کد خبر: 5671 | تاریخ انتشار: ۰:۰۲:۱۱ - شنبه ۲ دی ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

موثرترین راه پیشگیری از اعتیاد چیست؟

یکی از شروط اساسی ازدواج، فراگیری مهارت‌های زندگی و مهارت فرزندپروری است. سپری کردن این دوره آموزشی از آزمایش‌های قبل از ازدواج نیز بسیار واجب‌تر است، چرا که در جوامع فعلی نقش خانواده بی‌رنگ شده و خود ما نیز با ناآگاهی بیشتر به آن دامن می‌زنیم.
یک کارشناس ارشد روان‌شناسی گفت: آشفتگی‌ خانواده از عوامل بسیار تاثیر‌گذار در گرایش افراد به مواد مخدر است.

مراد روشن‌بین اظهار کرد: یکی از شروط اساسی ازدواج، فراگیری مهارت‌های زندگی و مهارت فرزندپروری است. سپری کردن این دوره آموزشی از آزمایش‌های قبل از ازدواج نیز بسیار واجب‌تر است، چرا که در جوامع فعلی نقش خانواده بی‌رنگ شده و خود ما نیز با ناآگاهی بیشتر به آن دامن می‌زنیم.

وی ادامه داد: می‌توان پیش از ازدواج با فرا گرفتن مهارت‌های لازم از بسیاری طلاق‌ها جلوگیری کرد. بسیاری از زنان و مردانی که سالیان سال از زندگی مشترکشان می‌گذرد، هنوز بسیاری از مسایل بدیهی ازدواج و زندگی مشترک را نمی‌دانند و اگر زوجی در زندگی خود وارد بحران شوند، در صورتی می‌توانند به راحتی این بحران را پشت سر بگذارند که مهارت‌های زندگی را فرا گرفته باشند.

این کارشناس ارشد روانشناسی عنوان کرد: گاهی مساله‌ای بسیار کوچک در زندگی موجب افسردگی، تنش، آشتفگی خانواده و در نتیجه اعتیاد والدین یا فرزندان آنها می‌شود. یکی از مهارت‌های مورد نیاز هر زندگی، مهارت خود آگاهی است؛ این که فرد بفهمد چه کسی است، از کجا آمده است و به کجا می‌رود، موجب فرد آرامش فرد می‌شود و این آرامش در وجود همسر نیز تاثیر می‌گذارد و سپس به فرزندان منتقل می‌شود. این سیر همچنان ادامه می‌یابد و بدین ترتیب یک جامعه سالم خواهیم داشت.

روشن‌بین اظهار کرد: دلایل بازگشت افراد پاک شده از اعتیاد به سوی مواد مخدر بسیار است، بحران نوجوانی یکی از این دلایل است که در این امر بسیار تاثیر می‌گذارد و متاسفانه خانواده و حتی معلمان هم نمی‌دانند چگونه با این قضیه برخورد کنند.

وی افزود: هر فرد پس از خانواده‌ وارد اجتماعی به نام مدرسه می‌شود، پس از فراگیری مهارت‌های زندگی و پرورش توسط والدین، این‌بار فرزند در مدرسه باید همه آموزش‌های لازم در خصوص مهارت‌های زندگی را فرا بگیرد. ابتدا در خانواده، سپس به ترتیب در مقطع پیش دبستانی، دبستان، راهنمایی، دبیرستان، دانشگاه، محل کار و مجددا خانواده و دوران سالمندی، آموزش مهارت‌های زندگی باید ادامه داشته باشد. این چرخه آموزشی از خانواده شروع می‌شود و دوباره به خانواده باز می‌گردد. اینجاست که ضرورت فراگیری مهارت‌های زندگی پیش از ازدواج نمایان می‌شود.

این مددکار اجتماعی گفت: در هر مقطع و مرحله از زندگی با توجه به شرایطی که فرد در آن قرار دارد، باید مهارت‌های زندگی را فرا بگیرد. به طور نمونه یکی از دلایلی که می‌تواند در بازگشت افراد پاک شده به سوی مواد موثر باشد، بیکاری است ولی با توجه به تجاربی که وجود دارد بالای 70 درصد افراد معتاد در محل کار خود شروع به مصرف مواد می‌کنند و بنابراین نمی‌توان بیکاری را دلیل اصلی گرایش افراد به اعتیاد دانست و عنوان این مطلب از سوی افراد معتاد تنها یک بهانه است.

وی خاطرنشان کرد: مشکلی که در محل کار مطرح است استرس‌های شغلی است. در محل کار باید مجموعه مدیریتی و کارکنان مجموعه ارتباطات خود را خوب بشناسند و آسیب‌شناسی کنند و مواردی که ممکن است موجب آسیب شود را حذف کرده و به این ترتیب به بهبود محیط کار، آرامش در محل کار و ارتباطات سازنده و حرفه‌ای مدیر و کارکنان دست یابند و این امر با فرا گرفتن مهارت‌های زندگی در محل کار میسر می‌شود.

این کارشناس ارشد روانشناسی گفت: گروه دوستان نیز یکی از موثرترین گروه‌هایی است که در ابتلا به اعتیاد یا پیشگیری از آن نقش دارد. یکی از مهارت‌ها در مجموعه مهارت‌های زندگی، مهارت دوست‌یابی، تصمیم‌گیری و حل مساله است. اگر کودکان درباره مسایل مربوط به مواد مخدر و سایر مسایل از طریق خانواده یا مدرسه آگاه نشوند، از راه دیگری مثلا گروه دوستان این آگاهی را کسب خواهد کرد.

وی ادامه داد: اگر والدین در خانواده به خوبی مهارت‌های زندگی را فرا گرفته باشند، این مهارت‌ها را به فرزندان خود نیز منتقل می‌کنند و در این شرایط فرزند به گونه‌ای تربیت می‌شود که خود را در ابتلا به مواد مخدر و تجربه بسیاری مسایل این چنین حفظ کند.

روشن‌بین تصریح کرد: از موثرترین راه‌های پیشگیری از اعتیاد و جلوگیری از بازگشت مجدد افراد پاک شده به سوی مواد مخدر، فراگرفتن مهارت‌های زندگی و مهارت فرزندپروری است و بهتر است که این مهارت‌ها پیش از تشکیل خانواده فرا گرفته شود.

وی گفت: آسیب‌های اجتماعی پیش روی معتادان گستره زندگی را فرا می‌گیرد و هیچ جنبه‌ای از زندگی آنها از ارتباطات فردی گرفته تا مسایل جسمی، از اعتیاد در امان نخواهد ماند، بنابراین فراگیری این مهارت‌ها برای همه افراد حتی کسانی که به سن کهنسالی رسیده‌اند نیز بسیار ضرورت دارد.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات