کد خبر: 5696 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۳۵ - سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

والدین معتاد، بیکار و مطلقه زمینه سوءاستفاده از کودک را 10 برابر بیشتر می‌کنند

 

تحقیقات پژوهشگران دانشگاه تورنتو به‌طور قطع نشان می‌دهد بزرگسالانی که والدینی معتاد، بیکار و مطلقه داشته‌اند، 10 برابر بیش از سایرین، قربانی سوءاستفاده‌های فیزیکی و آزار جسمی دوران کودکی قرار گرفته‌اند.

به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، نتایج نشان می‌دهد که یک سوم از بزرگسالانی که در خانواده‌هایی با سه عامل خطر ذکر شده زندگی می‌کنند تجربه سوء استفاده جسمی توسط یکی از نزدیکان خود تا پیش از 18 سالگی را داشته‌اند.

این مطالعه بر اساس یافته‌های دو پژوهش که هرکدام 13هزار نمونه بالای 18 سال را شامل می‌شد صورت گرفت و نتایج و آمار بسیار جالب توجهی به دست آمد.

3.4 درصد از افرادی که هیچ کدام از سه عامل خطر ذکر شده را در خانواده‌های خود نداشتند، 13 درصد از افرادی که یکی از عوامل خطر را تجربه کرده بودند، 8 الی 11 درصد از افرادی که والدین آنها طلاق گرفته یا بیکار بودند، 18 الی 19 درصد از آنهایی که والدینی معتاد داشتند و 25 الی 30 درصد از بزرگسالانی که دو عامل خطر را در خانواده خود داشتند قربانی سوءاستفاده جسمی در دوران کودکی خود شده بودند.

31 الی 41 درصد از این نمونه‌ها که هر سه عامل خطر یعنی طلاق، اعتیاد و بیکاری را در بین والدین خود تجربه کرده بودند، 10 برابر بیش از گروهی که با هیچ یک از این عوامل خطر مواجه نشده بودند، مورد (CPA) قرار گرفته بودند.

محققان درباره نتایج به دست آمده چنین می‌گویند: “همه پژوهشگران این تحقیق از نتایج و رابطه غیر قابل انکار بین سه عامل ذکر شده و سوءاستفاده از کودک بسیار متعجب شده‌اند. این یافته‌ها کاربردهای بالینی پراهمیتی را برای متخصصان اطفال، پزشکان خانواده، مددکاران اجتماعی و سایر ارگان‌های مرتبط با کودکان و خانواده‌ها به همراه دارد. این اطلاعات می‌تواند به‌طور امیدوارکننده‌ای، راهکارهای بررسی (CPA) را ارتقا دهد.”

این پژوهش در مجله “Child: Care, Health & Development” به صورت آنلاین منتشر شده است.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات