کد خبر: 5927 | تاریخ انتشار: ۱۹:۴۳:۱۸ - یکشنبه ۱ بهم ۱۳۹۱ | ۱ نظر | |

وضعیت معلولان ضایعات نخاعی در کشور بحرانی است

عضو هیات مدیره مرکز حمایت از معلولان ضایعات نخاعی ایران، ضمن تاکید بر لزوم توجه بیشتر به وضعیت معلولان ضایعات نخاعی در کشور، اظهار کرد: اکنون وضعیت این گروه از معلولان بحرانی است.

 

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی ضرابی در نشست خبری نخستین جشنواره حمایت طلبی و پیشگیری از ضایعات نخاعی ناشی از حوادث و چهارمین کنگره ملی ضایعات نخاعی که ظهر امروز در بیمارستان امام خمینی (ره) برگزار شد،‌ با بیان اینکه این مرکز به همت معلولان راه‌اندازی شده و ارائه تمامی خدمات در آن رایگان است، اظهار کرد: به همین دلیل درد و رنج معلولان را با تمام وجود درک می‌کنیم.

 

وی ادامه داد: با وجود اینکه سازمان بهزیستی، هلال احمر و سایر نهادهای ذیربط مشغول ارائه خدمات تخصصی درمانی و توانبخشی به معلولان ضایعات نخاعی هستند، اما متاسفانه شاهد هستیم که وضعیت این گروه از افراد روز به روز بدتر می‌شود.

 

ضرابی با بیان اینکه طبق بررسی‌های انجام شده آمار مرگ و میر در معلولان ضایعات نخاعی 100 درصد افزایش یافته است، گفت: وضعیت معیشتی و اقتصادی معلولان ضایعات نخاعی نیز مطلوب نیست و هزینه‌های آنها تا 300 برابر هم رشد کرده است.

 

عضو هیات مدیره مرکز حمایت از معلولان ضایعات نخاعی ایران با بیان اینکه چندی پیش کمیسیون اجتماعی مجلس از ما خواست تا برآوردی از هزینه‌های نگهداری بیماران ضایعات نخاعی به آنها ارائه دهیم، گفت: بر اساس برآوردهای ما هزینه نگهداری ماهانه یک معلول ضایعات نخاعی یک میلیون و 250 هزار تومان خواهد شد. این در حالی است که دولت تنها 40 هزار تومان در ماه به معلولان ضایعات نخاعی پرداخت می‌کند.

 

ضرابی با اشاره به اینکه امروز وضعیت معلولان ضایعات نخاعی در کشور بسیار بحرانی است،‌ عنوان کرد:‌ این امر لزوم توجه بیش از پیش دولت را به این قشر جامعه می‌طلبد.

 

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری دکتر مسعود جوادی رییس مرکز ضایعات نخاعی جانبازان با بیان اینکه یک شبکه نخاعی در کل استان‌ها داریم، اظهار کرد: 2131 نفر از جانبازان نخاعی در سراسر کشور عضو این شبکه‌ها هستند.

 

وی ادامه داد: شبکه سلامتی شامل پزشکان سلامت و پزشکان ناظر تعریف کرده‌ایم که بر اساس آن برای هر 20 جانباز نخاعی یک پزشک سلامت وجود دارد.

 

جوادی با بیان اینکه 95 درصد جانبازان سراسر کشور تحت پوشش کامل این طرح هستند، اظهار کرد: شیوه کار به این صورت است که ابتدا فرد توسط پزشک عمومی ویزیت شده و پرونده‌ای برای وی تشکیل می‌شود و در صورت لزوم برای انجام اقدامات درمانی به مراکز تخصصی ارجاع خواهد شد. یک مرکز فوق تخصصی در بیمارستان خاتم الانبیا نیز برای انجام چکاپ تخصصی این گروه در نظر گرفته شده است.

 

رییس مرکز ضایعات نخاعی جانبازان با بیان اینکه علاوه بر انجام چکاپ‌های دوره‌ای خدمات مشاوره‌ای، مددکاری،‌ واکسیناسیون نیز برای جانبازان نخاعی انجام می‌شود، اظهار کرد: علاوه بر فعالیت 15 مرکز تخصصی یک مرکز جامع توانبخشی برای گروه‌های جانبازی نیز در حال تشکیل است و سعی می‌کنیم در آن از بهترین تجهیزات و مناسب ترین امکانات استفاده کنیم.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " وضعیت معلولان ضایعات نخاعی در کشور بحرانی است " ارسال شده است.

  1. شهبازی :

    با سلام،من برای معلولان ضایعات مغزی (cp)نیازمند اطاعاتی راجعه به ورزشهایی که میتوانند انجام بدهند وقوانین آن ورزشها هستم لطفا این ورزشها را به من معرفی کنید .با تشکر آدرس ایمیل:n_shahbazi_69@yahoo.com

ارسال نظر


آخرین موضوعات