کد خبر: 6593 | تاریخ انتشار: ۰:۰۱:۱۳ - شنبه ۲۸ ارد ۱۳۹۲ | بدون نظر | |

ما به آداب خود پایبندیم

رفتار انسان‌ها و تعاملی که افراد با یکدیگر دارند، همواره زمینه‌ساز شکل‌گیری روابطی است که از آن تحت عنوان «ارتباطات اجتماعی» نام می‌برند. این را سال‌ها قبل، وقتی پشت نیمکت‌های کلاس درس می‌نشستیم، دبیر درس علوم اجتماعی با صدای بلند تکرار می‌کرد و براساس نوشته‌های کتاب، می‌گفت که سنگ بنای اولیه این رفتارها در کوچک‌ترین نهاد اجتماعی یک جامعه یعنی خانواده شکل می‌گیرد.635032535442044875

نهادی که خود تحت تاثیر فرهنگ حاکم بر آن جامعه بالیده و پرورش یافته و فرهنگی که از جامعه ای تا جامعه دیگر متفاوت بوده و تا حدود زیادی قادر است رفتارهای اجتماعی را در وجود افراد، به امری درونی و نهادینه تبدیل کند.

برای مثال جوامع اروپایی آداب و رسوم و فرهنگ خاص خود را دارند که مبنای شکل گیری روابط اجتماعی آنهاست، جوامع آمریکایی به همین ترتیب و همین طور ما شرقی ها که در تمام طول تاریخ به سنن و رسومات خاص و برخورداری از فرهنگی کهن و غنی مشهور بوده ایم. در این بین، اما تفاوت فرهنگ و آداب ایرانی با دیگر فرهنگ ها، تفاوتی بشدت چشمگیر و مشهود بوده و تاثیر آن در برقراری ارتباطات اجتماعی نیز، ما را در میان سایرین متفاوت جلوه می دهد.

از رفتارهای اجتماعی خاص مانند تعارف های با دلیل و بی دلیلی که به زبان نیاوردنشان نوعی بی احترامی تلقی خواهد شد گرفته تا برخوردهای عجیبی که حین رانندگی و در فضایی عمومی شاهدش هستیم، همچنین تلاش برای تغییر ناگهانی برخی ساختارهای مبتنی بر عرف که عمدتا ما را بین سنت و مدرنیته معلق نگه می دارد و به تقلید های کورکورانه و بی نتیجه متهم می کند.

عده ای آن را به پای آزمون و خطا برای رسیدن به کمال مطلوب جامعه می گذارند و عده ای دیگر نیز آن را بی مورد پنداشته و نهی می کنند. در این میان اما آنچه همواره کمترین سطح توجه را به خود مبذول داشته، ریشه ها و عللی بوده اند که تفاوت فرهنگ و ارتباطات ایرانی را با سایر ملل، مشهود و پررنگ جلوه می دهند.

تعدد قومیت، زمینه ساز ارتباطات اجتماعی متفاوت

آن طور که از تاریخ برمی آید، فرهنگ غنی ایرانی همواره بر سجایای اخلاقی و صفات پسندیده تاکید داشته است. کودکان در محیطی رشد کرده و آداب اجتماعی را فرا می گرفتند که دروغگویی بدترین عیب آدمی به حساب می آمد. آنها در محیط خانواده و جامعه یاد می گرفتند که دروغ، قرض، ستمگری، خوردن بیش از اندازه، ژولیدگی و بسیاری موارد دیگر برازنده انسان نیست و شکل گیری روابط اجتماعی افراد بر مبنای این نحوه رفتار و آداب اجتماعی بخصوص فرهنگ احترام به والدین و بزرگ تر شکل می گرفت. روز سالخوردگان که قدمتی بس طولانی دارد برای اولین بار در فرهنگ ایرانی به چشم خورده و عید و عیددیدنی و تجدید دیدار مردم در روزهای آغازین سال جدید، قدمتی هزار ساله دارد.

بسیاری از آیین ها و سنت های جامعه ما، مانند نوروز و شب یلدا و چهارشنبه سوری و جشن تولد، ریشه در غنی بودن فرهنگ ایرانی دارند، اما تعدد حملات به ایران در طول تاریخ، بارها این فرهنگ را مورد تغییر و تحول و اضافه و کم شدن موارد مختلف قرار داده است، یعنی آنچه اکنون از آن تحت عنوان فرهنگ قومیت های مختلف ایران نام می برند. بر این مبنا هر یک از این قومیت ها، آداب و رسوم و رفتارهای اجتماعی خاص خود را دارند که شکل دهنده نوع خاصی از روابط اجتماعی در کشور است.

مصطفی اقلیما، جامعه شناس، مددکار و رفتارشناس اجتماعی، در گفت وگو با جام جم، نقش فرهنگ در شکل گیری ارتباطات اجتماعی افراد را نقشی پررنگ دانسته و معتقد است: انسان ها بی کم و کاست مانند هم متولد می شوند. این تزریق فرهنگ حاکم بر محیط خانواده و اجتماع به وجود آنهاست که رفتارها و ارتباطات اجتماعی متفاوت را شکل می دهد.

اقلیما با اشاره به قدمت تاریخ ایران، از این کشور تحت عنوان کشوری با فرهنگ ملی واحد نام می برد که در گذر زمان، با فرهنگ قومیت های مختلف درآمیخته است.

به گفته وی دلیل تفاوت مشهود فرهنگی ایران با دیگر نقاط جهان را نیز باید در همین تعدد قومیت جستجو کرد. چنانچه فرهنگ تمام کشور های اروپا را فرهنگ اروپایی می نامند، اما در وصف ایران فرهنگ های مختلف کردی، ترکی، لری، فارس و بلوچ وجود دارد که هریک زمینه ساز ارتباطاتی متفاوت است.

وی با اشاره به این که یزدی ها، ترک ها، کردها، شمالی ها، خوزستانی ها و دیگر هموطنان ما، هر یک دارای فرهنگ جداگانه و مختص به خود هستند، می افزاید: برای مثال هنگام ازدواج اولین سوال ما این است که خانواده عروس یا داماد به کدام خطه تعلق دارند. این فرهنگ، فرهنگ مختص ماست و در کمتر جایی جز ایران می توان آن را دید.

حسین باهر، جامعه شناس و استاد دانشگاه، نیز در گفت وگو با «جام جم» معتقد است: در کشور ما به جای یک فرهنگ ملی، خرده فرهنگ جوامع مهاجم گذشته ریشه کرده و آثاری که از این فرهنگ ها در فرهنگ ما به جا مانده تبدیل به آثار ماندگاری شده که همه آن را پذیرفته ایم. ایران مانند یک جهان است در یک مرز و انتظار تفاوت در نحوه ارتباطات اجتماعی آن ، دور از ذهن نیست.

بی ثباتی در رواج فرهنگ

اقلیما در پاسخ به «جام جم» در خصوص رفتارهای خاص مبتنی بر فرهنگ جوامع مانند «دیده بوسی زن و مرد» که در جامعه ای رایج است و در جامعه ای دیگر مانند جامعه اسلامی ایران یک رفتار خارج از عرف تلقی می​شود، می گوید: نقش قدرتمند فرهنگ همین است و همین نقش است که تفاوت ها را از یک جامعه به جامعه دیگر ممکن می کند.

این جامعه شناس در این زمینه مثالی آورده و می گوید: در یک روستای اروپایی ممکن است خانمی با ناخن های مانیکور شده پشت تراکتور بنشیند و کار کند و احتمال دارد همان خانم را شب در مهمانی ای که به آن دعوت هستید هم ببینید. این برای افرادی که آن را به عنوان یک فرهنگ در نظام اجتماعی جامعه نیاموخته اند قابل درک نیست، اما برای افرادی که با آن بزرگ شده اند اصلا عجیب نخواهد بود.

وی سپس با آوردن مثال مربوط به کودکانی که آرزوی کودکی شان برای شغل آینده، رئیس شدن است، می گوید: این پدیده بخوبی نشان دهنده ذهنیت و فرهنگ و نوع تربیت افراد در خانواده و جامعه است. تربیتی که مورد تائید قرار گرفتن را مهم تر از احترام به خود نزد افراد جلوه می دهد و در همه جای دنیا هم قابل رؤیت است.

اقتباس کنیم، نه تقلید

باهر درخصوص تاثیر مثبت یا منفی تلاش برای تغییر فرهنگ سنتی به منظورتغییر در نحوه ارتباطات اجتماعی می گوید: به شیوه تقلید خیر، اما اگر منظور اقتباس است باید بگویم همواره امری مثبت بوده و هست، چرا که جوامع به وسیله آن قادر به جبران نقایص خود هستند.

اقلیما اما در اظهار نظری کاملا متفاوت معتقد است: این تاثیرها را چندان سودمند نمی دانم و فکر می کنم این تلاش ها تنها به دور شدن هر چه بیشتر از خودمان منجر خواهد شد.

وی با اشاره به این که خرده فرهنگ های خارجی اصلاح نشده نتیجه مطلوبی بر فرهنگ و ارتباطات اجتماعی بر جا نمی گذارند، می گوید: این که اروپا جلو زده و ما عقب مانده ایم را قبول ندارم. هرملتی که بتواند خودش باشد، خوش و خوشبخت است.

ممکن است ما کم کم شبیه اروپا شویم، اما فراموش نکنیم که آنها اروپایی هستند و ما ایرانی و هر دو صاحب فرهنگی متفاوت و مجزا که تا حد امکان سعی خواهیم کرد بر آن وفادار بمانیم ما با هدایت و جایگزینی درست فرهنگ غنی ایران در زندگی هایمان، بیش از آنچه فکر می کنیم رضایتمند خواهیم بود. ژ

فاطمه رمضانیان – جام جم

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است

ارسال نظر


آخرین موضوعات