کد خبر: 6041 | تاریخ انتشار: ۱۵:۲۵:۴۱ - دوشنبه ۲۳ بهم ۱۳۹۱ | بدون نظر | |

ضربه به سیستم هوشمندموادمخدرنیازمنددانش تخصصی

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: سهیم شدن نخبگان و مراکز علمی در امر مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها به‌منظور تقویت علم ‏سازمان‌یافته و تحقق فعالیت‌های مبتنی بر شواهد از مهمترین ارکان این مبارزه می‌باشد.21552

به گزارش پارس به نقل از ایسنا، حمید صرامی افزود: مواد مخدر و روان‌گردان‌ها به‌عنوان مهمترین عامل تهدیدکننده سلامت جسمانی روانی و اجتماعی، موجب درگیر شدن بخش‌های وسیعی از جغرافیای انسانی و محیطی کشور شده‌اند، به‌گونه‌ای که با نشانه‌روی مراکز حیاتی اجتماعی یعنی خانواده و محله‌های شهری و روستایی به‌صورت آرام، سعی در جذب مشتریان جدید در سنین، جنسیت، مشاغل و تحصیلات مختلف، افراد مجرد و متاهل، شهری و روستایی و با دلایل و انگیزه‌های متفاوت دارد.

وی ادامه داد: ضربه زدن به استراتژی‌های سیستم هوشمند مواد مخدر و روان‌گردان‌ها، نیازمند دانش تخصصی و پشتوانه‌های علمی در عرصه‌های پیشگیری اولیه از اعتیاد، درمان و حمایت‌های اجتماعی و همچنین مقابله با عرضه است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد ادامه داد: سهیم شدن نخبگان و مراکز علمی در جهاد مقدس امر مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها به‌منظور تقویت علم سازمان‌یافته و تحقق فعالیت‌های مبتنی بر شواهد از جمله مهمترین ارکان این مبارزه می‌باشد.

صرامی افزود: در بند دهم سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری در امر مبارزه با مواد مخدر که در مهر ماه سال 1385 ابلاغ شد بر توسعه مطالعات بنیادی، کاربردی و توسعه‌ای در امر مبارزه با مواد مخدر و روان‌گردان‌ها در عرصه پیشگیری و درمان تاکید شده تا امر مبارزه در ابعاد مختلف به‌صورت علمی محقق شود.

وی اظهار کرد: اگرچه در شش سال اخیر از سوی پژوهشگران و مراکز علمی اقدامات مناسبی به‌منظور تقویت ادبیات نظری و مبانی تئوریک امر مبارزه در عرصه‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری صورت پذیرفته، اما رسیدن به وضعیت مطلوب نیازمند اهتمام جدی‌تر موسسات و مراکز علمی است.

صرامی گفت: انتظار جدی ستاد مبارزه با مواد مخدر از دانشگاه‌های دولتی، علوم پزشکی، آزاد، پیام نور و علمی- کاربردی در سراسر کشور این است که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های تحقیقاتی دانشگاه‌ها و ترغیب دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای رشته‌های جامعه‌شناسی، روان‌شناسی،‌ روان‌پزشکی، پزشکی، حقوق، اقتصاد، مدیریت و مددکاری،‌ نسبت به انجام یکی از عناوین پژوهشی ستاد مبارزه با مواد مخدر مبادرت ورزند.

وی یادآور شد: 24 عنوان اولویت پژوهشی حوزه مقابله با عرضه، 118 عنوان اولویت پژوهشی کاهش تقاضا و 16 عنوان اولویت حوزه‌های مدیریتی و حقوقی ستاد در سایت ستاد مبارزه با مواد مخدر بارگذاری شده که امید است معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها همکاری لازم را در این عرصه انجام دهند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات