کد خبر: 5657 | تاریخ انتشار: ۰:۰۰:۳۷ - پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

شایسته‌سالاری نباشد،اعدام دردی را دوا نمی‌کند

جرم یک مسئول بی‌کفایت از یک زورگیر بیشتر است/ شایسته‌سالاری نباشد،اعدام دردی را دوا نمی‌کند

دکتر مصطفی اقلیما، رئیس انجمن علمی مددکاران ایران است که در گفت و گو با نامه به ریشه یابی علل افزایش زورگیری در کشور می پردازد و معتقد است تا زیربنا درست نشود، مجازات و اعدام مجرمان و زورگیران دردی را دوا نمی کند.

به گفته این مدرس دانشگاه، جرم یک مسئول بی کفایت به مراتب بیشتر است از یک جوان که مشکلات اقتصادی چنان به او فشار می آورد به موادفروشی یا زورگیری رو می آورد. اقلیما همچین راه حل این معضل را روی آوردن به بیانات مقام معظم رهبری می داند که می فرمایند در پست های حکومتی باید شایسته سالاری سرلوحه امور باشد.

****

این روزها خبر دستگیری 4 زورگیری که فیلم آنها حین ارتکاب جرم به نحو گسترده ای در اینترنت پخش شده بود و دادگاه قریب الوقوع آنها از اخبار مهم رسانه هاست. نظرتان درباره این قبیل زورگیری ها که باعث ایجاد حس ناامنی در جامعه می شود چیست؟
اولین سوالی که با انتشار اینگونه اخبار به ذهن یک مسول و هر آدم عاقلی باید برسد این است که چرا چنین اتفاقاتی اینقدر فراگیر شده است ؟ با سر زدن به کلانتری و دادگاهها و یا حتی خواندن صفحات حوادث روزنامه ها که تنها بخشی از این حادثه ها را منتشر می کنند می توانیم از دو نکته مطمئن شویم؛ اول از همه اینکه این اتفاق برای بار اول نیست که رخ می دهد و نمونه های فراوانی از آن همین الان در جامعه ما در حال رخ دادن است و دوم اینکه این قبیل زورگیری ها، زورگیری های ‌آخر نیز نبوده و نخواهد بود. به فرض که ما برای هر چهار نفر این متهمان قرار محاربه صادر کرده و همگی شان را اعدام کنیم باز هم این زورگیری ها خاتمه نخواهد یافت.

ریشه این جرم یعنی زورگیری چیست؟
به عنوان رییس انجمن علمی مددکاران اجتماعی ایران منبع و سرچشمه شیوع این جرم را فقر و مشکلات اقتصادی می دانم. در کشوری که قیمت تمامی کالاهای آن از آغاز سال تا کنون بیش از 100 درصد افزایش یافته حال آنکه حقوق شهروندان یا رشد نکرده یا حداکثر بین 10 تا 15 درصد افزایش داشته آیا می توان انتظار داشت که افراد به سمت جرم و جنایت نروند؟ نگاهی به همین پرونده کنید. مقامات دادستانی گفته اند هر 4 متهم بیکار و از خانواده های از هم پاشیده بوده اند. خوب چه عواملی باعث شده این جوان ها که اکنون باید به عنوان افرادی مفید در جامعه مشغول کار بوده و چرخی از چرخ های جامعه را می چرخاندند به زندان افتاده و احتمالا اعدام یا زندانی شوند که درهر دو صورت تبعات قابل توجهی را برای جامعه خواهد داشت. واقعا چه شرایطی باعث ارتکاب این جرایم شده است؟ آیا اشکال از قوانین است؟ آیا در شرایط فرهنگی خوبی به سر نمی بریم و یا اینکه فشارهای اقتصادی کار را آنچنان به استخوان مردم رسانده که عده ای از راه دروغ و کلاهبرداری و بعضی هم از راه ارتکاب جرم و جنایت به دنبال کسب روزی خود هستند؟

پس بیشتر بر ریشه های اقتصادی این جرم تاکید می کنید
البته. سوالی دارم .آیا فقط وقتی کسی چاقویی زیر گردن شما گذاشت و از شما پول زور خواست وی زورگیر است یا وقتی شما به یک سوپرماکت می روید و شیری را که هفته قبل به فلان مبلغ می خریدید باید با پرداخت 50 یا حتی 100 درصد پول خرید کنید هم شما با یک نوع زورگیری مواجه شده اید؟ یا وقتی که در یک روز قیمت بلیط هواپیما دو برابر می شود و شما که مجبورید با هواپیما سفر کنید یا باید آن پول را بپردازید یا از مسافرت چشم پوشی کنید آیا با یک مورد زورگیری مواجه نشده اید؟وقتی در کشور ما در عرض یکسال قدرت خرید شما به شدت کاهش یافته و شما به اصطلاح مجبور می شوید پولی را از سر ناچار اما با اکراه به فروشنده پرداخت کنید تا پوشک بچه یا شیر بچه یا قرص همسرتان را که همه آنها ضروری و جز نیازهای اولیه است را برطرف کنید شما در واقع با یک نوع زورگیری روبرو شده اید که تنها لباس رسمی و قانونی به خود پوشیده است .

یعنی برخورد شدید با مجرمان دستگیر شده گرهی از کار باز نخواهد کرد؟
خیر. من به دیدگاه اسلام مراجعه می کنم. اسلام می گوید وقتی کسی دزدی کرد باید دست او را قطع کرد اما در چه شرایطی ؟ این حکم در صورتی قابل اجراست که قبل از آن شما یعنی دولت برای او حداقل معاش و مسکن را فراهم کرده باشید وگرنه شما این اجازه را ندارید که از قانون قطع دست پیروی کنید. این دیدگاه ژرف اسلام به خوبی نشانگر آن است که حضرت محمد( ص) به خوبی می دانسته که تا زیربناها درست نشود مجازات مجرم دردی را دوا نمی کند.

مثالی می زنم؛ ما سالهاست در حال اعدام قاچاقچیان مواد مخدر هستیم و این کار را با نیت جلوگیری از معتاد شدن جوانانمان انجام می دهیم اما آیا واقعا تعداد معتادان کاهش یافته و یا اینکه رقم آنها افزایش یافته است. چرا این سیاست ها پاسخ نداد؟ آیا مسولان تا به حال این سوال را از خود پرسیده و روی آن تعمق کرده اند؟ چون ریشه ها هنوز پابرجاست و نه تنها قطع نشده بلکه روز به روز در حال فربه شدن است. شما نگاهی به برنامه های پنج ساله ما بیندازید.

کدام یک از آنها کامل اجرا شده است؟ همه برنامه ها 30 تا 40 درصد تحقق پیدا کرده و برنامه آخر هم که کلا روی هواست. خوب وقتی برنامه های ما عملی نمی شود یعنی اهدافمان تحقق پیدا نمی کند و وقتی به اهدافمان که بخش عمده آن اقتصادی است رخ نمی دهد یعنی بیکاری و تورم سیر صعودی شومی پیدا می کند و افراد بیشتری از جامعه به سمت تبهکاری سوق داده می شوند و همانطور که گفتم در مراحل پایین تر سعی می کنند از راه دروغ و چاپلوسی و …که خود نوعی تبهکاری است امورات خود را بگذرانند یا به سوی ارتکاب جرم برای گذران روزگار روی بیاورند و خطرات آنرا نیز به جان بخرند. قطعا آن جوانی که مواد مخدر می فروخته می دانسته که اگر او را با این مقدار هروئین یا کراک و … بگیرند مجازاتش مرگ است اما باز هم این کار را می کند. چرا؟ پاسخش همان چیزی است که به آن اشاره کردم. وگرنه با برخورد با چند زورگیری که چون فیلم آنها در فضای مجازی پخش شده برخورد با آنها نیز شدیدتر شده مشکلی حل نمی شود.

چه راهکاری را برای پیشگیری از این قبیل جرایم پیشنهاد می کنید؟
ما برای آنکه دراین امرموفق باشیم باید به رهنمود رهبر عزیزمان که سالهاست بر آن تاکید می فرمایند توجه کنیم. رهبر عزیزمان طی این سالها همواره بر لزوم شایسته سالاری در پست های حکومتی تاکید داشته اند. چرا که وقتی یک فردی جرمی را انجام می دهد فقط برای خود و چند نفر دیگر از جمله قربانی مشکل ایجاد کرده ولی وقتی مسئولی بی کفایت است ترکش کارهایش کل جامعه را فرا می گیرد و صدمات مهلکی بر پیکر کشور فرود می آورد.

با این دیدگاه اگر بخواهیم موضوع را بررسی کنیم باید از مسولان بپرسیم چرا قولهای شما عملی نمی شود و اصلا چرا به هیچ کس پاسخگو نیستید؟ چرا کلنگ فلان پروژه را می زنید اما آن طرح را به نحوی که وعده اش را داده اید عملی نمی کنید؟ چرا برنامه درستی برای ایجاد شغل در جامعه ندارید؟ ما فقط سالیانه حدود یک میلیون فارغ التحصیل کارشناسی را روانه جامعه می کنیم بدون اینکه شغلی برای آنها ایجاد کنیم. تازه استخدام در تهران را که مطلقا ممنوع کرده ایم و ادارات و موسسات شهرستانی هم که هر سال تعداد ناچیزی را جذب می کنند؟ خوب این جوان چه کار باید بکند؟

از مسولان می پرسم چرا برنامه های شما همه یا نیمه کاره می مانند یا ناکام؟ چرا این همه انتقادی که درباره عملکرد شما صورت می گیرد باعث پاسخگو شدنتان و یا حتی استفعایتان نمی شود؟چرا وزارت رفاه که با آن همه شعار راه افتاد نه تنها اقدامی را برای رفاه مردم نکرد که وضع را بدتر از قبل کرد؟ اگر مسولان را از طریق بازخواست یا حتی قوه قضاییه در قبال سوءعملکردشان محاکمه می کردیم دیگر کسی که توانایی لازم برای تصدی یک پست را ندارد به خود جرات این کار را نمی داد.

بنابراین اگر به صحبت رهبر عزیزمان توجه و شایسته سالاری را سرلوحه کار خود قرار دهیم قطعا در پیشگیری از آسیب های اجتماعی کاملا و باز هم تاکید می کنم کاملا موفق خواهیم بود.

منبع-نامه نیوز

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات