کد خبر: 6123 | تاریخ انتشار: ۹:۳۸:۵۲ - جمعه ۴ اسف ۱۳۹۱ | ۳ نظر | |

مددکار اجتماعی نیز می تواند کار روانشناسی انجام بدهد!

رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی همچنان در مظلومیت بسر می برد.مظلومیت نه از آن منظر که تعداد دانشگاههای متولی تربیت نیروی انسانی در این زمینه کم است یا کلا تعداد تحصیل کردگان این رشته محدود باشد بلکه اینبار به دلیل عدم مرز بندی روشن رشته های دانشگاهی .

یک زمانی برای تصدی پست مددکاری اجتماعی از مدارک تحصیلی دیگر استفاده می کردند که ما مددکاران این امر را به حساب کم بودن تعداد مددکاران اجتماعی می گذاشتیم .ولی اکنون که تعداد بیکاران مددکاری اجتماعی افزایش پیدا کرده است چه توجیهی می تواند روشن کننده این قضیه باشد؟

من هیچ وقت جایی ندیدم برای یک سازمانی روانشناس یا موارد مشابه بخواهند و در اعلام نیاز ،مدرک مددکاری اجتماعی را نیز به دارندگان شرایط احراز اضافه نمایند.ولی برعکس، در بیشتر استخدامیها به وضوح می بینیم که برای احراز پست مددکاری اجتماعی به ندرت از دارندگان رشته تحصیلی مددکاری اجتماعی استفاده می نمایند.به این دلگرم بودم که به مرور زمان با جذب مددکاران اجتماعی تحصیل کرده در سازمانها بتدریج فرایند مددکاری ، رنگ و بوی آکادمیک گرفته و به سمت بلوغ علمی این حرفه حرکت کنیم!

اگر قرار است در استخدامیها برای تصدی پست مددکاری از رشته های روانشناسی و علوم تربیتی و… استفاده شود چه نیازی به تربیت مددکار اجتماعی در دانشگاهها داریم؟

استفاده از روانشناس و دیگر رشته ها برای پست مددکاری نوعی تحقیر کلیت این رشته تحصیلی بوده که صلاحیت علمی مددکاران اجتماعی را زیر سوال می برد.نمونه بارز همین استخدامی جدید شرکت نفت می باشد که برای تصدی پست مددکار اجتماعی ، برای دارندگان مدارک تحصیلی روانشناسی، علوم اجتماعی و علوم تربیتی فراخوان زده است.که این نقض مرزبندی مدون رشته های تحصیلی آکادمیک می باشد باید توجه داشته باشیم که اگر برای تصدی پست مددکاری ،رشته های تحصیلی دیگر چون روانشناسی و علوم تربیتی را نیز حائز شرایط می دانند بایستی برای احراز پست روانشناسی و … مددکاری اجتماعی را نیز حائز شراط بدانند.به عبارتی دیگر اگر روانشناس می تواند کار مددکاری انجام دهد مددکار اجتماعی نیز می تواند کار روانشناسی انجام بدهد!

New PictureNew Picture (1)

منبع-وبلاگ ندای مددکار

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۳ دیدگاه مطلب براي " مددکار اجتماعی نیز می تواند کار روانشناسی انجام بدهد! " ارسال شده است.

  1. مددکار :

    …..رشته مددکاریواستادای مددکاری-

  2. پريسا :

    به نظر من بیشترین تقصیر متوجه خود ماست از عمر این رشته بیشتر از ۵۰ سال میگذره اما هیچ کدوم از اساتید و بزرگان رشته نتونستن عملا کاری برای شناخت جامعه از مددکاری انجام بدن نمیشه منتظر موند تا دیگران به فکر مددکاری باشن که عاقبتش میشه همین!

  3. لیلا :

    همه این درد دل های مددکاران بر میگردد به عدم شناسایی به حق این رشته از جانب بزرگان و به قولی پیرهن پاره شدگان این فن و همچنین عدم شایستگی مدیران عالی وجایگاههای خالی از افراد شایسته در این رشته. از همین دانشگاه ها و نحوه برخورد اساتید وتدریس با دانشجویان این رشته بگیرید تا نحوه استخدام و انتظارات شغلی ومسایل حقوقی و دیدگاه اجتماعی و…………. اینها همه نتیجه ضعف مدیریت است و بس.

ارسال نظر


آخرین موضوعات