کد خبر: 6481 | تاریخ انتشار: ۸:۱۵:۳۹ - دوشنبه ۹ ارد ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

“لیلا”هایی که سرنوشتشان با گدایی گره خورده است

 

تکدی گری مقوله ای است که علت آن متغیرهای اجتماعی همانند بیکاری و فقر است که از نظر نتایج تکدی گری یک تعامل میان کمک کننده و متکدی است.9390t_42497

تکدی گری مقوله ای است که علت آن متغیرهای اجتماعی همانند بیکاری و فقر است که از نظر نتایج تکدی گری یک تعامل میان کمک کننده و متکدی است که برای مقابله با آن از یک سو باید زمنیه های ساختاری که این مقوله را به وجود می آورد برطرف کرد و از سوی دیگر نگرش جامعه نسبت به متکدیان و چگونگی کمک به افراد نیازمند را تبیین کرد.

به گزارش اروم نیوز؛ دختر جوانی با لباس های مندرس و مردانه که از راه گدایی و تکدیگری امرار معاش می کرده از ازدحام جمعیت استفاده کرده و در پی اقدامی مبادرت به کیف قاپی می کند که به علت ظاهر شک برانگیزش خیلی زود توسط مامورین گشت انتظامی در یکی از خیابان های پرتردد دستگیر می شود.

“لیلا “در پاسخ به مددکار کلانتری که از او راجع به گذشته و خانواده اش می پرسد ، بعد از مکثی طولانی اینطور تعریف می کند : 18 سال دارم ودر یکی از شهرهای جنوبی آذربایجان غربی متولد شده ام 7 سال بیشتر نداشتم که خانواده ام را در سانحه ای از دست دادم تنها قیمم عمویم بود که با وجود مخالفت های شدید همسرش سرپرستی مرا به عهده گرفت .

وی افزود: یادم می آید در غیبت عمو ، زنش همیشه مرا به باد کتک می گرفت و وادارم می کرد کارها ی خانه اش را انجام دهم با وجود سن کمی که داشتم اما به خوبی می دانستم که چقدر فاصله بین من و عمو زاده هایم وجود دارد و تبعیض بشدت برایم ملموس بود برای همین اکثر اوقات غصه دار بودم .

لیلا ادامه داد: سه سال به همین منوال گذشت تا اینکه یک روز زن عمویم برای خلاصی از شر من، به بهانه خرید مرا به بازار برد و عمدا کاری کرد که او را گم کنم. آنروز تا شب تقلا کردم تا پیدایش کنم خیلی ترسیده بودم وقتی اثری از زن عمو پیدا نکردم گوشه خیابان نشستم کمی بعد پیرمردی که گوشه خیابان بساط گدایی پهن کرده بود به طرفم آمد و از من پرسید که آیا گم شده ام ؟ من همه چیز را برایش تعریف کردم و پیرمرد که دلش به حالم سوخته بود مرا به خانه خودش برد زندگی در کنار پیرمرد و زن و چهار فرزندش هر چه بود بهتر از خانه عمویم بود چون دیگر کسی کتکم نمی زد پیرمرد و همسرش برایم شرط کرده بودند که اگر می خواهم در کنار آنها زندگی کنم باید خرجی خودم را در آورم بنابراین به پیشنهاد آنها برای اینکه در امان باشم خودم را به شکل پسربچه ها با یک سر و وضع نامرتب و ژولیده در آوردم و مشغول گدایی شدم .

اعتراف می کنم که اولش برایم سخت بود اما کم کم به صورت خیلی ماهرانه عمل می کردم و پول خوبی گیرم می آمد اما همیشه می ترسیدم که مبادا یک روز عمویم جلویم سبز شود و مرا به زور به خانه خودش ببرد برای همین تصمیم گرفتم بدون اطلاع پیرمرد و خانواده اش تغییر مکان دهم بنابراین در شهری که هیچ آشنایی و جایی را برای ماندن نداشتم با چند نفری که در گوشه خیابان گدایی می کردند طرح دوستی ریخته و از آنها کمک خواستم و به کمک آنها با فردی آشنا شدم که با گریه زاری ام راضی شد انباری اش را در قبال مبلغ ناچیزی به من کرایه دهد .

وی افزود: کم کم با افراد دیگری همتای خودم آشنا شدم که به پیشنهاد آنها برای رهایی از فکر و خیال تنهایی اقدام به مصرف مواد کردم اوایل مصرف برایم خوشایند بود چرا که باعث می شد ترس از آینده نداشته باشم . رفته رفته حتی برایم مهم نبود که چه بر سرم می آید . بعد از مدتی متوجه شدم گدایی برای گذران زندگی ام کفایت نمی کند برای همین یک روز تصمیم گرفتم کیف قاپی کنم ولی به خاطر سر و وضع نامرتب ام در اولین اقدام به سرقت و کیف قاپی توسط مامورین دستگیر شدم .

“سمیه هاشمی” کارشناس روانشناسی مشاور و مددکار مرکز مشاوره آرامش، در خصوص مقوله تکدی گری در بعد خانوادگی گفت: سالیان متمادی است که خانواده به عنوان کانون عشق و محبت به تصویر کشیده می شود اما متاسفانه امروزه مشاهده می شود که بسیاری از خانواده ها در کشورمان از کارکردهای سالمی برخوردار نیستند و اعتیاد والدین یا یکی از اعضای خانواده ، جدایی و طلاق والدین، افزایش کودکان تک والدی، فقر، مهاجرت، بیکاری ، بدسرپرستی یا بی سرپرستی کودکان و ده ها دلیل دیگر آسیب پذیری خانواده ها را بالا برده است .

“هاشمی” افزود: تکدی گری به عنوان یکی از آسیبها و معضلات جوامع شهری به حساب می آید که بر فضای اجتماعی ، فیزیکی و زیبایی شهرها اثر گذار بوده و باعث بروز سایر آسیب ها نیز می شود چون از مجموعه علت های گرایش به این مقوله که از زمانهای دور در ایران وجود داشته می توان تربیت خانواده را موثر دانست .

عدم انسجام و همبستگی خانواده ، گسترش خانواده های ناقص و بی سرپرست ، عدم مهارت و آشنایی با یک حرفه خاص و فقدان دانش و مهارت در خانواده از جمله علت های خانوادگی در گسترش و گرایش افراد بویژه قشر کودکان و نوجوانان به سمت تنبلی و دست درازی کردن به سمت دیگران به شمار می رود .

با مطالعه تاریخچه زندگی گذشته متهم ، به وضوح می بینیم وی در اوان کودکی که آسیب پذیرترین دوران زندگی هر فردی است از حمایت عاطفی و مالی خانواده خود محروم می شود و از آنجایی که اقوام وی از عهده ی کفالت و سرپرستی وی بر نمی آیند در نهایت با آواره گی و سرگردانی طعمه ای برای کسب در آمد قرار می گیرد از سوی دیگر مردم جامعه بیشتر تحت تاثیر کودکان گدا قرار می گیرند و در نتیجه درآمد بالایی از تکدی گری کودکان عاید افراد سودجو و باندهای تبهکاری می شود و در نتیجه تشویق به گدایی گشته و سرانجام بزهکاری و اعتیاد که از آسیب های مرتبط با تکدی گری است گریبانگیر متهم می شود.

دکتر “رحمان مهدی نژاد” روانشناس مرکز مشاوره نیز در بعد روانی تحلیل و اظهارات خود را بدین شرح اظهار می کند:احساس خود کم بینی یا حقارت در متهم این پرونده از مقایسه وضعیت خانوادگی خود با وضعیت خانوادگی و اقتصادی اطرافیان نشات می گیرد و چون در این بین شکاف عمیقی را شاهد است از گفتن واقعیت به وی سرباز می زند فرد با اعمال غیرقانونی خود سعی دارد تا تمامی کمبودهای عاطفی و اقتصادی و نیازهای برآورده نشده خود را جبران کند و تلاش مداوم و تعارض های موجود، وی را مضطرب و در نهایت اسیر وسوسه های درونی و بیرونی و اعتیاد کرده است.

وی افزود:متهم پدر و مادر خود را در 7سالگی ازدست داده و سپس درفضایی کاملا ناامن از نظر جسمانی و روانی در خانواده عمو زندگی کرده است و از محبت و تربیت کافی برخوردار نبوده است یکی از نیازهای اساسی انسان، نیاز عاطفی است. بدین معنا که می‏خواهد مورد مهر و محبت و علاقه دیگران واقع شود. از این رو وجود رابطه عاطفی بین والدین و فرزندان مورد تأکید روانشناسان قرار گرفته است. مهر و محبت در تکوین شخصیت افراد نقش قابل توجهی دارد. در مقابل، محرومیت عاطفی موجب بروز اختلال منش و انواع انحرافات می‏گردد، یعنی در صورتی که فرد از سوی والدین خود احساس بی‏محبتی کند، چه بسا ممکن است برای جبران آن درصدد انتقام جویی برآمده و اعمال خطرناکی را بر خلاف قانون و هنجارهای اجتماعی مرتکب شود.

مهدی نژاد افزود:مجرم در مقابل وسوسه های درونی و بیرونی قاطعیت لازم را نداشته و براحتی در اثر دوستی با فروشنده های مواد برای فرار از مشکلات و افکار منفی ، مصرف مواد را شروع کرده است شروع مصرف مواد از سنین جوانی و ادامه آن نشان از ضعف نامبرده در استفاده از مهارت نه گفتن و روبرو شدن با درخواستهای منفی اطرافیان است.

سارا آهنگری”کارشناس ارشد جامعه شناسی اداره مطالعات معاونت اجتماعی استان تحلیل خود را در بعد فرهنگی و اجتماعی مورد چنین بیان کرد: در نگاه اول تکدی گری مسئله ای اقتصادی است ولی باید این را در نظر داشت که هیچ پدیده ی اجتماعی تک عاملی نیست بنابراین می توان چالش های اجتماعی و فرهنگی مهمی که منتج از تکدی گری هستند را اینگونه عنوان کرد : گسترش هزینه های تحمیل شده به جامعه ،بر هم خوردن چهره جامعه و خیابان های شهر، گسترش آسیب های اجتماعی متعدد، تغییر ارزش ها و هنجارها در طول زمان و بر هم خوردن نظم و امنیت عمومی در جامعه است.

به نظر می رسد بالا بردن آگاهی مردم از روند افزایش تکدی گری کودکان از طریق رسانه های ارتباط جمعی و عدم کمک مالی مستقیم به کودکان متکدی، شناسایی خانواده های آسیب دیده و در معرض آسیب و حمایت از آنها توسط سازمانهای ذیربط مانند کمیته امداد، بهزیستی و استانداری و آموزش و پرورش می توانند در شناسایی و کمک رسانی به این خانواده ها مفید باشند .

شناسایی و جذب کودکان فراری و بازگشت هر چه سریعتر آنها به خانواده ها یا نهادهای حمایتی از جمله مرکز نگهداری از کودکان بدسرپرست یا بی سرپرست به منظور پیشگیری از احتمال تامین نیازهایشان از طریق تکدی گری، پیشگیری از حضور اتباع بیگانه یی که در کشور از طریق تکدی گری کودکانشان روزگار سپری می کنند، ایجاد سازمان های مردم نهاد در راستای حمایت از کودکان با تکیه بر ضرورت ریشه کنی پدیده تکدی گری کودکان، برخورد قضایی با والدین و افراد شیادی که کودکان را مورد بهره کشی قرار می دهند، آموزش و اطلاع رسانی به عموم جامعه در خصوص خودداری از ارائه کمک های مالی مستقیم به کودکان متکدی و قانونی کردن مقابله و مبارزه با تکدی و معرفی قضایی و حقوقی رفتار تکدی گری به عنوان عملی که نقض قانون می شود می تواند از راهکارهای مقابله با تکدیگری در جامعه باشد.

منبع:ایسنا

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات