهزیستی در حوزه پیشگیری نیز خدماتی را چون غربالگری شنوایی، آموزش‌های پس از ازدواج و بعد از ازدواج، طرح سنجش بینایی به افراد جامعه ارائه می‌دهد، گفت: بر این اساس در طول سال گذشته 330 هزار نفر از خدمات بهزیستی در حوزه پیشگیری استفاده کرده‌اند.

وی اضافه کرد: همچنین 18 هزار و 564 نفر در سال گذشته از کلینیک‌های توان پزشکی بهزیستی در سطح استان شامل فیزیوتراپی، کار درمانی و گفتار درمانی، شنوایی سنجی، بینایی سنجی و …خدمات دریافت کردند و همچنین هزار و 298 قطعه وسایل کمک توانبخشی به درخواست کنندگان ارایه شده است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان همچنین ارایه آموزش مهارت‌های زندگی به چهار هزار و 544 نفر در مقطع دبستان، 40 هزار نفر در مقطع راهنمایی و پنج هزار و 565 نفر در مقطع دانشگاه را از دیگر خدمات بهزیستی استان کرمان در بخش پیشگیری عنوان و اظهار کرد: بهزیستی استان کرمان در بخش پیشگیری از معلولیت‌ها به دو هزار و 928 نفر مشاوره ژنتیک ارائه کرده است.

وی ادامه داد: همچنین طی سال گذشته برای 31 هزار و 145 نفر غربالگری شنوایی انجام شد که از این تعداد 42 نفر به عنوان بیمار شناسایی شدند.

وی در خصوص اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم نیز گفت: در زمان اجرای این طرح 75 هزار و 438 کودک 1 تا 6 سال مورد معاینه قرار گرفتند.

عباسی تعداد کل کلینیک‌های مددکاری فعال در استان را 19 کلینیک اعلام و بیان کرد: در این کلینیک‌ها 867 مددکار فعالیت می‌کنند.

وی گفت: 34 مرکز سرپایی خصوصی درمان اعتیاد در سطح استان کرمان فعال هستند که طی سال گذشته 14 هزار و 433 نفر به این مراکز مراجعه و خدمات دریافت کردند.

وی توانمندسازی مددجویان و توان‌جویان تحت پوشش این سازمان را از اولویت‌های اصلی تلاش پرسنل بهزیستی کرمان عنوان و تصریح کرد: در صدد هستیم با ایجاد زمینه‌های لازم و اشتغال کارآفرینی، مددجویان را توانمند سازیم.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان همچنین با اشاره به اجرای طرح نهضت تأمین مسکن مددجویان تحت پوشش بهزیستی در سال گذشته گفت: در این طرح 100 هزار واحد مسکونی برای زنان سرپرست خانوار و 100 هزار واحد مسکونی برای معلولان در کل کشور احداث می‌شود که طی سال گذشته دو هزار و 501 نفر در استان کرمان برای دریافت این واحدهای مسکونی تایید نهایی شدند.

عباسی در ادامه با بیان اینکه با اجرای طرح نهضت مسکن‌سازی، انقلابی در مسکن مددجویان صورت گرفته است، افزود: از ابتدای تاسیس سازمان بهزیستی تا سال 88 فقط دو هزار واحد مسکونی در بخش‌های مختلف این سازمان به مددجویان تحت پوشش واگذار شده بود در حالی که هم‌اکنون با تعهدات صورت گرفته در سال 89 و 90 به اندازه سال‌های قبل در این زمینه کار شده است.

وی برگزاری جشنواره قرآنی معلولان، برگزاری دوره آموزشی روابط عاطفی در خانواده و همایش بزرگ آسیب‌های اجتماعی را از برنامه‌های اداره کل بهزیستی دانست.

مدیرکل بهزیستی استان با بیان اینکه روند مناسب‌سازی اماکن عمومی برای معلولان در کرمان مطلوب نیست، گفت: بهزیستی به عنوان متولی امور معلولان، همواره از روند مناسب‌سازی معابر و ساختمان‌ها برای معلولان و سالمندان گلایه‌مند بوده است.

عباسی با اشاره به ارائه خدمات توانبخشی و اجتماعی به 87 هزار و 650 نفر از مددجویان در استان کرمان گفت: یکی از مشکلات معلولان و سالمندان در کرمان تردد آنها است.

وی با بیان اینکه طی دو سال گذشته کمیته مناسب‌سازی در سطح شهرستان‌ها فعال شده و تاکنون به نتایج خوبی در این خصوص دست یافته، افزود: اما بسیاری از اماکن و ساختمان‌ها مناسب‌سازی نشده و از این نظر این قشر دچار مشکل جدی هستند.

این مسئول با اشاره به اینکه بهزیستی به عنوان متولی امور معلولان همواره از روند مناسب‌سازی گلایه مند بوده، اظهار کرد: اما خوشبختانه اخیرا، وزیر کشور، به عنوان رئیس ستاد عالی مناسب سازی کشور انتخاب شده که در استان‌ها این مسئولیت بر عهده استانداران است.

مدیرکل بهزیستی استان کرمان گفت: اخیرا این پیشنهاد به شهرداری کرمان داده شده تا یک یا چند دستگاه از اتوبوس‌های جدید وارد شده به ناوگان حمل و نقل شهر کرمان را مناسب سازی کرده و در مسیر پرتردد فرودگاه تا میدان شهدا و مسجد صاحب الزمان در اختیار معلولان قرار دهد.

روش‌های ارتقاء سلامت روانی در معلولان

زهره کیانی- روانشناس- با تاکید بر توجه به وضعیت روحی و روانی معلولان گفت: اولین روش توانمندسازی و ارتقاء سلامت روان لزوم بهره‌گیری حداکثری از باقیمانده توانمندی‌های جسمی است و مباحثی چون مناسب‌سازی اماکن و تهیه ابزارهای مناسب توانبخشی قطعا در این حیطه مهم و سرنوشت‌ساز تلقی می‌شوند بنابراین عصا، سمعک، ویلچر و … و امکان تردد در مکان‌های عمومی یک ضرورت مهم اولیه است و نه ثانویه به نحوی که اگر کاستی در این موارد وجود داشته باشد بی‌گمان با کمبودهای مختلف روحی نیز روبرو خواهیم شد.

وی ادامه داد: دومین روش فرهنگ‌سازی درمورد نگرش مثبت و بدون قید وشرط جامعه در قبال معلولان از طریق رسانه‌های جمعی خصوصا صدا وسیما و روزنامه‌هاست چراکه با مدیریت می‌توان بتدریج نگرش‌های منفی را از بین برد و در عوض دیدگاه‌های مثبت را جایگزین نمود.

کیانی خاطرنشان کرد: شناسایی افراد معلول در همان سنین طفولیت و فراهم آوردن بسترهای مناسب تربیتی و رشد برای آنها به صورت مدیریت حساب شده خصوصا تشکیل کلاس‌های ویژه آموزش مهارت‌های اجتماعی و تزریق روحیه امید و نشاط یکی از مسائل مهم است، در مباحث بهداشت روانی پیشگیری یکی از اهداف مهم و راهبردی تامین و ارتقاء سلامت روانی تلقی می‌گردد و از طرفی براساس یافته‌های روانشناسی سلامت جسم وسلامت روح ارتباط تنگاتنگی با هم دارند.

وی افزود: توجه به تفریح و ورزش، باعث سلامت جسمی و روانی معلولان می‌شود. بیشتر این افراد نمی‌توانند از امکانات تفریحی موجود در جامعه استفاده‌ی مناسبی کنند، زیرا محیط‌های تفریحی و ورزشی، با شرایط جسمی معلولان متناسب نیست و شایسته است که مسئولان، درصدی از امکانات رفاهی و ورزشی را به معلولان اختصاص دهند تا آن‌ها نیز مانند سایر افراد جامعه، از این امکانات استفاده نمایند.

به گزارش ایسنا، خوشبختی چیزی نیست جز یک احساس شور و شعف … لذت بردن از لحظه‌های زندگی و بخشیدن انرژی بی‌پایان به خودت و همنوعانت برای تبدیل نبرد زندگی به “بازی زندگی “.

بیا این یک بار، بگونه‌ای زندگی کنیم که داشته‌ها و نداشته‌هامون رو ضعف قلمداد نکنیم و آرزو کنیم که بتونیم بهترین خاطرات رو از زندگی داشته باشیم، بیا تا قدرت اراده‌مون رو تا حد امکان بکار بگیریم و برای رسیدن به آرزوهای بزرگ و دوست داشتنی ناامیدی‌ها را از خودمون دور کنیم، به کسانی که دوستشون داریم عشق بورزیم و بگونه‌ای زندگی کنیم که تعبیر حقیقی خوشبختی را در دمادم عمر بخوبی تجربه کنیم و باز هم تاکید بر این جمله که معلولیت محدودیت نیست …

گزارش از فرزانه لشکری خبرنگار ایسنا منطقه کویر

انتهای پیام

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر:

ارسال نظر


آخرین موضوعات