کد خبر: 6606 | تاریخ انتشار: ۰:۰۵:۳۸ - یکشنبه ۲۲ ارد ۱۳۹۲ | ۱ نظر | |

کیفیت زندگی در کشاکش اقتصاد و فرهنگ

مرتضی واعظ؛ کیفیت زندگی در هر جامعه ای برآیند اقتصاد و فرهنگ آن جامعه است. تاثیر و تاثر این دو مولفه بر روی-از هم موجب تفاوت های فاحش در میان اقوام و ملل مختلف شده است. کشوری که اقتصاد نامولد و بیماری دارد به ناچار فرهنگ خود را نیز به ورطه بیماری خواهد کشاند. افزایش شکاف های اقتصادی در یک کشور به بروز بزهکاری های اجتماعی منجر خواهد شد. همچنین نوع فرهنگ نیز بر اقتصاد یک کشور تاثیر به سزایی دارد.12

آمار های متعدد از کاهش میزان ازدواج و افزایش آمار طلاق، نزول سطح بهداشت و مراقبت های درمانی و همچنین گسترش سوء تغذیه خصوصا کودکان در چند سال اخیر زنگ خطر هایی هستند که کارشناسان اجتماعی به صدا درآورده اند. این گروه همواره نسبت به اثرات سوء اقتصادی بر شیوه زندگی مردم هشدار می دهند.

به گواه آمار در هیچ دوره ای آمار ازدواج تا این حد پایین نبوده است. هم اکنون از هر پنج ازدواج یکی منجر به طلاق می شود و وقوع طلاق در میان خانواده ها از 5 به 3 سال کاهش پیدا کرده است. به گفته رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران این موضوع خیلی نگران کننده است و نشان می دهد که ثبات خانوادگی دچار مشکل جدی شده است.

افزایش هزینه های درمانی در چند سال اخیر موجب شده است که بیماران خاص به خصوص سالمندان از ادامه درمان منصرف شوند. دندان پزشکان نیز از تمایل افراد به کشیدن دندان به جای ترمیم آن خبر می دهند. به استناد آمار 91 درصد هزینه‌های دندانپزشکی از جیب مردم پرداخت می‌شود و در حالی که فقط یک درصد از جمعیت 34 تا 45 سال کشور از لثه سالم و بدون دندان پوسیده برخوردارند. در همین حال مراجعات مردم نسبت به سال‌های گذشته حدود 30 درصد کاهش یافته است.»

در یک سال گذشته به دلیل افزایش قیمت لبنیات 40 درصد مصرف سرانه شیر در کشور کاهش یافته است. کاهش 40 لیتری مصرف سرانه در یک سال و مصرف سالانه 60 لیتر شیر برای هر نفر در کشور در حالی است که مصرف سرانه در کشورهای پیشرفته در حدود 400 لیتر در سال برای هر فرد است. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزایش پوکی استخوان رابطه مستقیمی با افزایش قیمت لبنیات و کاهش آن در سبد خانوار دارد.

از سوی دیگر فرهنگ یک قوم نقش به سزایی در روند شکل گیری اقتصاد یک جامعه بازی می کند. در جامعه ای که قانون گریزی افراد در قالب «زرنگی» تشویق می شود و درست ترین راه همواره کوتاه ترین راه است، می بایست شاهد دولتی از این دست بود. در سال های اخیر وجود فرهنگ فساد و رانت خواری و واسطه گری به جای سرمایه گذاری و خلاقیت، ترجیح مصرف کالاهای وارداتی با دلارهای نفتی به جای تولید و صادرات کالا از جمله مواردی است که اقتصاد کشور را با چالش های جدی روبرو کرده است.

علاوه بر این ناامنی و عدم ثبات در یک جامعه سرمایه گذاران را از ایجاد بسترهای اقتصادی منصرف می کند. چرا که رشد اقتصادی در هر کشوری منوط به ثبات در تصمیم گیری های اجتماعی است. دولت هایی که به لحاظ نظرگاه اقتصادی و اجتماعی تفاوت های بنیادین با یکدیگر دارند هیچگاه نمی توانند در ادامه‌ی هم و بر اساس یک برنامه، اقتصاد و فرهنگ یک جامعه را به ثبات برسانند. بی اعتنایی به اسناد بالادستی در دولت نهم و دهم نمونه بارز این موضع است.

لازمه هر انتخابی آگاهی است و انتخاب بی پایه و اساس و از روی ناآگاهی همواره نتایج معکوس و تاسف باری به دنبال داشته است. میزان آگاهی مردم از مسائل جاری کشور و قدرت تحلیل آن باعث جلوگیری از تغییر های دفعی و بنیادی در سیاست های کلان کشور می شود. هر چند نباید این نکته را از نظر دور داشت که اگرچه دولت حاصل انتخاب جمعی مردم است اما مردم نیز بر اساس منش حاکمان خود رفتار می کنند.

استفاده از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است


۱ دیدگاه مطلب براي " کیفیت زندگی در کشاکش اقتصاد و فرهنگ " ارسال شده است.

  1. سلام به روزم با مطلبی باعنوان تنهایی زنان معلول خواهشمندم نظر بدید هرچندک
    مطلب خودم نیست

ارسال نظر


آخرین موضوعات