کد خبر: 6374 | تاریخ انتشار: ۰:۲۱:۵۲ - جمعه ۳۰ فرو ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

تحقیر مردان یا تحقیر زنان ؟

گویا دادگاهی در کشور حکمی عجیب برای تحقیر سه مرد صادر کرده است. “پوشیدن لباس قرمز زنانه و گردانده شدن در سطح شهر”…
پارسینه – گروه جامعه: خشونت علیه زنان، حقوق زنان و … یکی از مباحثی است که در دنیای مدرن امروز بسیار درباره آن حرف زده می شود و آمار نشان دهنده این است که این نوع خشونت مختص مناطقی چون خاورمیانه نیست و در کشورهای اروپایی هم زنان بسیار در معرض خشونت قرار می گیرند. اما هر از چند گاهی خبرهای عجیبی درباره حکم صادر شدن برای زنان در کشورهای خاورمیانه شنیده می شود. از حرام اعلام شدن خرید خیار توسط زنان تا غیرشرعی بودن حضور پدر و دختر در یک اتاق این ها فتواهایی است که معمولا توسط علمای وهابی و یا سرکردگان طالبان صادر می شود.2

اما گویا دادگاهی در کشور خود ما هم به رقابت در این عرصه شتافته و حکمی عجیب برای تحقیر سه مرد صادر کرده است. “پوشیدن لباس قرمز زنانه و گردانده شدن در سطح شهر” ؛ این حکم که بیشتر تداعی کننده احکام حکایات و داستان های قدیمی است دو روز پیش در شهر مریوان اتفاق افتاده و موجب اعتراض مردم این شهر شده است.

قاضی این ماجرا گویا قصد داشته با اجرای این حکم، 3 مرد مذکور را تحقیر کند و مورد مجازات قرار دهد. ولی باید سوال کرد که چرا باید به مجرم برای تحقیر شدن، لباس زنانه پوشانده شود؟ آیا زن بودن مساوی تحقیر شدن است؟ از این حکم عجیب، صدها سوال می توان پرسید که که قاضی با چه ذهنیتی و بر اساس کدام قانون این حکم را صادر کرده است؟

نکته جالب اینکه نه تنها این حکم صادر شده بلکه دوشنبه 26 فروردین برای یکی از این متهمان اجرا نیز شده است. به این مرد لباس قرمز زنانه پوشانده و در سطح شهر به معرض نمایش گذاشته شده است. جدای از بحث درباره اینکه در نمایش عمومی یک مجرم در سطح شهر چه توجیه شرعی و عقلانی برای مجازات یک شخص دارد، باید پرسید این کار موجب تحقیر آن مرد است یا زنانی که هر روز آن لباس ها را در زندگی شخصی خود می پوشند و به خودی خود هیچ عمل غیرشرعی را از این بابت مرتکب نمی شوند. این حکم وقتی توسط دادگاهی اسلامی صادر می شود آیا موجب دست اندازی رسانه های مختلف خبری دنیا نخواهد شد؟

به دلیل پیشینه مردسالاری در بیشتر جوامع بشری، نوع نگاه مردسالارانه در ادبیات رایج رسوخ کرده و برخی اصطلاحاتی که همین امروز هم شاهد آن هستیم نشان از همین ویژگی دارد. ویژگی ای که خصلت زنانه را بد و خصلت مردانه را خوب می پندارد در حالی که به دلیل داشتن همین ویژگی ها است که به یک انسان مرد می شود و به دیگری زن. متاسفانه گاهی این نوع نگاه ها بسیار افراطی می شود و از بد ماجرا برخی خشک اندیشان همین دیدگاه ها را به نام اسلام اشاعه می کنند.

افراطی ترین های این ورطه را می توان طالبان دانست که همان طور که اشاره شد حتی تا جایی پیش می روند که خرید میوه هایی چون خیار را برای زنان حرام اعلام می کنند. یا مفتی ای وهابی حتی ماندن یک پدر و دختر در یک اتاق را خلاف شرع اعلام می کند که متاسفانه همه این ها با یک عنوان به دنیا مخابره می شوند؛ “احکام مسلمانان” . مشخص است که این نظرات هیچ ریشه دینی ندارد و تنها از ذهن های خشک و منحرف عده ای به وجود آمده که نه شناخت درستی از دین دارند و نه انسان ولی به راحتی مقدمات یک هجمه روانی علیه اسلام را فراهم می کند.

خوشبختانه تعدادی از نمایندگان مجلس به ویژه ابوترابی٬ عضو کمیسیون حقوقی مجلس به این ماجرای پیش آمده در شهر مریوان اعتراض کرده و خواستار پیگیری شده اند. ابوترابی در این زمینه گفته که «پوشاندن لباس زنانه بر اراذل و اوباش توسط ماموران و چرخاندن آنان در شهر به نوعی وسیله‌ای برای تحقیر زنان است. پوشاندن لباس زنان بر مردان از نظر شرعی مشکل داشته و این امر یک نوع عمل غیرقانونی است.”

مشخص است به دلیل شرایط خاصی که کشور ما در آن قرار دارد نباید اجازه داد که برخی افراد ناآگاه به حیثت کشور لطمه بزنند و باید با چنین مسئولان متخلفی در دادگستری و نیروی انتظامی برخورد شود تا این نوع اتفاقات تکرار نشود.

منبع-پارسینه

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات