کد خبر: 5580 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۴۷ - سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

مدیرکل زندان‎های لرستان: مددکاری یک کار اعتقادی است

مدیرکل زندان‎های لرستان گفت: آنچه مسلم است مددکاری در زندان‌ها یک اتفاق ارشمند و مقدس است که ریشه در اعتقادات ما دارد.

به گزارش خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه لرستان، محمدعلی محمدی در جمع مددکاران زندان‌های لرستان با تأکید بر قداست مددکاری اظهارکرد: مددکاری و یاری رساندن به یک نیازمند به منظور هدایت او به سوی کمال کاری ارزشمند و گرانبهاست.

وی با بیان اینکه مهمترین موضوع در مددکاری و مددیاری تقویت روحیه معنوی و اراده است، بیان کرد: اگر حوزه اصلاح و تربیت در زندان‌ها را با یک نگاه دقیق‌تر مورد کنکاش قرار دهیم متوجه خواهیم شد که مددکاری یک بحث کاربردی و پراهمیت در این فرآیند محسوب می شود.

این مقام مسوول با تاکید بر اینکه مددکاری در لایه‌ها و بخش‌های مختلف زندان می‌تواند همانند یک موج مثبت ایفای نقش کند اما اوج این هنرنمایی در یاری رساندن به زندانیان و مددجویان خواهد بود ضمن مقایسه وضعیت مددکاری امروز زندان‌های استان با سال‌های گذشته از تغییر و تحول چشمگیر در این بخش خبر داد.

محمدی تصریح کرد: برای دستیابی به ایده‌آل‌ها و استانداردهای مورد نظر هم‌چنان باید به تلاش و کوشش خود ادامه دهیم، فضای لازم برای مددکاری در زندان‌ها محیاست فقط کافی است همت کرده و به زندانیان همانند انسان‌های کاملا نیازمند نگاه شود.

وی بیان کرد: این نگاه، توجه به معنوی بودن مددکاری و تقویت حس انسان دوستی از عوامل مؤثر در موفقیت مستمر این حوزه در زندان‌ها به شمار می‌آیند.

محمدی ضمن تأکید بر اهمیت بالای واحدهای مراقبت و سلامت خاطرنشان کرد: استفاده مناسب از اطلاعات ثبت و ضبط شده زندانیان که در این واحدها نگهداری می‌شود کمک بسیار خوبی در اثرگذاری بهتر مددکاران خواهد بود.

وی بر لزوم اطلاع یابی به هنگام از زندانیان و تحلیل منطقی از اطلاعات به دست آمده تاکید و این اقدام را در ارائه خدمت به خانواده زندانیان اثربخش دانست.

عضو شورای قضایی استان لرستان در ادامه از خانواده‌های زندانیان به عنوان گروه هدف دیگر واحدهای مددکاری نام برد و اضافه کرد: کمک به خانواده زندانیان در هر شکلی می تواند ضمن کاهش آسیب‌ها و تهدیدات اجتماعی در بازگشت آبرومندانه عضو زندانی شده خانواده نیز نقش تعیین کننده‌ای ایفا کند.

مدیرکل زندان‌های لرستان هم‌چنین به اهمیت تعامل مددکاران با دیگر بخش‌های زندان اشاره و تصریح کرد: دامنه وسیع و پتانسیل مددکاری به گونه‌ای است که می‌تواند به کمک بخش‌های مختلف زندان و همکاران شاغل در دیگر حوزه ها بیاید.

وی از تغییر اندیشه و رفتار زندانیان به عنوان مهمترین دستاورد مددکاران یاد کرده و گفت: تغییر رفتار، یک کار نرم افزاری است و ایجاد تغییر در نرم افزارها بسیار سنگین و پرهزینه بوده که تنها از طریق تزریق و پرورش روح معنوی مددکاری قابل دسترسی است.

محمدی تأکید کرد: مددکاری می تواند بنیان‌های فروپاشیده ذهنی و عقیدتی زندانیان و حتی خانواده‌های آنها را از نو بازسازی کند.

وی افزود: این بازسازی در نهایت منجر به اصلاح و بهبود رفتار و اندیشه فرد شده که در نتیجه منتهی به دستیابی به اهداف عالی سازمان خواهد شد.

RelatedPost

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است
کلمات کلیدی این خبر: ,

ارسال نظر


آخرین موضوعات