کد خبر: 5530 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۳۷ - پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۱ | ۱ نظر | |

آشنایی با انجمن مددکاران اجتماعی استان گیلان

جهت آشنایی با انجمن مددکاران اجتماعی استان گیلان، از حیث نحوه شکل گیری آن و همچنین موارد دیگری همچون فعالیتها و طرحها و برنامه های این انجمن تخصصی، نحوه عضو پذیری آن و…، مصاحبه ای با مدیریت محترم انجمن مددکاری اجتماعی ایران- شعبه گیلان ترتیب داده شد که به شرح ذیل می باشد.

ضمن عرض سلام و وقت بخیر، لطفاً بصورت اجمالی خودتان را معرفی بفرمایید.
من کبری راد فارغ التحصیل رشته علوم اجتماعی – خدمات اجتماعی از دانشگاه آزاد رودهن هستم از سال 1376 به عنوان مددکاری اجتماعی در سازمان بهزیستی آغاز بکار نموده و با گذشت بیش از 15 سال تجربه علمی و عملی در بهزیستی ودر مناصب مختلف هم چون مددکار اجتماعی ، مسئولیت مجتمع خدمات روستایی، مسئولیت مرکز مشاوره خانواده ،کارشناس مسئول شبه خانواده استان، معاون اجتماعی و در حال حاضر کارشناس دفتر برنامه ریزی و بودجه و دبیر کمیسیون تحول اداری در بهزیستی گیلان انجام وظیفه می نمایم .
سوال: آیا با سایر نهاد ها و سازمانهای دولتی و غیر دولتی همکاری داشته اید؟
بله ، در سال 1382 اولین کلینیک مددکاری اجتماعی را تحت نظارت بهزیستی گیلان راه اندازی نمودم ( به عنوان صاحب امتیاز و مددکار اجتماعی ) و با همکاری یکی از همکاران با سابقه و بازنشسته حرفه مددکاری اجتماعی سرکار خانم احمدی لاکانی به عنوان مسئول فنی و مددکار اجتماعی یکی از قویترین کلینیک ها( در سالهایی که این مراکز جدید و نو بودند) اداره می نمودیم.که البته جا دارد تا از حمایت و درایت همه جانبه مدیرکل وقت آقای دکتر فدایی و معاون امور اجتماعی وقت آقای دکتر قلی پور کمال تشکر و قدردانی را به عمل آورم . هم چنین با جهاد دانشگاهی ، همکاری با موسسات خیریه ، کانون کلینیک های مددکاری اجتماعی ودر نهایت اخذ نمایندگی انجمن وزین مددکاری اجتماعی ایران در سال 91 را اشاره نمایم.
سوال: لطفاً در خصوص نمایندگی انجمن مددکاری اجتماعی ایران در استان و نحوه چگونگی راه اندازی آن بیشتر توضیح دهید
در اردیبهشت ماه سال 91با ریاست محترم انجمن مددکاری اجتماعی در خصوص اهمیت توسعه دفاتر شعب در سطح کشور و بکارگیری نیروهای صاحب تجربه مذاکره ای داشتم که قبول این مسئولیت مهم را بر عهده من گذاشتند. . لازم به ذکر است که از زمان تصدی آقای موسوی چلک در سمت ریاست انجمن بارقه ای از امید و شعف در دل عاشقان و خدمت گزاران حرفه مددکاری اجتماعی درخشیدن گرفت . چون خدمات ایشان در سازمان بهزیستی ، سازمان برنامه ریزی و بودجه و بویژه در دفتر امور آسیب دیدگان بهزیستی کشور و ارائه طرح هایی تحت عنوان اورژانس اجتماعی، ساماندهی کودکان خیابانی ، راه اندازی خانه های سلامت و مرکز مداخله به منظور کاهش طلاق و ایجاد پایگاههای خدمات اجتماعی در سکونت گاههای غیر رسمی و… و کمک به تخصصی شدن بیش از پیش سازمان بهزیستی و توجه ویژه به افراد در معرض آسیب دیده اجتماعی برای رسیدن به جامعه سالم و کم خطر بدون شک و به زعم بسیاری از کارشناسان و صاحبان اندیشه و خرد مثمر ثمر و منجر به اثربخشی بسیاری از طرح ها و برنامه ها در حیطه مسایل اجتماعی و انسانی گردید. بنابراین با علم به اینکه روزهای درخشان و روشنی در انتظار حرفه مددکاری اجتماعی است با طیب خاطر این وظیفه را عهده دار گردیدم . از طرفی یکی از آرزوهای دیرینم توسعه خدمات اجتماعی در استان خودم بود همیشه در موقعیت های مختلف مترصد این قضیه بودم تا بتوونم به عنوان یک مصلح اجتماعی و در جهت توسعه خدمات رفاهی و اجتماعی خدمتگزار باشم. لذا در 24/2/91 ابلاغم مبنی بر انتصاب اینجانب به عنوان مسئول دفتر انجمن مددکاران اجتماعی در استان گیلان صادر و شروع بکار نمودم .
سوال: اهداف انجمن و حیطه فعالیت و مکان فعلی انجمن در کجاست؟
انجمن بر اساس اهداف اساسی خود در اساسنامه به مباحثی همچون بررسی مسائل و مشکلات مختلف حرفه ای مددکاران شاغل در بخش های دولتی و خصوصی، تحقیق و پژوهش در زمینه مسائل اجتماعی ،همکاری با نهادها و سازمان های مختلف دولتی، اجرای طرح ها و برنامه ها در حیطه علوم انسانی و رفتاری و سایر اقداماتی که در اساسنامه پیش بینی شده بنا گردیده و برعهده دفاتر و شعب استانی است تا ضمن رعایت اصول و مبانی مطرح شده در اساسنامه به تلاش برای جذب اعضای جدید استان در سازمان های مختلف و برگزاری جلسات منظم ، اطلاع رسانی در خصوص برنامه ها و اقدامات انجمن و انجام سایر امور محوله اقدام نمایند.
در حال حاضر دفتر شعبه درشهر رشت خیابان آیت ا… رودباری مجتمع ایرانیان طبقه دوم واقع شده است.
سوال:انجمن شعبه گیلان در حال حاضر چند عضو دارد و نحوه عضویت در انجمن را توضیح دهید
شعبه استانی در حال حاضر دارای 42 نفر عضو پیوسته ، وابسته و افتخاری است در همین جا از کلیه دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مددکاری اجتماعی و خدمات اجتماعی مقیم استان گیلان دعوت می کنم تا با عضویت در این انجمن نقش موثر و پررنگی را در تثبیت جایگاه حرفه مددکاری اجتماعی و رشد بالندگی روزافزون آن ایفا نمایند . هم چنین از دانشجویان و فارغ التحصیلان علاقمند در رشته های علوم انسانی و شاغلین که با رشته های مرتبط در حال ایفای نقش مددکار اجتماعی در محافل دولتی و غیر دولتی می باشند دعوت می کنم تا با عضویت در این انجمن ما را در راستای تحقق اهداف برنامه ها یاری رسانند .
شرایط عضویت بر اساس اساسنامه انجمن به شرح زیر است:
هر متخصص در رشته مددکاری اجتماعی که دارای شرایط زیر باشد می تواند با تصویب هیئت مدیره به عضویت انجمن درآید.
1-داشتن مدرک تخصص مورد تایید مراجع رسمی کشور (فقط اعضای پیوسته)
2-پذیرفتن مفاد اساسنامه
3-محروم نبودن از حقوق اجتماعی
4-داشتن حسن شهرت حرفه ای و اجتماعی
انجمن دارای سه نوع عضو خواهد بود:
1-اعضای پیوسته که دارای حق رای بوده و مکلف به پرداخت حق عضویت می باشند و اعضای اصلی محسوب می شوند.
2-اعضای افتخاری از بین دانشمندان ایرانی و غیر ایرانی که دارای مطالعات و تحقیقات علمی ممتاز بوده و با پیشنهاد هیئت مدیره،توسط مجمع عمومی انتخاب می شوند
3-اعضا وابسته: فارغ التحصیلان سایر رشته های علوم انسانی که در پست های مددکاری ایفای نقش می کند.
تبصره: اعضای افتخاری غیر ایرانی باید هم راستا با اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران باشند و یا حداقل همسو با اهداف استکبار جهانی نبوده و به تایید کمیسیون ماده ده رسیده باشند.
تبصره: اعضای وابسته و افتخاری حق رای و حق عضویت در هیئت مدیره را ندارند.(برگرفته از اساسنامه انجمن)
سوال : چه اقداماتی توسط شعبه از شروع بکار تاکنون صورت گرفته؟
ارائه معرفی نامه به استانداری ، مکاتبه با برخی از ادارات به منظور شناسایی اعضای جدید، عضوگیری و انتخاب چند نماینده در واحدهای آموزشی، اداری و تخصصی سازمانها با هدف جذب اعضای جدید ، شرکت برخی از اعضا در دوره آموزشی کشوری نقش مددکاران اجتماعی در بلایای طبیعی، مکاتبه با مدیریت بحران استانداری گیلان و راه اندازی وبلاگ اختصاصی شعبه در استان و برگزاری جلسه هم اندیشی با اعضا از جمله اقداماتی بود که در این مدت صورت گرفته است .
در پایان ضمن تاکید بر رعایت اصول مقدس مددکاری اجتماعی به عنوان اصلی ترین الگوی این شعبه در راستای تحقق اهداف مقدس و والای حرفه مددکاری اجتماعی امید واسع دارم تا با تلاش و همت کلیه اعضا و صاحب نظران به نام استان و با بکار گیری و بهره مندی از توانمندی های علمی و عملی اعضا در توسعه خدمات رفاهی و اجتماعی برای آحاد جامعه گامی موثرو تاثیرگذار برداشته و این مهم جز با احساس وظیفه و علاقمندی کامل و بدون وقفه همراهان و اعضای برجسته و مسئولیت پذیرانجمن ممکن نخواهد بود و انتظار دارم تا نهاد ها و سازمانهای دولتی با همکاری و همیاری همه جانبه این انجمن در پیشبرد اهداف خود یاری رساند و مایه افتخار خواهد بود تا ازنظرات کلیه متخصصان و صاحبان اندیشه و اساتید بزرگوار در سطح جامعه بهره مند گردیم. در ضمن سلیت رسمی و وبلاگ شعبه را به منظور آشنایی مخاطبین با برنامه ها و اهداف انجمن به شرح ذیل اعلام می دارم:
منبع:
guilansocialworkers.blogfa.com

Social Work Today

باتشکر از جناب آقای طلسچی یکتا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " آشنایی با انجمن مددکاران اجتماعی استان گیلان " ارسال شده است.

  1. با سلام و تشکر از اطلاع رسانی شما در خصوص انجمن مددکاران اجتماعی استان گیلان

ارسال نظر


آخرین موضوعات